Eleiciones al Congresu · 2023

Coaña

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33018.

  • Más votada: PP
  • Participación: 73,77 %
  • Puestu 17 de 78 en participación
  • 2059 votantes de 2791 nel censu
Coaña, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Coaña, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 899 votos (44,20 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 690 votos (33,92 %). La diferencia ente dambes foi de 209 votos (10,28 puntos).

La participación foi del 73,77 %: votaron 2059 de 2791 electores del censu. Son 2,63 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 17 votos en blanco (0,84 % de los votos válidos) y 25 votos nulos (1,21 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Coaña, PP obtuvo 8,58 puntos más; PSOE, 0,46 puntos menos; SUMAR, 4,47 puntos menos, y VOX, 3,48 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Coaña
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP89944,20 %+8,58
PSOE69033,92 %-0,46
SUMAR21210,42 %-4,47
VOX1839,00 %-3,48
ASTURIAS EXISTE EV170,84 %+0,46
FO60,29 %+0,09
PACMA50,25 %-0,26
RECORTES CERO30,15 %+0,05
PUM+J20,10 %-0,02
PCTE00,00 %-0,26
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Coaña

Evolución en Coaña

  1. 1977UCD · 67,8 %Participación: 57,0 %
  2. 1979UCD · 63,3 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 40,9 %Participación: 73,7 %
  4. 1986PSOE · 53,7 %Participación: 66,7 %
  5. 1989PSOE · 51,0 %Participación: 66,1 %
  6. 1993PSOE · 43,0 %Participación: 72,6 %
  7. 1996PP · 45,4 %Participación: 75,6 %
  8. 2000PP · 54,6 %Participación: 68,4 %
  9. 2004PP · 50,5 %Participación: 76,0 %
  10. 2008PP · 46,5 %Participación: 76,9 %
  11. 2011PP · 49,3 %Participación: 72,0 %
  12. 2015PP-FORO · 40,5 %Participación: 71,6 %
  13. 2016PP-FORO · 44,1 %Participación: 68,9 %
  14. Abr. 2019PSOE · 32,5 %Participación: 73,5 %
  15. Pay. 2019PSOE · 33,0 %Participación: 65,3 %
  16. 2023PP · 44,2 %Participación: 73,8 %

Porcentaxe de votos en Coaña

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %70 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 7,96 %CD, 1979: 3,59 %AP-PDP, 1982: 31,77 %AP-PDP-PL, 1986: 27,18 %PP, 1989: 25,76 %PP, 1993: 41,36 %PP, 1996: 45,41 %PP, 2000: 54,58 %PP, 2004: 50,49 %PP, 2008: 46,46 %PP, 2011: 49,27 %PP-FORO, 2015: 40,47 %PP-FORO, 2016: 44,08 %PP-FORO, abril de 2019: 27,69 %PP-FORO, payares de 2019: 31,06 %PP, 2023: 44,20 %PSOE, 1977: 13,54 %PSOE, 1979: 21,75 %PSOE, 1982: 40,93 %PSOE, 1986: 53,72 %PSOE, 1989: 50,96 %PSOE, 1993: 42,95 %PSOE, 1996: 42,52 %PSOE-PROGR., 2000: 33,87 %PSOE, 2004: 42,88 %PSOE, 2008: 45,55 %PSOE, 2011: 26,73 %PSOE, 2015: 22,29 %PSOE, 2016: 22,12 %PSOE, abril de 2019: 32,53 %PSOE, payares de 2019: 32,95 %PSOE, 2023: 33,92 %UCD, 1977: 67,75 %UCD, 1979: 63,25 %UCD, 1982: 17,67 %PODEMOS, 2015: 19,31 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 19,89 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 15,12 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 13,46 %SUMAR, 2023: 10,42 %FAC, 2011: 9,19 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,10 %VOX, abril de 2019: 9,00 %VOX, payares de 2019: 11,79 %VOX, 2023: 9,00 %PCE, 1977: 2,19 %PCE, 1979: 3,70 %PCE, 1982: 1,70 %IU, 1986: 2,59 %IU, 1989: 6,78 %IU, 1993: 8,13 %IU, 1996: 9,46 %IU, 2000: 5,37 %IU-BA, 2004: 4,06 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 5,63 %IU-IX, 2011: 9,71 %IU-UPeC-IAS, 2015: 6,11 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 8,55 %C's, 2016: 10,93 %Cs, abril de 2019: 12,48 %Cs, payares de 2019: 6,04 %CDS, 1982: 6,05 %CDS, 1986: 13,97 %CDS, 1989: 13,65 %CDS, 1993: 5,55 %UC, 1996: 0,21 %UC-CDS, 2000: 0,05 %UCDUNIDAS PODEMOSFACIU-UPeC-IASCsUC-CDSPP 44,2 %PSOE 33,9 %SUMAR 10,4 %VOX 9,0 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Coaña
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP7,96 % (AP)3,59 % (CD)31,77 % (AP-PDP)27,18 % (AP-PDP-PL)25,76 % (PP)41,36 % (PP)45,41 % (PP)54,58 % (PP)50,49 % (PP)46,46 % (PP)49,27 % (PP)40,47 % (PP-FORO)44,08 % (PP-FORO)27,69 % (PP-FORO)31,06 % (PP-FORO)44,20 % (PP)
PSOE13,54 % (PSOE)21,75 % (PSOE)40,93 % (PSOE)53,72 % (PSOE)50,96 % (PSOE)42,95 % (PSOE)42,52 % (PSOE)33,87 % (PSOE-PROGR.)42,88 % (PSOE)45,55 % (PSOE)26,73 % (PSOE)22,29 % (PSOE)22,12 % (PSOE)32,53 % (PSOE)32,95 % (PSOE)33,92 % (PSOE)
UCD67,75 % (UCD)63,25 % (UCD)17,67 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia19,31 % (PODEMOS)19,89 % (UNIDOS PODEMOS)15,12 % (UNIDAS PODEMOS)13,46 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia10,42 % (SUMAR)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia9,19 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,10 % (VOX)9,00 % (VOX)11,79 % (VOX)9,00 % (VOX)
PCE / IU2,19 % (PCE)3,70 % (PCE)1,70 % (PCE)2,59 % (IU)6,78 % (IU)8,13 % (IU)9,46 % (IU)5,37 % (IU)4,06 % (IU-BA)5,63 % (IU-B.A-LOS VERDES)9,71 % (IU-IX)6,11 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia8,55 % (C's)10,93 % (C's)12,48 % (Cs)6,04 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia6,05 % (CDS)13,97 % (CDS)13,65 % (CDS)5,55 % (CDS)0,21 % (UC)0,05 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos