Eleiciones al Congresu · 2023

Candamo

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33010.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 71,83 %
  • Puestu 33 de 78 en participación
  • 1216 votantes de 1693 nel censu
Candamo, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Candamo, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 487 votos (40,31 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 394 votos (32,62 %). La diferencia ente dambes foi de 93 votos (7,69 puntos).

La participación foi del 71,83 %: votaron 1216 de 1693 electores del censu. Son 0,69 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 17 votos en blanco (1,41 % de los votos válidos) y 8 votos nulos (0,66 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Candamo, PP obtuvo 3,00 puntos menos; PSOE, 5,93 puntos más; SUMAR, 1,98 puntos menos, y VOX, 0,89 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Candamo
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE48740,31 %+5,93
PP39432,62 %-3,00
SUMAR15612,91 %-1,98
VOX14011,59 %-0,89
PACMA40,33 %-0,18
ASTURIAS EXISTE EV40,33 %-0,05
PUM+J30,25 %+0,13
FO10,08 %-0,12
RECORTES CERO10,08 %-0,02
PCTE10,08 %-0,18
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Evolución en Candamo

  1. 1977PSOE · 33,8 %Participación: 58,1 %
  2. 1979PSOE · 36,5 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 53,5 %Participación: 66,4 %
  4. 1986PSOE · 50,6 %Participación: 53,8 %
  5. 1989PSOE · 53,7 %Participación: 56,5 %
  6. 1993PSOE · 53,6 %Participación: 67,1 %
  7. 1996PSOE · 54,3 %Participación: 68,4 %
  8. 2000PP · 41,6 %Participación: 60,5 %
  9. 2004PSOE · 51,4 %Participación: 67,4 %
  10. 2008PSOE · 54,3 %Participación: 72,5 %
  11. 2011PSOE · 35,6 %Participación: 66,8 %
  12. 2015PSOE · 33,0 %Participación: 67,0 %
  13. 2016PP-FORO · 32,3 %Participación: 65,3 %
  14. Abr. 2019PSOE · 42,9 %Participación: 70,2 %
  15. Pay. 2019PSOE · 42,8 %Participación: 63,0 %
  16. 2023PSOE · 40,3 %Participación: 71,8 %

Porcentaxe de votos en Candamo

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 33,83 %PSOE, 1979: 36,54 %PSOE, 1982: 53,45 %PSOE, 1986: 50,60 %PSOE, 1989: 53,73 %PSOE, 1993: 53,58 %PSOE, 1996: 54,34 %PSOE-PROGR., 2000: 41,07 %PSOE, 2004: 51,35 %PSOE, 2008: 54,30 %PSOE, 2011: 35,55 %PSOE, 2015: 32,98 %PSOE, 2016: 32,20 %PSOE, abril de 2019: 42,93 %PSOE, payares de 2019: 42,75 %PSOE, 2023: 40,31 %AP, 1977: 10,07 %CD, 1979: 3,14 %AP-PDP, 1982: 20,67 %AP-PDP-PL, 1986: 22,28 %PP, 1989: 16,62 %PP, 1993: 26,51 %PP, 1996: 30,58 %PP, 2000: 41,57 %PP, 2004: 39,00 %PP, 2008: 37,73 %PP, 2011: 33,59 %PP-FORO, 2015: 28,63 %PP-FORO, 2016: 32,29 %PP-FORO, abril de 2019: 16,72 %PP-FORO, payares de 2019: 19,83 %PP, 2023: 32,62 %PODEMOS, 2015: 18,87 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 21,53 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 13,31 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 13,28 %FAC, 2011: 13,16 %SUMAR, 2023: 12,91 %VOX, 2015: 0,08 %VOX, 2016: 0,25 %VOX, abril de 2019: 9,57 %VOX, payares de 2019: 15,72 %VOX, 2023: 11,59 %PCE, 1977: 13,15 %PCE, 1979: 23,38 %PCE, 1982: 13,94 %IU, 1986: 11,94 %IU, 1989: 16,42 %IU, 1993: 14,50 %IU, 1996: 12,86 %IU, 2000: 12,88 %IU-BA, 2004: 7,15 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 6,25 %IU-IX, 2011: 14,17 %IU-UPeC-IAS, 2015: 7,22 %UCD, 1977: 30,91 %UCD, 1979: 31,36 %UCD, 1982: 6,19 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 9,11 %C's, 2016: 10,68 %Cs, abril de 2019: 14,64 %Cs, payares de 2019: 5,14 %CDS, 1982: 2,71 %CDS, 1986: 10,88 %CDS, 1989: 9,50 %CDS, 1993: 2,49 %UC, 1996: 0,00 %UC-CDS, 2000: 0,00 %UNIDAS PODEMOSFACIU-UPeC-IASUCDCsUC-CDSPSOE 40,3 %PP 32,6 %SUMAR 12,9 %VOX 11,6 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Candamo
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE33,83 % (PSOE)36,54 % (PSOE)53,45 % (PSOE)50,60 % (PSOE)53,73 % (PSOE)53,58 % (PSOE)54,34 % (PSOE)41,07 % (PSOE-PROGR.)51,35 % (PSOE)54,30 % (PSOE)35,55 % (PSOE)32,98 % (PSOE)32,20 % (PSOE)42,93 % (PSOE)42,75 % (PSOE)40,31 % (PSOE)
AP / CP / PP10,07 % (AP)3,14 % (CD)20,67 % (AP-PDP)22,28 % (AP-PDP-PL)16,62 % (PP)26,51 % (PP)30,58 % (PP)41,57 % (PP)39,00 % (PP)37,73 % (PP)33,59 % (PP)28,63 % (PP-FORO)32,29 % (PP-FORO)16,72 % (PP-FORO)19,83 % (PP-FORO)32,62 % (PP)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia18,87 % (PODEMOS)21,53 % (UNIDOS PODEMOS)13,31 % (UNIDAS PODEMOS)13,28 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia13,16 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia12,91 % (SUMAR)
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,08 % (VOX)0,25 % (VOX)9,57 % (VOX)15,72 % (VOX)11,59 % (VOX)
PCE / IU13,15 % (PCE)23,38 % (PCE)13,94 % (PCE)11,94 % (IU)16,42 % (IU)14,50 % (IU)12,86 % (IU)12,88 % (IU)7,15 % (IU-BA)6,25 % (IU-B.A-LOS VERDES)14,17 % (IU-IX)7,22 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
UCD30,91 % (UCD)31,36 % (UCD)6,19 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia9,11 % (C's)10,68 % (C's)14,64 % (Cs)5,14 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia2,71 % (CDS)10,88 % (CDS)9,50 % (CDS)2,49 % (CDS)0,00 % (UC)0,00 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos