Eleiciones al Congresu · Asturies
Eleiciones xenerales del 23 de xunetu de 2023
Resultaos nos 78 conceyos d’Asturies. Repartiéronse 7 escaños.
Nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023, la circunscripción d’Asturies escoyó 7 diputaos: 3 escaños pa PP, 2 escaños pa PSOE, 1 escañu pa SUMAR y 1 escañu pa VOX.
La candidatura más votada foi PP, con 212.816 votos (35,65 % de los votos válidos).
La participación foi del 62,90 %: votaron 603.183 de 959.023 electores. Ente los residentes n’Asturies foi del 71,14 %, y ente los electores residentes nel estranxeru (CERA), del 7,10 %.
L’últimu escañu, el séptimu, correspondió a PP (el so tercer escañu), con un cociente de 70.938,67 votos. La candidatura más averada a obtenelu foi PSOE, que habría necesitáu 7768 votos más.
Conceyu a conceyu
Candidatura más votada en cada conceyu.
Participación: votantes sobre censu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 71,14 %.
Porcentaxe de votos válidos de PP en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 35,62 %.
Porcentaxe de votos válidos de PSOE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 34,38 %.
Porcentaxe de votos válidos de SUMAR en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 14,89 %.
Porcentaxe de votos válidos de VOX en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 12,48 %.
Porcentaxe de votos válidos de PACMA en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,51 %.
Porcentaxe de votos válidos de ASTURIAS EXISTE EV en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,38 %.
Porcentaxe de votos válidos de PCTE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,26 %.
Porcentaxe de votos válidos de FO en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,20 %.
Porcentaxe de votos válidos de PUM+J en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,12 %.
Porcentaxe de votos válidos de RECORTES CERO en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,10 %.
Toca un conceyu p’abrir la so ficha. Na vista d’hexágonos tolos conceyos ocupen lo mesmo, con posiciones aproximaes. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.
Conxuntu de residentes n’Asturies
Asturies
Participación: 71,14 %.
Pasa’l mur per un conceyu pa ver el so resume.
Conceyu
Allande
Más votada: PP, 52,07 %.
Diferencia con PSOE: 226 votos.
Participación: 68,00 % (-3,14 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Aller
Más votada: PSOE, 44,46 %.
Diferencia con PP: 1036 votos.
Participación: 70,37 % (-0,77 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Amieva
Más votada: PP, 36,89 %.
Diferencia con PSOE: 8 votos.
Participación: 66,67 % (-4,47 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Avilés
Más votada: PSOE, 35,36 %.
Diferencia con PP: 870 votos.
Participación: 70,69 % (-0,45 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Belmonte de Miranda
Más votada: PP, 37,07 %.
Diferencia con PSOE: 28 votos.
Participación: 69,81 % (-1,33 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Bimenes
Más votada: PSOE, 42,54 %.
Diferencia con PP: 180 votos.
Participación: 65,36 % (-5,78 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Boal
Más votada: PSOE, 41,09 %.
Diferencia con PP: 46 votos.
Participación: 71,68 % (+0,54 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabrales
Más votada: PP, 40,28 %.
Diferencia con PSOE: 20 votos.
Participación: 74,98 % (+3,84 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabranes
Más votada: PP, 34,04 %.
Diferencia con PSOE: 42 votos.
Participación: 72,91 % (+1,77 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Candamo
Más votada: PSOE, 40,31 %.
Diferencia con PP: 93 votos.
Participación: 71,83 % (+0,69 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas de Onís
Más votada: PP, 43,72 %.
Diferencia con PSOE: 461 votos.
Participación: 70,23 % (-0,91 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas del Narcea
Más votada: PP, 45,98 %.
Diferencia con PSOE: 945 votos.
Participación: 61,90 % (-9,24 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caravia
Más votada: PP, 45,83 %.
Diferencia con PSOE: 51 votos.
Participación: 78,54 % (+7,40 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Carreño
Más votada: PSOE, 36,02 %.
Diferencia con PP: 313 votos.
Participación: 72,01 % (+0,87 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caso
Más votada: PP, 32,91 %.
Diferencia con PSOE: 14 votos.
