Eleiciones al Congresu · Asturies

Eleiciones xenerales del 29 d’ochobre de 1989

Resultaos nos 78 conceyos d’Asturies. Repartiéronse 9 escaños.

Participación68,9 %69,1 % na suma de los 78 conceyos (los ficheros nun dixebren el votu dende l’estranxeru).
Candidatura más votada per conceyu71 PSOE6 PP1 IUPer conceyos, PSOE foi la candidatura más votada en 71 conceyos, PP en 6 y IU en 1.
L’últimu escañu12.900votosFaltáron-y a IU pa llevase el novenu escañu, que foi pa PP.

Resultaos provisionales: puen camudar hasta l’escrutiniu definitivu.

Nes eleiciones al Congresu del 29 d’ochobre de 1989, la circunscripción d’Asturies escoyó 9 diputaos: 4 escaños pa PSOE, 3 escaños pa PP, 1 escañu pa IU y 1 escañu pa CDS.

La candidatura más votada foi PSOE, con 248.584 votos (40,56 % de los votos válidos).

La participación foi del 68,90 %: votaron 617.697 de 896.485 electores. Na suma de los 78 conceyos foi del 69,13 %. Los ficheros d’esta eleición nun dixebren el votu dende l’estranxeru.

L’últimu escañu, el novenu, correspondió a PP (el so tercer escañu), con un cociente de 54.196,67 votos. La candidatura más averada a obtenelu foi IU, que habría necesitáu 12.900 votos más.

Conceyu a conceyu

Ver
Forma
ALDALLAMIAVIBELBIMBOACBRCBNCANCNACONCRVCARCASCTRCTPCOACOLCORCUDDEGFRAGIJGOZGRAGSAIBIILLILSLANLAVLENVALLLALLSMIEMORMURNAVNVINORONIOVIPARPMAPMBPESPILPONPRAPROQUIREGRDVRIBRARRIOSALSMRSMOSEOSTASADSARSIESOBSOMSDBTAPTARTEVTINVEGVDOVIVVLYYYT
PSOE: 71 conceyosPP: 6 conceyosIU: 1 conceyu

Candidatura más votada en cada conceyu.

40–48 %48–56 %56–64 %64–72 %72–80 %

Participación: votantes sobre censu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 69,13 %.

20–30 %30–40 %40–50 %50–60 %60–70 %

Porcentaxe de votos válidos de PSOE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 40,36 %.

0–12 %12–24 %24–36 %36–48 %48–60 %

Porcentaxe de votos válidos de PP en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 26,61 %.

0–8 %8–16 %16–24 %24–32 %32–40 %

Porcentaxe de votos válidos de IU en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 15,62 %.

0–8 %8–16 %16–24 %24–32 %32–40 %

Porcentaxe de votos válidos de CDS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 12,56 %.

0–0,2 %0,2–0,4 %0,4–0,6 %0,6–0,8 %0,8–1 %

Porcentaxe de votos válidos de LV-LV en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,71 %.

0–0,5 %0,5–1 %1–1,5 %1,5–2 %2–2,5 %

Porcentaxe de votos válidos de PAS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,57 %.

0–0,3 %0,3–0,6 %0,6–0,9 %0,9–1,2 %1,2–1,5 %

Porcentaxe de votos válidos de RUIZ-MATEOS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,56 %.

0–0,2 %0,2–0,4 %0,4–0,6 %0,6–0,8 %0,8–1 %

Porcentaxe de votos válidos de LVE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,54 %.

0–0,4 %0,4–0,8 %0,8–1,2 %1,2–1,6 %1,6–2 %

Porcentaxe de votos válidos de UNA en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,52 %.

0–0,4 %0,4–0,8 %0,8–1,2 %1,2–1,6 %1,6–2 %

Porcentaxe de votos válidos de PST en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,48 %.

Toca un conceyu p’abrir la so ficha. Na vista d’hexágonos tolos conceyos ocupen lo mesmo, con posiciones aproximaes. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

Conxuntu de residentes n’Asturies

Asturies

Participación: 69,13 %.

