Eleiciones al Congresu · Asturies
Eleiciones xenerales del 12 de marzu de 2000
Resultaos nos 78 conceyos d’Asturies. Repartiéronse 9 escaños.
Nes eleiciones al Congresu del 12 de marzu de 2000, la circunscripción d’Asturies escoyó 9 diputaos: 5 escaños pa PP, 3 escaños pa PSOE-PROGR. y 1 escañu pa IU.
La candidatura más votada foi PP, con 302.626 votos (46,33 % de los votos válidos).
La participación foi del 66,99 %: votaron 657.553 de 981.504 electores. Na suma de los 78 conceyos foi del 69,33 %. Los ficheros d’esta eleición nun dixebren el votu dende l’estranxeru.
L’últimu escañu, el novenu, correspondió a PP (el so quintu escañu), con un cociente de 60.525,20 votos. La candidatura más averada a obtenelu foi PSOE-PROGR., que habría necesitáu 271 votos más.
Conceyu a conceyu
Candidatura más votada en cada conceyu.
Participación: votantes sobre censu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 69,33 %.
Porcentaxe de votos válidos de PP en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 46,49 %.
Porcentaxe de votos válidos de PSOE-PROGR. en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 36,78 %.
Porcentaxe de votos válidos de IU en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 10,33 %.
Porcentaxe de votos válidos de URAS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 2,07 %.
Porcentaxe de votos válidos de PAS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,90 %.
Porcentaxe de votos válidos de VERDES en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,72 %.
Porcentaxe de votos válidos de AA en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,31 %.
Porcentaxe de votos válidos de BIA en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,16 %.
Porcentaxe de votos válidos de AU.TO.NO.MO en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,16 %.
Porcentaxe de votos válidos de UC-CDS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,10 %.
Toca un conceyu p’abrir la so ficha. Na vista d’hexágonos tolos conceyos ocupen lo mesmo, con posiciones aproximaes. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.
Conxuntu de residentes n’Asturies
Asturies
Participación: 69,33 %.
Pasa’l mur per un conceyu pa ver el so resume.
Conceyu
Allande
Más votada: PP, 55,70 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 187 votos.
Participación: 52,99 % (-16,34 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Aller
Más votada: PP, 44,63 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 207 votos.
Participación: 73,13 % (+3,80 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Amieva
Más votada: PSOE-PROGR., 48,81 %.
Diferencia con PP: 25 votos.
Participación: 71,97 % (+2,64 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Avilés
Más votada: PP, 45,26 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 4796 votos.
Participación: 70,17 % (+0,84 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Belmonte de Miranda
Más votada: PSOE-PROGR., 48,92 %.
Diferencia con PP: 71 votos.
Participación: 71,24 % (+1,91 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Bimenes
Más votada: PSOE-PROGR., 41,59 %.
Diferencia con PP: 82 votos.
Participación: 71,28 % (+1,95 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Boal
Más votada: PSOE-PROGR., 48,74 %.
Diferencia con PP: 106 votos.
Participación: 73,14 % (+3,81 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabrales
Más votada: PP, 46,79 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 68 votos.
Participación: 78,29 % (+8,96 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabranes
Más votada: PP, 55,56 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 187 votos.
Participación: 68,00 % (-1,33 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Candamo
Más votada: PP, 41,57 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 7 votos.
Participación: 60,50 % (-8,83 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas de Onís
Más votada: PP, 48,53 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 184 votos.
Participación: 72,73 % (+3,40 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas del Narcea
Más votada: PP, 55,66 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 1858 votos.
Participación: 54,38 % (-14,95 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caravia
Más votada: PP, 55,56 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 63 votos.
Participación: 80,28 % (+10,95 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Carreño
Más votada: PP, 40,10 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 80 votos.
Participación: 68,61 % (-0,72 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caso
Más votada: PP, 44,17 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 116 votos.
Participación: 68,98 % (-0,35 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castrillón
Más votada: PP, 49,66 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 2618 votos.
Participación: 71,89 % (+2,56 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castropol
Más votada: PP, 51,72 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 350 votos.