Participación: 72,96 % (+1,82 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castrillón
Más votada: PP, 39,27 %.
Diferencia con PSOE: 1236 votos.
Participación: 73,74 % (+2,60 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castropol
Más votada: PSOE, 40,59 %.
Diferencia con PP: 40 votos.
Participación: 71,19 % (+0,05 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Coaña
Más votada: PP, 44,20 %.
Diferencia con PSOE: 209 votos.
Participación: 73,77 % (+2,63 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Colunga
Más votada: PP, 43,63 %.
Diferencia con PSOE: 232 votos.
Participación: 70,32 % (-0,82 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Corvera de Asturias
Más votada: PSOE, 40,62 %.
Diferencia con PP: 1141 votos.
Participación: 68,92 % (-2,22 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cudillero
Más votada: PSOE, 36,80 %.
Diferencia con PP: 13 votos.
Participación: 70,08 % (-1,06 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Degaña
Más votada: PSOE, 45,95 %.
Diferencia con PP: 105 votos.
Participación: 70,37 % (-0,77 puntos frente a Asturies).
Conceyu
El Franco
Más votada: PSOE, 40,20 %.
Diferencia con PP: 17 votos.
Participación: 74,15 % (+3,01 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gijón
Más votada: PSOE, 34,36 %.
Diferencia con PP: 622 votos.
Participación: 72,39 % (+1,25 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gozón
Más votada: PP, 38,06 %.
Diferencia con PSOE: 266 votos.
Participación: 70,32 % (-0,82 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grado
Más votada: PP, 36,65 %.
Diferencia con PSOE: 142 votos.
Participación: 68,19 % (-2,95 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grandas de Salime
Más votada: PSOE, 42,41 %.
Diferencia con PP: 41 votos.
Participación: 67,46 % (-3,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ibias
Más votada: PSOE, 44,93 %.
Diferencia con PP: 53 votos.
Participación: 64,75 % (-6,39 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illano
Más votada: PSOE, 44,63 %.
Diferencia con PP: 14 votos.
Participación: 67,04 % (-4,10 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illas
Más votada: PP, 41,70 %.
Diferencia con PSOE: 98 votos.
Participación: 77,95 % (+6,81 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Langreo
Más votada: PSOE, 40,02 %.
Diferencia con PP: 3373 votos.
Participación: 65,89 % (-5,25 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Las Regueras
Más votada: PP, 37,57 %.
Diferencia con PSOE: 16 votos.
Participación: 72,82 % (+1,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Laviana
Más votada: PSOE, 42,46 %.
Diferencia con PP: 1256 votos.
Participación: 71,25 % (+0,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Lena
Más votada: PSOE, 42,79 %.
Diferencia con PP: 996 votos.
Participación: 67,84 % (-3,30 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanera
Más votada: PP, 36,71 %.
Diferencia con PSOE: 347 votos.
Participación: 72,11 % (+0,97 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanes
Más votada: PP, 39,53 %.
Diferencia con PSOE: 422 votos.
Participación: 71,38 % (+0,24 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Mieres
Más votada: PSOE, 41,04 %.
Diferencia con PP: 3659 votos.
Participación: 67,46 % (-3,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Morcín
Más votada: PSOE, 38,47 %.
Diferencia con PP: 182 votos.
Participación: 73,77 % (+2,63 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Muros de Nalón
Más votada: PSOE, 40,74 %.
Diferencia con PP: 80 votos.
Participación: 75,06 % (+3,92 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Nava
Más votada: PP, 36,51 %.
Diferencia con PSOE: 82 votos.
Participación: 70,89 % (-0,25 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Navia
Más votada: PSOE, 39,32 %.
Diferencia con PP: 16 votos.
Participación: 72,47 % (+1,33 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Noreña
Más votada: PP, 37,34 %.
Diferencia con PSOE: 196 votos.
Participación: 74,30 % (+3,16 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Onís
Más votada: PSOE, 40,70 %.
Diferencia con PP: 32 votos.
Participación: 72,77 % (+1,63 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Oviedo
Más votada: PP, 41,53 %.
Diferencia con PSOE: 15.256 votos.