PSOE40,4 %
PP26,6 %
IU15,6 %
CDS12,6 %

Pasa’l mur per un conceyu pa ver el so resume.

Conceyu

Allande

Más votada: PSOE, 45,35 %.

Diferencia con PP: 164 votos.

Participación: 41,53 % (-27,60 puntos frente a Asturies).

PSOE45,4 %
PP30,3 %
IU4,7 %
CDS13,8 %

Conceyu

Aller

Más votada: PSOE, 39,13 %.

Diferencia con PP: 1115 votos.

Participación: 70,57 % (+1,44 puntos frente a Asturies).

PSOE39,1 %
PP28,7 %
IU13,4 %
CDS13,5 %

Conceyu

Amieva

Más votada: PSOE, 61,32 %.

Diferencia con PP: 220 votos.

Participación: 63,17 % (-5,96 puntos frente a Asturies).

PSOE61,3 %
PP25,0 %
IU5,8 %
CDS5,3 %

Conceyu

Avilés

Más votada: PSOE, 41,42 %.

Diferencia con PP: 8623 votos.

Participación: 72,20 % (+3,07 puntos frente a Asturies).

PSOE41,4 %
PP23,7 %
IU17,4 %
CDS12,3 %

Conceyu

Belmonte de Miranda

Más votada: PSOE, 59,33 %.

Diferencia con PP: 654 votos.

Participación: 58,98 % (-10,15 puntos frente a Asturies).

PSOE59,3 %
PP20,8 %
IU9,1 %
CDS6,8 %

Conceyu

Bimenes

Más votada: PSOE, 40,29 %.

Diferencia con IU: 170 votos.

Participación: 71,80 % (+2,67 puntos frente a Asturies).

PSOE40,3 %
PP19,0 %
IU29,6 %
CDS8,3 %

Conceyu

Boal

Más votada: PSOE, 54,58 %.

Diferencia con PP: 511 votos.

Participación: 68,88 % (-0,25 puntos frente a Asturies).

PSOE54,6 %
PP27,4 %
IU6,9 %
CDS8,8 %

Conceyu

Cabrales

Más votada: PSOE, 46,52 %.

Diferencia con PP: 143 votos.

Participación: 72,95 % (+3,82 puntos frente a Asturies).

PSOE46,5 %
PP37,1 %
IU7,8 %
CDS6,6 %

Conceyu

Cabranes

Más votada: PP, 44,19 %.

Diferencia con PSOE: 3 votos.

Participación: 68,90 % (-0,23 puntos frente a Asturies).

PSOE43,9 %
PP44,2 %
IU3,3 %
CDS6,3 %

Conceyu

Candamo

Más votada: PSOE, 53,73 %.

Diferencia con PP: 547 votos.

Participación: 56,46 % (-12,67 puntos frente a Asturies).

PSOE53,7 %
PP16,6 %
IU16,4 %
CDS9,5 %

Conceyu

Cangas de Onís

Más votada: PSOE, 52,20 %.

Diferencia con PP: 685 votos.

Participación: 70,73 % (+1,60 puntos frente a Asturies).

PSOE52,2 %
PP33,5 %
IU4,6 %
CDS6,1 %

Conceyu

Cangas del Narcea

Más votada: PSOE, 38,13 %.

Diferencia con PP: 820 votos.

Participación: 47,50 % (-21,63 puntos frente a Asturies).

PSOE38,1 %
PP26,7 %
IU14,8 %
CDS14,3 %

Conceyu

Caravia

Más votada: PSOE, 47,31 %.

Diferencia con PP: 58 votos.

Participación: 70,58 % (+1,45 puntos frente a Asturies).

PSOE47,3 %
PP30,9 %
IU9,1 %
CDS10,8 %

Conceyu

Carreño

Más votada: PSOE, 44,22 %.

Diferencia con PP: 1432 votos.