Participación: 69,00 % (-0,33 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Coaña
Más votada: PP, 54,58 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 459 votos.
Participación: 68,42 % (-0,91 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Colunga
Más votada: PP, 53,26 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 499 votos.
Participación: 68,15 % (-1,18 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Corvera de Asturias
Más votada: PP, 41,15 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 185 votos.
Participación: 67,26 % (-2,07 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cudillero
Más votada: PSOE-PROGR., 49,41 %.
Diferencia con PP: 271 votos.
Participación: 71,18 % (+1,85 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Degaña
Más votada: PSOE-PROGR., 45,54 %.
Diferencia con PP: 58 votos.
Participación: 66,97 % (-2,36 puntos frente a Asturies).
Conceyu
El Franco
Más votada: PP, 54,26 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 432 votos.
Participación: 72,23 % (+2,90 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gijón
Más votada: PP, 45,07 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 12.655 votos.
Participación: 69,46 % (+0,13 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gozón
Más votada: PP, 45,32 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 446 votos.
Participación: 62,21 % (-7,12 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grado
Más votada: PP, 45,16 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 638 votos.
Participación: 64,50 % (-4,83 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grandas de Salime
Más votada: PP, 47,49 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 19 votos.
Participación: 61,62 % (-7,71 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ibias
Más votada: PP, 44,58 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 50 votos.
Participación: 48,22 % (-21,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illano
Más votada: PSOE-PROGR., 58,82 %.
Diferencia con PP: 78 votos.
Participación: 59,58 % (-9,75 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illas
Más votada: PP, 50,07 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 208 votos.
Participación: 72,37 % (+3,04 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Langreo
Más votada: PP, 39,41 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 1026 votos.
Participación: 65,56 % (-3,77 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Las Regueras
Más votada: PP, 47,29 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 73 votos.
Participación: 68,55 % (-0,78 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Laviana
Más votada: PSOE-PROGR., 41,37 %.
Diferencia con PP: 356 votos.
Participación: 71,64 % (+2,31 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Lena
Más votada: PSOE-PROGR., 40,76 %.
Diferencia con PP: 75 votos.
Participación: 67,34 % (-1,99 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanera
Más votada: PP, 48,08 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 638 votos.
Participación: 69,56 % (+0,23 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanes
Más votada: PP, 48,72 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 486 votos.
Participación: 75,39 % (+6,06 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Mieres
Más votada: PSOE-PROGR., 39,12 %.
Diferencia con PP: 696 votos.
Participación: 67,85 % (-1,48 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Morcín
Más votada: PSOE-PROGR., 44,86 %.
Diferencia con PP: 151 votos.
Participación: 75,11 % (+5,78 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Muros de Nalón
Más votada: PSOE-PROGR., 49,28 %.
Diferencia con PP: 117 votos.
Participación: 80,39 % (+11,06 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Nava
Más votada: PP, 47,54 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 180 votos.
Participación: 69,57 % (+0,24 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Navia
Más votada: PP, 50,65 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 720 votos.
Participación: 71,05 % (+1,72 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Noreña
Más votada: PP, 50,45 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 532 votos.
Participación: 73,22 % (+3,89 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Onís
Más votada: PSOE-PROGR., 55,79 %.
Diferencia con PP: 115 votos.
Participación: 72,86 % (+3,53 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Oviedo
Más votada: PP, 53,25 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 26.659 votos.
Participación: 71,38 % (+2,05 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Parres
Más votada: PSOE-PROGR., 47,41 %.
Diferencia con PP: 197 votos.
Participación: 72,99 % (+3,66 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Alta
Más votada: PP, 51,61 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 63 votos.
Participación: 74,59 % (+5,26 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Baja
Más votada: PP, 54,79 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 178 votos.
Participación: 81,03 % (+11,70 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pesoz
Más votada: PSOE-PROGR., 51,05 %.
Diferencia con PP: 15 votos.
Participación: 59,02 % (-10,31 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Piloña
Más votada: PP, 48,12 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 405 votos.