Participación: 72,43 % (+1,29 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Parres
Más votada: PSOE, 39,01 %.
Diferencia con PP: 76 votos.
Participación: 72,63 % (+1,49 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Alta
Más votada: PP, 46,32 %.
Diferencia con PSOE: 73 votos.
Participación: 80,04 % (+8,90 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Baja
Más votada: PP, 48,02 %.
Diferencia con PSOE: 142 votos.
Participación: 80,51 % (+9,37 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pesoz
Más votada: PP, 43,30 %.
Diferencia con PSOE: 4 votos.
Participación: 74,62 % (+3,48 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Piloña
Más votada: PSOE, 39,04 %.
Diferencia con PP: 109 votos.
Participación: 70,18 % (-0,96 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ponga
Más votada: PSOE, 38,15 %.
Diferencia con PP: 6 votos.
Participación: 69,23 % (-1,91 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pravia
Más votada: PP, 41,06 %.
Diferencia con PSOE: 255 votos.
Participación: 71,80 % (+0,66 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Proaza
Más votada: PSOE, 44,65 %.
Diferencia con PP: 51 votos.
Participación: 67,67 % (-3,47 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Quirós
Más votada: PSOE, 35,70 %.
Diferencia con PP: 64 votos.
Participación: 66,73 % (-4,41 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadedeva
Más votada: PP, 44,23 %.
Diferencia con PSOE: 126 votos.
Participación: 75,49 % (+4,35 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadesella
Más votada: PP, 43,83 %.
Diferencia con PSOE: 436 votos.
Participación: 71,87 % (+0,73 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribera de Arriba
Más votada: PSOE, 37,74 %.
Diferencia con PP: 108 votos.
Participación: 70,00 % (-1,14 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Riosa
Más votada: PSOE, 47,75 %.
Diferencia con SUMAR: 272 votos.
Participación: 68,54 % (-2,60 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Salas
Más votada: PP, 43,33 %.
Diferencia con PSOE: 316 votos.
Participación: 69,61 % (-1,53 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín de Oscos
Más votada: PSOE, 40,72 %.
Diferencia con PP: 15 votos.
Participación: 63,02 % (-8,12 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín del Rey Aurelio
Más votada: PSOE, 45,05 %.
Diferencia con PP: 2060 votos.
Participación: 68,12 % (-3,02 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Tirso de Abres
Más votada: PP, 49,62 %.
Diferencia con PSOE: 44 votos.
Participación: 74,03 % (+2,89 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santa Eulalia de Oscos
Más votada: PSOE, 51,25 %.
Diferencia con PP: 53 votos.
Participación: 67,49 % (-3,65 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santo Adriano
Más votada: PSOE, 43,48 %.
Diferencia con PP: 32 votos.
Participación: 77,18 % (+6,04 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sariego
Más votada: PP, 38,89 %.
Diferencia con PSOE: 83 votos.
Participación: 71,79 % (+0,65 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Siero
Más votada: PP, 35,98 %.
Diferencia con PSOE: 782 votos.
Participación: 70,68 % (-0,46 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sobrescobio
Más votada: PSOE, 47,77 %.
Diferencia con PP: 137 votos.
Participación: 80,26 % (+9,12 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Somiedo
Más votada: PSOE, 40,66 %.
Diferencia con PP: 32 votos.
Participación: 64,09 % (-7,05 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Soto del Barco
Más votada: PSOE, 38,76 %.
Diferencia con PP: 110 votos.
Participación: 73,20 % (+2,06 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tapia de Casariego
Más votada: PP, 39,78 %.
Diferencia con PSOE: 6 votos.
Participación: 75,02 % (+3,88 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Taramundi
Más votada: PSOE, 54,74 %.
Diferencia con PP: 100 votos.
Participación: 75,00 % (+3,86 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Teverga
Más votada: PSOE, 39,11 %.
Diferencia con PP: 85 votos.
Participación: 66,97 % (-4,17 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tineo
Más votada: PP, 44,56 %.
Diferencia con PSOE: 644 votos.
Participación: 65,70 % (-5,44 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Valdés
Más votada: PP, 41,55 %.