Participación: 68,46 % (-0,67 puntos frente a Asturies).

PSOE44,2 %
PP21,3 %
IU17,5 %
CDS12,8 %

Conceyu

Caso

Más votada: PSOE, 46,74 %.

Diferencia con PP: 218 votos.

Participación: 64,05 % (-5,08 puntos frente a Asturies).

PSOE46,7 %
PP29,4 %
IU16,1 %
CDS5,0 %

Conceyu

Castrillón

Más votada: PSOE, 36,60 %.

Diferencia con PP: 765 votos.

Participación: 71,23 % (+2,10 puntos frente a Asturies).

PSOE36,6 %
PP30,1 %
IU14,7 %
CDS13,0 %

Conceyu

Castropol

Más votada: PSOE, 54,76 %.

Diferencia con PP: 756 votos.

Participación: 60,44 % (-8,69 puntos frente a Asturies).

PSOE54,8 %
PP23,0 %
IU7,4 %
CDS11,4 %

Conceyu

Coaña

Más votada: PSOE, 50,96 %.

Diferencia con PP: 539 votos.

Participación: 66,05 % (-3,08 puntos frente a Asturies).

PSOE51,0 %
PP25,8 %
IU6,8 %
CDS13,7 %

Conceyu

Colunga

Más votada: PSOE, 43,14 %.

Diferencia con PP: 215 votos.

Participación: 67,35 % (-1,78 puntos frente a Asturies).

PSOE43,1 %
PP35,6 %
IU6,4 %
CDS11,2 %

Conceyu

Corvera de Asturias

Más votada: PSOE, 47,97 %.

Diferencia con PP: 2826 votos.

Participación: 68,66 % (-0,47 puntos frente a Asturies).

PSOE48,0 %
PP17,5 %
IU16,6 %
CDS12,4 %

Conceyu

Cudillero

Más votada: PSOE, 52,60 %.

Diferencia con PP: 1068 votos.

Participación: 67,96 % (-1,17 puntos frente a Asturies).

PSOE52,6 %
PP25,5 %
IU5,3 %
CDS11,2 %

Conceyu

Degaña

Más votada: PSOE, 58,69 %.

Diferencia con CDS: 352 votos.

Participación: 63,31 % (-5,82 puntos frente a Asturies).

PSOE58,7 %
PP7,8 %
IU13,6 %
CDS15,9 %

Conceyu

El Franco

Más votada: PSOE, 45,67 %.

Diferencia con PP: 413 votos.

Participación: 65,69 % (-3,44 puntos frente a Asturies).

PSOE45,7 %
PP27,1 %
IU5,3 %
CDS17,6 %

Conceyu

Gijón

Más votada: PSOE, 38,11 %.

Diferencia con PP: 16.566 votos.

Participación: 69,76 % (+0,63 puntos frente a Asturies).

PSOE38,1 %
PP26,6 %
IU16,6 %
CDS12,6 %

Conceyu

Gozón

Más votada: PSOE, 44,05 %.

Diferencia con PP: 1187 votos.

Participación: 65,59 % (-3,54 puntos frente a Asturies).

PSOE44,1 %
PP25,4 %
IU12,0 %
CDS13,7 %

Conceyu

Grado

Más votada: PSOE, 38,77 %.

Diferencia con PP: 863 votos.

Participación: 64,91 % (-4,22 puntos frente a Asturies).

PSOE38,8 %
PP25,8 %
IU17,6 %
CDS10,9 %

Conceyu

Grandas de Salime

Más votada: PSOE, 47,64 %.

Diferencia con CDS: 93 votos.

Participación: 56,67 % (-12,46 puntos frente a Asturies).

PSOE47,6 %
PP10,1 %
IU3,6 %
CDS35,1 %

Conceyu

Ibias

Más votada: PSOE, 41,29 %.

Diferencia con CDS: 67 votos.

Participación: 43,38 % (-25,75 puntos frente a Asturies).