Participación: 72,33 % (+3,00 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ponga
Más votada: PSOE-PROGR., 42,61 %.
Diferencia con PP: 3 votos.
Participación: 56,84 % (-12,49 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pravia
Más votada: PP, 46,05 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 581 votos.
Participación: 70,82 % (+1,49 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Proaza
Más votada: PSOE-PROGR., 39,64 %.
Diferencia con PP: 32 votos.
Participación: 72,70 % (+3,37 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Quirós
Más votada: PSOE-PROGR., 48,46 %.
Diferencia con PP: 154 votos.
Participación: 68,24 % (-1,09 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadedeva
Más votada: PP, 51,69 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 121 votos.
Participación: 75,45 % (+6,12 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadesella
Más votada: PP, 47,71 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 359 votos.
Participación: 66,96 % (-2,37 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribera de Arriba
Más votada: PSOE-PROGR., 50,62 %.
Diferencia con PP: 232 votos.
Participación: 77,00 % (+7,67 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Riosa
Más votada: PSOE-PROGR., 46,87 %.
Diferencia con PP: 196 votos.
Participación: 69,89 % (+0,56 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Salas
Más votada: PP, 52,12 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 521 votos.
Participación: 66,02 % (-3,31 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín de Oscos
Más votada: PP, 54,02 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 46 votos.
Participación: 56,12 % (-13,21 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín del Rey Aurelio
Más votada: PSOE-PROGR., 43,72 %.
Diferencia con PP: 1170 votos.
Participación: 72,93 % (+3,60 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Tirso de Abres
Más votada: PP, 51,65 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 26 votos.
Participación: 72,82 % (+3,49 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santa Eulalia de Oscos
Más votada: PSOE-PROGR., 49,09 %.
Diferencia con PP: 16 votos.
Participación: 63,72 % (-5,61 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santo Adriano
Más votada: PSOE-PROGR., 51,38 %.
Diferencia con PP: 29 votos.
Participación: 69,30 % (-0,03 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sariego
Más votada: PP, 44,91 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 137 votos.
Participación: 71,84 % (+2,51 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Siero
Más votada: PP, 47,52 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 2955 votos.
Participación: 68,13 % (-1,20 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sobrescobio
Más votada: PSOE-PROGR., 48,28 %.
Diferencia con PP: 39 votos.
Participación: 80,72 % (+11,39 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Somiedo
Más votada: PSOE-PROGR., 53,97 %.
Diferencia con PP: 122 votos.
Participación: 55,70 % (-13,63 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Soto del Barco
Más votada: PSOE-PROGR., 50,93 %.
Diferencia con PP: 340 votos.
Participación: 76,27 % (+6,94 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tapia de Casariego
Más votada: PP, 51,42 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 420 votos.
Participación: 77,27 % (+7,94 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Taramundi
Más votada: PSOE-PROGR., 56,57 %.
Diferencia con PP: 103 votos.
Participación: 75,97 % (+6,64 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Teverga
Más votada: PSOE-PROGR., 42,39 %.
Diferencia con PP: 2 votos.
Participación: 67,38 % (-1,95 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tineo
Más votada: PP, 51,17 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 873 votos.
Participación: 56,54 % (-12,79 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Valdés
Más votada: PP, 47,97 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 670 votos.
Participación: 66,99 % (-2,34 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Vegadeo
Más votada: PP, 47,20 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 7 votos.
Participación: 68,81 % (-0,52 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villanueva de Oscos
Más votada: PP, 50,21 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 9 votos.
Participación: 66,48 % (-2,85 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villaviciosa
Más votada: PP, 60,49 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 2823 votos.
Participación: 70,28 % (+0,95 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villayón
Más votada: PP, 62,13 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 381 votos.
Participación: 70,57 % (+1,24 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Yernes y Tameza
Más votada: PP, 56,13 %.
Diferencia con PSOE-PROGR.: 54 votos.
Participación: 74,41 % (+5,08 puntos frente a Asturies).
