Asturies
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Circunscripción d’Asturies, 7 escaños.
Nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023, la circunscripción d’Asturies escoyó 7 diputaos: 3 escaños pa PP, 2 escaños pa PSOE, 1 escañu pa SUMAR y 1 escañu pa VOX.
La candidatura más votada foi PP, con 212.816 votos (35,65 % de los votos válidos).
La participación foi del 62,90 %: votaron 603.183 de 959.023 electores. Ente los residentes n’Asturies foi del 71,14 %, y ente los electores residentes nel estranxeru (CERA), del 7,10 %.
L’últimu escañu, el séptimu, correspondió a PP (el so tercer escañu), con un cociente de 70.938,67 votos. La candidatura más averada a obtenelu foi PSOE, que habría necesitáu 7768 votos más.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Escaños |
|---|---|---|---|---|
| PP | 212.816 | 35,65 % | 3 | |
| PSOE | 205.049 | 34,34 % | 2 | |
| SUMAR | 88.630 | 14,85 % | 1 | |
| VOX | 74.571 | 12,49 % | 1 | |
| PACMA | 3167 | 0,53 % | 0 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 2314 | 0,39 % | 0 | |
| PCTE | 1598 | 0,27 % | 0 | |
| FO | 1176 | 0,20 % | 0 | |
| PUM+J | 773 | 0,13 % | 0 | |
| RECORTES CERO | 590 | 0,10 % | 0 | |
| PUEDE | 269 | 0,05 % | 0 |
Residentes n’Asturies y nel estranxeru
Los electores residentes nel estranxeru (CERA) voten na circunscripción d’Asturies pero nun pertenecen a nengún conceyu. Por eso les fiches de cada conceyu compárense col conxuntu de los residentes n’Asturies y non col total.
| Residentes n’Asturies | CERA | Total | |
|---|---|---|---|
| Censu | 835.593 | 123.430 | 959.023 |
| Votantes | 594.417 | 8766 | 603.183 |
| Participación | 71,14 % | 7,10 % | 62,90 % |
| Votos válidos | 588.359 | 8673 | 597.032 |
| Votos en blanco | 5974 | 105 | 6079 |
| Votos nulos | 6058 | 93 | 6151 |
Repartu d’escaños
Los escaños repártense cola regla D'Hondt (Ley Orgánica del Régimen Electoral General, art. 163). Namás participen les candidatures con polo menos el 3 % de los votos válidos de la circunscripción, incluyíos los votos en blanco. Los votos de cada una divídense ente 1, 2, 3… hasta’l númberu d’escaños, y los escaños asígnense a los cocientes más altos.
| Divisor | PP | PSOE | SUMAR | VOX |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 212.816 (1.º) | 205.049 (2.º) | 88.630 (5.º) | 74.571 (6.º) |
| 2 | 106.408 (3.º) | 102.524,50 (4.º) | 44.315 | 37.285,50 |
| 3 | 70.938,67 (7.º) | 68.349,67 | 29.543,33 | 24.857 |
| 4 | 53.204 | 51.262,25 | 22.157,50 | 18.642,75 |
| 5 | 42.563,20 | 41.009,80 | 17.726 | 14.914,20 |
| 6 | 35.469,33 | 34.174,83 | 14.771,67 | 12.428,50 |
| 7 | 30.402,29 | 29.292,71 | 12.661,43 | 10.653 |
Nun llegaron al 3 % y nun entren nel repartu: PACMA (0,53 %), ASTURIAS EXISTE EV (0,39 %), PCTE (0,27 %), FO (0,20 %), PUM+J (0,13 %), RECORTES CERO (0,10 %), PUEDE (0,05 %).
Marxe de l’últimu escañu
L’últimu escañu, el séptimu, correspondió a PP con un cociente de 70.938,67 votos (212.816 votos ente 3). Pa cada otra candidatura con derechu a repartu, estos son los votos adicionales que habría necesitáu pa pasar esi cociente y obtener esi escañu en llugar de PP:
| Candidatura | Votos necesarios |
|---|---|
| PSOE | 7768 |
| SUMAR | 53.248 |
| VOX | 67.307 |
Cálculu simplificáu: supón que’l restu de candidatures caltién los sos votos y nun recalcula’l llumbral del 3 % colos votos añadíos.