PSOE41,3 %
PP4,3 %
IU16,7 %
CDS34,6 %

Conceyu

Illano

Más votada: PSOE, 64,33 %.

Diferencia con CDS: 183 votos.

Participación: 49,40 % (-19,73 puntos frente a Asturies).

PSOE64,3 %
PP9,6 %
IU8,4 %
CDS12,9 %

Conceyu

Illas

Más votada: PP, 43,77 %.

Diferencia con PSOE: 54 votos.

Participación: 70,80 % (+1,67 puntos frente a Asturies).

PSOE37,2 %
PP43,8 %
IU5,1 %
CDS11,3 %

Conceyu

Langreo

Más votada: PSOE, 37,90 %.

Diferencia con IU: 2631 votos.

Participación: 70,64 % (+1,51 puntos frente a Asturies).

PSOE37,9 %
PP16,9 %
IU29,3 %
CDS11,8 %

Conceyu

Las Regueras

Más votada: PSOE, 50,88 %.

Diferencia con PP: 347 votos.

Participación: 61,66 % (-7,47 puntos frente a Asturies).

PSOE50,9 %
PP24,4 %
IU8,8 %
CDS11,4 %

Conceyu

Laviana

Más votada: PSOE, 36,57 %.

Diferencia con IU: 743 votos.

Participación: 73,97 % (+4,84 puntos frente a Asturies).

PSOE36,6 %
PP16,3 %
IU28,3 %
CDS15,7 %

Conceyu

Lena

Más votada: PSOE, 38,80 %.

Diferencia con PP: 1511 votos.

Participación: 69,92 % (+0,79 puntos frente a Asturies).

PSOE38,8 %
PP20,1 %
IU18,9 %
CDS17,0 %

Conceyu

Llanera

Más votada: PSOE, 51,04 %.

Diferencia con PP: 1372 votos.

Participación: 70,24 % (+1,11 puntos frente a Asturies).

PSOE51,0 %
PP26,2 %
IU9,5 %
CDS9,8 %

Conceyu

Llanes

Más votada: PSOE, 51,19 %.

Diferencia con PP: 1661 votos.

Participación: 73,77 % (+4,64 puntos frente a Asturies).

PSOE51,2 %
PP31,0 %
IU4,4 %
CDS9,9 %

Conceyu

Mieres

Más votada: PSOE, 37,49 %.

Diferencia con IU: 2614 votos.

Participación: 72,40 % (+3,27 puntos frente a Asturies).

PSOE37,5 %
PP16,8 %
IU29,3 %
CDS12,0 %

Conceyu

Morcín

Más votada: PSOE, 46,08 %.

Diferencia con IU: 469 votos.

Participación: 75,77 % (+6,64 puntos frente a Asturies).

PSOE46,1 %
PP14,4 %
IU21,9 %
CDS14,9 %

Conceyu

Muros de Nalón

Más votada: PSOE, 51,69 %.

Diferencia con PP: 394 votos.

Participación: 76,53 % (+7,40 puntos frente a Asturies).

PSOE51,7 %
PP29,1 %
IU6,9 %
CDS9,3 %

Conceyu

Nava

Más votada: PSOE, 41,70 %.

Diferencia con PP: 385 votos.

Participación: 71,51 % (+2,38 puntos frente a Asturies).

PSOE41,7 %
PP29,9 %
IU9,1 %
CDS14,9 %

Conceyu

Navia

Más votada: PSOE, 46,84 %.

Diferencia con PP: 848 votos.

Participación: 68,26 % (-0,87 puntos frente a Asturies).

PSOE46,8 %
PP29,2 %
IU6,3 %
CDS14,5 %

Conceyu

Noreña

Más votada: PSOE, 35,18 %.

Diferencia con PP: 43 votos.

Participación: 73,99 % (+4,86 puntos frente a Asturies).

PSOE35,2 %
PP33,4 %
IU13,4 %
CDS14,2 %

Conceyu

Onís

Más votada: PSOE, 60,19 %.