Resultáu n’Asturies
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Escaños |
|---|---|---|---|---|
| PP | 302.626 | 46,33 % | 5 | |
| PSOE-PROGR. | 241.830 | 37,02 % | 3 | |
| IU | 67.024 | 10,26 % | 1 | |
| URAS | 13.360 | 2,05 % | 0 | |
| PAS | 5876 | 0,90 % | 0 | |
| VERDES | 4874 | 0,75 % | 0 | |
| AA | 2036 | 0,31 % | 0 | |
| BIA | 1085 | 0,17 % | 0 | |
| AU.TO.NO.MO | 1036 | 0,16 % | 0 | |
| UC-CDS | 658 | 0,10 % | 0 | |
| ES2000 | 607 | 0,09 % | 0 | |
| PH | 329 | 0,05 % | 0 | |
| FE | 295 | 0,05 % | 0 | |
| PLN | 280 | 0,04 % | 0 | |
| FEI-FE 2000 | 173 | 0,03 % | 0 | |
| PADE | 160 | 0,02 % | 0 |
Los 78 conceyos
| Conceyu | Más votada | % válidos | Participación | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| Allande | PP | 55,70 % | 52,99 % | -16,34 |
| Aller | PP | 44,63 % | 73,13 % | +3,80 |
| Amieva | PSOE-PROGR. | 48,81 % | 71,97 % | +2,64 |
| Avilés | PP | 45,26 % | 70,17 % | +0,84 |
| Belmonte de Miranda | PSOE-PROGR. | 48,92 % | 71,24 % | +1,91 |
| Bimenes | PSOE-PROGR. | 41,59 % | 71,28 % | +1,95 |
| Boal | PSOE-PROGR. | 48,74 % | 73,14 % | +3,81 |
| Cabrales | PP | 46,79 % | 78,29 % | +8,96 |
| Cabranes | PP | 55,56 % | 68,00 % | -1,33 |
| Candamo | PP | 41,57 % | 60,50 % | -8,83 |
| Cangas de Onís | PP | 48,53 % | 72,73 % | +3,40 |
| Cangas del Narcea | PP | 55,66 % | 54,38 % | -14,95 |
| Caravia | PP | 55,56 % | 80,28 % | +10,95 |
| Carreño | PP | 40,10 % | 68,61 % | -0,72 |
| Caso | PP | 44,17 % | 68,98 % | -0,35 |
| Castrillón | PP | 49,66 % | 71,89 % | +2,56 |
| Castropol | PP | 51,72 % | 69,00 % | -0,33 |
| Coaña | PP | 54,58 % | 68,42 % | -0,91 |
| Colunga | PP | 53,26 % | 68,15 % | -1,18 |
| Corvera de Asturias | PP | 41,15 % | 67,26 % | -2,07 |
| Cudillero | PSOE-PROGR. | 49,41 % | 71,18 % | +1,85 |
| Degaña | PSOE-PROGR. | 45,54 % | 66,97 % | -2,36 |
| El Franco | PP | 54,26 % | 72,23 % | +2,90 |
| Gijón | PP | 45,07 % | 69,46 % | +0,13 |
| Gozón | PP | 45,32 % | 62,21 % | -7,12 |
| Grado | PP | 45,16 % | 64,50 % | -4,83 |
| Grandas de Salime | PP | 47,49 % | 61,62 % | -7,71 |
| Ibias | PP | 44,58 % | 48,22 % | -21,11 |
| Illano | PSOE-PROGR. | 58,82 % | 59,58 % | -9,75 |
| Illas | PP | 50,07 % | 72,37 % | +3,04 |
| Langreo | PP | 39,41 % | 65,56 % | -3,77 |
| Las Regueras | PP | 47,29 % | 68,55 % | -0,78 |
| Laviana | PSOE-PROGR. | 41,37 % | 71,64 % | +2,31 |
| Lena | PSOE-PROGR. | 40,76 % | 67,34 % | -1,99 |
| Llanera | PP | 48,08 % | 69,56 % | +0,23 |