Diferencia con PSOE: 230 votos.
Participación: 68,25 % (-2,89 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Vegadeo
Más votada: PP, 41,77 %.
Diferencia con PSOE: 95 votos.
Participación: 70,73 % (-0,41 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villanueva de Oscos
Más votada: PSOE, 47,83 %.
Diferencia con PP: 16 votos.
Participación: 62,01 % (-9,13 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villaviciosa
Más votada: PP, 42,43 %.
Diferencia con PSOE: 1113 votos.
Participación: 71,07 % (-0,07 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villayón
Más votada: PP, 54,47 %.
Diferencia con PSOE: 167 votos.
Participación: 72,40 % (+1,26 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Yernes y Tameza
Más votada: PP, 37,76 %.
Diferencia con PSOE: 5 votos.
Participación: 77,86 % (+6,72 puntos frente a Asturies).
Resultáu n’Asturies
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Escaños |
|---|---|---|---|---|
| PP | 212.816 | 35,65 % | 3 | |
| PSOE | 205.049 | 34,34 % | 2 | |
| SUMAR | 88.630 | 14,85 % | 1 | |
| VOX | 74.571 | 12,49 % | 1 | |
| PACMA | 3167 | 0,53 % | 0 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 2314 | 0,39 % | 0 | |
| PCTE | 1598 | 0,27 % | 0 | |
| FO | 1176 | 0,20 % | 0 | |
| PUM+J | 773 | 0,13 % | 0 | |
| RECORTES CERO | 590 | 0,10 % | 0 | |
| PUEDE | 269 | 0,05 % | 0 |
Repartu d’escaños pasu ente pasu · L’últimu escañu, con simulador
Los 78 conceyos
| Conceyu | Más votada | % válidos | Participación | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| Allande | PP | 52,07 % | 68,00 % | -3,14 |
| Aller | PSOE | 44,46 % | 70,37 % | -0,77 |
| Amieva | PP | 36,89 % | 66,67 % | -4,47 |
| Avilés | PSOE | 35,36 % | 70,69 % | -0,45 |
| Belmonte de Miranda | PP | 37,07 % | 69,81 % | -1,33 |
| Bimenes | PSOE | 42,54 % | 65,36 % | -5,78 |
| Boal | PSOE | 41,09 % | 71,68 % | +0,54 |
| Cabrales | PP | 40,28 % | 74,98 % | +3,84 |
| Cabranes | PP | 34,04 % | 72,91 % | +1,77 |
| Candamo | PSOE | 40,31 % | 71,83 % | +0,69 |
| Cangas de Onís | PP | 43,72 % | 70,23 % | -0,91 |
| Cangas del Narcea | PP | 45,98 % | 61,90 % | -9,24 |
| Caravia | PP | 45,83 % | 78,54 % | +7,40 |
| Carreño | PSOE | 36,02 % | 72,01 % | +0,87 |
| Caso | PP | 32,91 % | 72,96 % | +1,82 |
| Castrillón | PP | 39,27 % | 73,74 % | +2,60 |
| Castropol | PSOE | 40,59 % | 71,19 % | +0,05 |
| Coaña | PP | 44,20 % | 73,77 % | +2,63 |
| Colunga | PP | 43,63 % | 70,32 % | -0,82 |
| Corvera de Asturias | PSOE | 40,62 % | 68,92 % | -2,22 |
| Cudillero | PSOE | 36,80 % | 70,08 % | -1,06 |
| Degaña | PSOE | 45,95 % | 70,37 % | -0,77 |
| El Franco | PSOE | 40,20 % | 74,15 % | +3,01 |
| Gijón | PSOE | 34,36 % | 72,39 % | +1,25 |
| Gozón | PP | 38,06 % | 70,32 % | -0,82 |