Diferencia con PP: 219 votos.

Participación: 68,24 % (-0,89 puntos frente a Asturies).

PSOE60,2 %
PP26,1 %
IU4,5 %
CDS7,3 %

Conceyu

Oviedo

Más votada: PP, 35,82 %.

Diferencia con PSOE: 3788 votos.

Participación: 70,90 % (+1,77 puntos frente a Asturies).

PSOE32,3 %
PP35,8 %
IU13,2 %
CDS13,8 %

Conceyu

Parres

Más votada: PSOE, 56,11 %.

Diferencia con PP: 1010 votos.

Participación: 73,47 % (+4,34 puntos frente a Asturies).

PSOE56,1 %
PP27,3 %
IU6,5 %
CDS7,4 %

Conceyu

Peñamellera Alta

Más votada: PSOE, 51,53 %.

Diferencia con PP: 43 votos.

Participación: 70,33 % (+1,20 puntos frente a Asturies).

PSOE51,5 %
PP43,8 %
IU0,9 %
CDS2,5 %

Conceyu

Peñamellera Baja

Más votada: PSOE, 47,20 %.

Diferencia con PP: 103 votos.

Participación: 76,74 % (+7,61 puntos frente a Asturies).

PSOE47,2 %
PP38,6 %
IU1,6 %
CDS11,1 %

Conceyu

Pesoz

Más votada: PP, 55,32 %.

Diferencia con PSOE: 41 votos.

Participación: 61,44 % (-7,69 puntos frente a Asturies).

PSOE33,5 %
PP55,3 %
IU3,2 %
CDS8,0 %

Conceyu

Piloña

Más votada: PSOE, 51,72 %.

Diferencia con PP: 1441 votos.

Participación: 71,41 % (+2,28 puntos frente a Asturies).

PSOE51,7 %
PP27,6 %
IU6,4 %
CDS11,0 %

Conceyu

Ponga

Más votada: PSOE, 52,82 %.

Diferencia con PP: 130 votos.

Participación: 61,73 % (-7,40 puntos frente a Asturies).

PSOE52,8 %
PP27,6 %
IU5,1 %
CDS11,1 %

Conceyu

Pravia

Más votada: PSOE, 47,92 %.

Diferencia con PP: 809 votos.

Participación: 69,18 % (+0,05 puntos frente a Asturies).

PSOE47,9 %
PP33,3 %
IU7,3 %
CDS8,2 %

Conceyu

Proaza

Más votada: PSOE, 55,57 %.

Diferencia con PP: 175 votos.

Participación: 72,77 % (+3,64 puntos frente a Asturies).

PSOE55,6 %
PP30,3 %
IU7,1 %
CDS4,6 %

Conceyu

Quirós

Más votada: PSOE, 46,10 %.

Diferencia con PP: 241 votos.

Participación: 66,69 % (-2,44 puntos frente a Asturies).

PSOE46,1 %
PP24,0 %
IU21,6 %
CDS5,1 %

Conceyu

Ribadedeva

Más votada: PSOE, 48,72 %.

Diferencia con PP: 198 votos.

Participación: 71,63 % (+2,50 puntos frente a Asturies).

PSOE48,7 %
PP33,4 %
IU4,5 %
CDS9,2 %

Conceyu

Ribadesella

Más votada: PSOE, 49,77 %.

Diferencia con PP: 808 votos.

Participación: 70,34 % (+1,21 puntos frente a Asturies).

PSOE49,8 %
PP27,4 %
IU9,5 %
CDS9,9 %

Conceyu

Ribera de Arriba

Más votada: PSOE, 56,70 %.

Diferencia con IU: 535 votos.

Participación: 74,92 % (+5,79 puntos frente a Asturies).

PSOE56,7 %
PP14,3 %
IU16,6 %
CDS8,7 %

Conceyu

Riosa

Más votada: PSOE, 44,98 %.

Diferencia con IU: 410 votos.