| Llanes | PP | 48,72 % | 75,39 % | +6,06 |
| Mieres | PSOE-PROGR. | 39,12 % | 67,85 % | -1,48 |
| Morcín | PSOE-PROGR. | 44,86 % | 75,11 % | +5,78 |
| Muros de Nalón | PSOE-PROGR. | 49,28 % | 80,39 % | +11,06 |
| Nava | PP | 47,54 % | 69,57 % | +0,24 |
| Navia | PP | 50,65 % | 71,05 % | +1,72 |
| Noreña | PP | 50,45 % | 73,22 % | +3,89 |
| Onís | PSOE-PROGR. | 55,79 % | 72,86 % | +3,53 |
| Oviedo | PP | 53,25 % | 71,38 % | +2,05 |
| Parres | PSOE-PROGR. | 47,41 % | 72,99 % | +3,66 |
| Peñamellera Alta | PP | 51,61 % | 74,59 % | +5,26 |
| Peñamellera Baja | PP | 54,79 % | 81,03 % | +11,70 |
| Pesoz | PSOE-PROGR. | 51,05 % | 59,02 % | -10,31 |
| Piloña | PP | 48,12 % | 72,33 % | +3,00 |
| Ponga | PSOE-PROGR. | 42,61 % | 56,84 % | -12,49 |
| Pravia | PP | 46,05 % | 70,82 % | +1,49 |
| Proaza | PSOE-PROGR. | 39,64 % | 72,70 % | +3,37 |
| Quirós | PSOE-PROGR. | 48,46 % | 68,24 % | -1,09 |
| Ribadedeva | PP | 51,69 % | 75,45 % | +6,12 |
| Ribadesella | PP | 47,71 % | 66,96 % | -2,37 |
| Ribera de Arriba | PSOE-PROGR. | 50,62 % | 77,00 % | +7,67 |
| Riosa | PSOE-PROGR. | 46,87 % | 69,89 % | +0,56 |
| Salas | PP | 52,12 % | 66,02 % | -3,31 |
| San Martín de Oscos | PP | 54,02 % | 56,12 % | -13,21 |
| San Martín del Rey Aurelio | PSOE-PROGR. | 43,72 % | 72,93 % | +3,60 |
| San Tirso de Abres | PP | 51,65 % | 72,82 % | +3,49 |
| Santa Eulalia de Oscos | PSOE-PROGR. | 49,09 % | 63,72 % | -5,61 |
| Santo Adriano | PSOE-PROGR. | 51,38 % | 69,30 % | -0,03 |
| Sariego | PP | 44,91 % | 71,84 % | +2,51 |
| Siero | PP | 47,52 % | 68,13 % | -1,20 |
| Sobrescobio | PSOE-PROGR. | 48,28 % | 80,72 % | +11,39 |
| Somiedo | PSOE-PROGR. | 53,97 % | 55,70 % | -13,63 |
| Soto del Barco | PSOE-PROGR. | 50,93 % | 76,27 % | +6,94 |
| Tapia de Casariego | PP | 51,42 % | 77,27 % | +7,94 |
| Taramundi | PSOE-PROGR. | 56,57 % | 75,97 % | +6,64 |
| Teverga | PSOE-PROGR. | 42,39 % | 67,38 % | -1,95 |
| Tineo | PP | 51,17 % | 56,54 % | -12,79 |
| Valdés | PP | 47,97 % | 66,99 % | -2,34 |
| Vegadeo | PP | 47,20 % | 68,81 % | -0,52 |
| Villanueva de Oscos | PP | 50,21 % | 66,48 % | -2,85 |
| Villaviciosa | PP | 60,49 % | 70,28 % | +0,95 |
| Villayón | PP | 62,13 % | 70,57 % | +1,24 |
| Yernes y Tameza | PP | 56,13 % | 74,41 % | +5,08 |
«Dif. con Asturies»: diferencia en puntos porcentuales ente la participación del conceyu y la del conxuntu de los residentes n’Asturies (69,33 %), ensin el votu del estranxeru.