| Grado | PP | 36,65 % | 68,19 % | -2,95 |
| Grandas de Salime | PSOE | 42,41 % | 67,46 % | -3,68 |
| Ibias | PSOE | 44,93 % | 64,75 % | -6,39 |
| Illano | PSOE | 44,63 % | 67,04 % | -4,10 |
| Illas | PP | 41,70 % | 77,95 % | +6,81 |
| Langreo | PSOE | 40,02 % | 65,89 % | -5,25 |
| Las Regueras | PP | 37,57 % | 72,82 % | +1,68 |
| Laviana | PSOE | 42,46 % | 71,25 % | +0,11 |
| Lena | PSOE | 42,79 % | 67,84 % | -3,30 |
| Llanera | PP | 36,71 % | 72,11 % | +0,97 |
| Llanes | PP | 39,53 % | 71,38 % | +0,24 |
| Mieres | PSOE | 41,04 % | 67,46 % | -3,68 |
| Morcín | PSOE | 38,47 % | 73,77 % | +2,63 |
| Muros de Nalón | PSOE | 40,74 % | 75,06 % | +3,92 |
| Nava | PP | 36,51 % | 70,89 % | -0,25 |
| Navia | PSOE | 39,32 % | 72,47 % | +1,33 |
| Noreña | PP | 37,34 % | 74,30 % | +3,16 |
| Onís | PSOE | 40,70 % | 72,77 % | +1,63 |
| Oviedo | PP | 41,53 % | 72,43 % | +1,29 |
| Parres | PSOE | 39,01 % | 72,63 % | +1,49 |
| Peñamellera Alta | PP | 46,32 % | 80,04 % | +8,90 |
| Peñamellera Baja | PP | 48,02 % | 80,51 % | +9,37 |
| Pesoz | PP | 43,30 % | 74,62 % | +3,48 |
| Piloña | PSOE | 39,04 % | 70,18 % | -0,96 |
| Ponga | PSOE | 38,15 % | 69,23 % | -1,91 |
| Pravia | PP | 41,06 % | 71,80 % | +0,66 |
| Proaza | PSOE | 44,65 % | 67,67 % | -3,47 |
| Quirós | PSOE | 35,70 % | 66,73 % | -4,41 |
| Ribadedeva | PP | 44,23 % | 75,49 % | +4,35 |
| Ribadesella | PP | 43,83 % | 71,87 % | +0,73 |
| Ribera de Arriba | PSOE | 37,74 % | 70,00 % | -1,14 |
| Riosa | PSOE | 47,75 % | 68,54 % | -2,60 |
| Salas | PP | 43,33 % | 69,61 % | -1,53 |
| San Martín de Oscos | PSOE | 40,72 % | 63,02 % | -8,12 |
| San Martín del Rey Aurelio | PSOE | 45,05 % | 68,12 % | -3,02 |
| San Tirso de Abres | PP | 49,62 % | 74,03 % | +2,89 |
| Santa Eulalia de Oscos | PSOE | 51,25 % | 67,49 % | -3,65 |
| Santo Adriano | PSOE | 43,48 % | 77,18 % | +6,04 |
| Sariego | PP | 38,89 % | 71,79 % | +0,65 |
| Siero | PP | 35,98 % | 70,68 % | -0,46 |
| Sobrescobio | PSOE | 47,77 % | 80,26 % | +9,12 |
| Somiedo | PSOE | 40,66 % | 64,09 % | -7,05 |
| Soto del Barco | PSOE | 38,76 % | 73,20 % | +2,06 |
| Tapia de Casariego | PP | 39,78 % | 75,02 % | +3,88 |
| Taramundi | PSOE | 54,74 % | 75,00 % | +3,86 |
| Teverga | PSOE | 39,11 % | 66,97 % | -4,17 |
| Tineo | PP | 44,56 % | 65,70 % | -5,44 |
| Valdés | PP | 41,55 % | 68,25 % | -2,89 |
| Vegadeo | PP | 41,77 % | 70,73 % | -0,41 |
| Villanueva de Oscos | PSOE | 47,83 % | 62,01 % | -9,13 |
| Villaviciosa | PP | 42,43 % | 71,07 % | -0,07 |
| Villayón | PP | 54,47 % | 72,40 % | +1,26 |
| Yernes y Tameza | PP | 37,76 % | 77,86 % | +6,72 |
«Dif. con Asturies»: diferencia en puntos porcentuales ente la participación del conceyu y la del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %), ensin el votu del estranxeru.