Participación: 74,07 % (+4,94 puntos frente a Asturies).

PSOE45,0 %
PP18,3 %
IU20,4 %
CDS11,5 %

Conceyu

Salas

Más votada: PSOE, 50,52 %.

Diferencia con PP: 723 votos.

Participación: 61,23 % (-7,90 puntos frente a Asturies).

PSOE50,5 %
PP33,9 %
IU4,9 %
CDS8,3 %

Conceyu

San Martín de Oscos

Más votada: PSOE, 67,57 %.

Diferencia con CDS: 138 votos.

Participación: 45,90 % (-23,23 puntos frente a Asturies).

PSOE67,6 %
PP11,2 %
IU5,0 %
CDS14,3 %

Conceyu

San Martín del Rey Aurelio

Más votada: PSOE, 42,98 %.

Diferencia con IU: 2439 votos.

Participación: 76,87 % (+7,74 puntos frente a Asturies).

PSOE43,0 %
PP13,8 %
IU27,0 %
CDS13,1 %

Conceyu

San Tirso de Abres

Más votada: PSOE, 62,47 %.

Diferencia con PP: 168 votos.

Participación: 59,79 % (-9,34 puntos frente a Asturies).

PSOE62,5 %
PP21,0 %
IU3,0 %
CDS11,4 %

Conceyu

Santa Eulalia de Oscos

Más votada: PSOE, 43,50 %.

Diferencia con PP: 18 votos.

Participación: 56,62 % (-12,51 puntos frente a Asturies).

PSOE43,5 %
PP38,4 %
IU4,0 %
CDS10,5 %

Conceyu

Santo Adriano

Más votada: PSOE, 61,33 %.

Diferencia con PP: 84 votos.

Participación: 63,20 % (-5,93 puntos frente a Asturies).

PSOE61,3 %
PP24,0 %
IU4,9 %
CDS5,3 %

Conceyu

Sariego

Más votada: PSOE, 36,05 %.

Diferencia con PP: 8 votos.

Participación: 61,80 % (-7,33 puntos frente a Asturies).

PSOE36,1 %
PP35,0 %
IU6,2 %
CDS15,3 %

Conceyu

Siero

Más votada: PSOE, 43,63 %.

Diferencia con PP: 4496 votos.

Participación: 67,16 % (-1,97 puntos frente a Asturies).

PSOE43,6 %
PP23,3 %
IU14,6 %
CDS13,3 %

Conceyu

Sobrescobio

Más votada: PSOE, 43,83 %.

Diferencia con PP: 57 votos.

Participación: 65,56 % (-3,57 puntos frente a Asturies).

PSOE43,8 %
PP31,7 %
IU10,9 %
CDS11,7 %

Conceyu

Somiedo

Más votada: PSOE, 59,83 %.

Diferencia con PP: 310 votos.

Participación: 55,06 % (-14,07 puntos frente a Asturies).

PSOE59,8 %
PP26,7 %
IU5,2 %
CDS6,0 %

Conceyu

Soto del Barco

Más votada: PSOE, 54,47 %.

Diferencia con PP: 759 votos.

Participación: 74,55 % (+5,42 puntos frente a Asturies).

PSOE54,5 %
PP28,4 %
IU7,9 %
CDS5,8 %

Conceyu

Tapia de Casariego

Más votada: PSOE, 47,81 %.

Diferencia con PP: 440 votos.

Participación: 66,07 % (-3,06 puntos frente a Asturies).

PSOE47,8 %
PP29,3 %
IU5,6 %
CDS12,3 %

Conceyu

Taramundi

Más votada: PSOE, 67,32 %.

Diferencia con PP: 310 votos.

Participación: 63,29 % (-5,84 puntos frente a Asturies).

PSOE67,3 %
PP16,4 %
IU1,6 %
CDS13,1 %

Conceyu

Teverga

Más votada: PSOE, 41,10 %.

Diferencia con IU: 240 votos.

Participación: 62,10 % (-7,03 puntos frente a Asturies).

PSOE41,1 %
PP24,5 %
IU24,6 %
CDS6,5 %

Conceyu

Tineo

Más votada: PSOE, 52,27 %.

Diferencia con PP: 2069 votos.

Participación: 51,37 % (-17,76 puntos frente a Asturies).

PSOE52,3 %
PP22,2 %
IU5,6 %
CDS16,9 %

Conceyu

Valdés

Más votada: PSOE, 54,77 %.

Diferencia con PP: 2274 votos.

Participación: 61,91 % (-7,22 puntos frente a Asturies).

PSOE54,8 %
PP29,0 %
IU4,0 %
CDS8,6 %

Conceyu

Vegadeo

Más votada: PSOE, 55,80 %.

Diferencia con PP: 812 votos.

Participación: 64,27 % (-4,86 puntos frente a Asturies).

PSOE55,8 %
PP24,3 %
IU4,9 %
CDS13,0 %

Conceyu

Villanueva de Oscos

Más votada: PSOE, 50,37 %.

Diferencia con CDS: 56 votos.

Participación: 61,99 % (-7,14 puntos frente a Asturies).

PSOE50,4 %
PP15,1 %
IU1,8 %
CDS29,8 %

Conceyu

Villaviciosa

Más votada: PP, 39,64 %.

Diferencia con PSOE: 126 votos.

Participación: 69,03 % (-0,10 puntos frente a Asturies).

PSOE38,2 %
PP39,6 %
IU4,1 %
CDS13,1 %

Conceyu

Villayón

Más votada: PP, 37,15 %.

Diferencia con PSOE: 20 votos.

Participación: 72,88 % (+3,75 puntos frente a Asturies).

PSOE35,7 %
PP37,2 %
IU3,6 %
CDS22,4 %

Conceyu

Yernes y Tameza

Más votada: IU, 35,90 %.

Diferencia con PP: 17 votos.

Participación: 72,90 % (+3,77 puntos frente a Asturies).

PSOE21,2 %
PP25,0 %
IU35,9 %
CDS14,7 %

Resultáu n’Asturies

Votos, porcentaxe sobre votos válidos y escaños (residentes y votu esterior)
CandidaturaVotos% válidosGráficuEscaños
PSOE248.58440,56 %4
PP162.59026,53 %3
IU95.49415,58 %1
CDS76.64312,51 %1
LV-LV43520,71 %0
PAS35260,58 %0
RUIZ-MATEOS34240,56 %0
LVE33400,55 %0
UNA32180,53 %0
PST28610,47 %0
PTE-UC18540,30 %0
PCPE16040,26 %0
FE-JONS7510,12 %0
AR4690,08 %0
PH4060,07 %0

L’últimu escañu, con simulador

Los 78 conceyos

Candidatura más votada y participación per conceyu, eleiciones al Congresu del 29 d’ochobre de 1989
ConceyuMás votada% válidosParticipaciónDif. con Asturies
AllandePSOE45,35 %41,53 %-27,60
AllerPSOE39,13 %70,57 %+1,44
AmievaPSOE61,32 %63,17 %-5,96
AvilésPSOE41,42 %72,20 %+3,07
Belmonte de MirandaPSOE59,33 %58,98 %-10,15
BimenesPSOE40,29 %71,80 %+2,67
BoalPSOE54,58 %68,88 %-0,25
CabralesPSOE46,52 %72,95 %+3,82
CabranesPP44,19 %68,90 %-0,23
CandamoPSOE53,73 %56,46 %-12,67
Cangas de OnísPSOE52,20 %70,73 %+1,60
Cangas del NarceaPSOE38,13 %47,50 %-21,63
CaraviaPSOE47,31 %70,58 %+1,45
CarreñoPSOE44,22 %68,46 %-0,67
CasoPSOE46,74 %64,05 %-5,08
CastrillónPSOE36,60 %71,23 %+2,10
CastropolPSOE54,76 %60,44 %-8,69
CoañaPSOE50,96 %66,05 %-3,08
ColungaPSOE43,14 %67,35 %-1,78
Corvera de AsturiasPSOE47,97 %68,66 %-0,47
CudilleroPSOE52,60 %67,96 %-1,17
DegañaPSOE58,69 %63,31 %-5,82
El FrancoPSOE45,67 %65,69 %-3,44
GijónPSOE38,11 %69,76 %+0,63
GozónPSOE44,05 %65,59 %-3,54
GradoPSOE38,77 %64,91 %-4,22
Grandas de SalimePSOE47,64 %56,67 %-12,46
IbiasPSOE41,29 %43,38 %-25,75
IllanoPSOE64,33 %49,40 %-19,73
IllasPP43,77 %70,80 %+1,67
LangreoPSOE37,90 %70,64 %+1,51
Las ReguerasPSOE50,88 %61,66 %-7,47
LavianaPSOE36,57 %73,97 %+4,84
LenaPSOE38,80 %69,92 %+0,79
LlaneraPSOE51,04 %70,24 %+1,11
LlanesPSOE51,19 %73,77 %+4,64
MieresPSOE37,49 %72,40 %+3,27
MorcínPSOE46,08 %75,77 %+6,64
Muros de NalónPSOE51,69 %76,53 %+7,40
NavaPSOE41,70 %71,51 %+2,38
NaviaPSOE46,84 %68,26 %-0,87
NoreñaPSOE35,18 %73,99 %+4,86
OnísPSOE60,19 %68,24 %-0,89
OviedoPP35,82 %70,90 %+1,77
ParresPSOE56,11 %73,47 %+4,34
Peñamellera AltaPSOE51,53 %70,33 %+1,20
Peñamellera BajaPSOE47,20 %76,74 %+7,61
PesozPP55,32 %61,44 %-7,69
PiloñaPSOE51,72 %71,41 %+2,28
PongaPSOE52,82 %61,73 %-7,40
PraviaPSOE47,92 %69,18 %+0,05
ProazaPSOE55,57 %72,77 %+3,64
QuirósPSOE46,10 %66,69 %-2,44
RibadedevaPSOE48,72 %71,63 %+2,50
RibadesellaPSOE49,77 %70,34 %+1,21
Ribera de ArribaPSOE56,70 %74,92 %+5,79
RiosaPSOE44,98 %74,07 %+4,94
SalasPSOE50,52 %61,23 %-7,90
San Martín de OscosPSOE67,57 %45,90 %-23,23
San Martín del Rey AurelioPSOE42,98 %76,87 %+7,74
San Tirso de AbresPSOE62,47 %59,79 %-9,34
Santa Eulalia de OscosPSOE43,50 %56,62 %-12,51
Santo AdrianoPSOE61,33 %63,20 %-5,93
SariegoPSOE36,05 %61,80 %-7,33
SieroPSOE43,63 %67,16 %-1,97
SobrescobioPSOE43,83 %65,56 %-3,57
SomiedoPSOE59,83 %55,06 %-14,07
Soto del BarcoPSOE54,47 %74,55 %+5,42
Tapia de CasariegoPSOE47,81 %66,07 %-3,06
TaramundiPSOE67,32 %63,29 %-5,84
TevergaPSOE41,10 %62,10 %-7,03
TineoPSOE52,27 %51,37 %-17,76
ValdésPSOE54,77 %61,91 %-7,22
VegadeoPSOE55,80 %64,27 %-4,86
Villanueva de OscosPSOE50,37 %61,99 %-7,14
VillaviciosaPP39,64 %69,03 %-0,10
VillayónPP37,15 %72,88 %+3,75
Yernes y TamezaIU35,90 %72,90 %+3,77

«Dif. con Asturies»: diferencia en puntos porcentuales ente la participación del conceyu y la del conxuntu de los residentes n’Asturies (69,13 %), ensin el votu del estranxeru.