Eleiciones al Congresu · 2023

Tineo

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33073.

  • Más votada: PP
  • Participación: 65,70 %
  • Puestu 72 de 78 en participación
  • 5043 votantes de 7676 nel censu
Tineo, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Tineo, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 2215 votos (44,56 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 1571 votos (31,60 %). La diferencia ente dambes foi de 644 votos (12,96 puntos).

La participación foi del 65,70 %: votaron 5043 de 7676 electores del censu. Son 5,44 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 41 votos en blanco (0,82 % de los votos válidos) y 72 votos nulos (1,43 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Tineo, PP obtuvo 8,94 puntos más; PSOE, 2,78 puntos menos; SUMAR, 8,33 puntos menos, y VOX, 2,67 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Tineo
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP221544,56 %+8,94
PSOE157131,60 %-2,78
VOX75315,15 %+2,67
SUMAR3266,56 %-8,33
ASTURIAS EXISTE EV450,91 %+0,53
PUM+J50,10 %-0,02
FO40,08 %-0,12
PCTE40,08 %-0,18
RECORTES CERO30,06 %-0,04
PACMA20,04 %-0,47
PUEDE20,04 %0,00

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Tineo

Evolución en Tineo

  1. 1977UCD · 54,9 %Participación: 41,9 %
  2. 1979UCD · 58,7 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 43,5 %Participación: 43,4 %
  4. 1986PSOE · 47,5 %Participación: 39,7 %
  5. 1989PSOE · 52,3 %Participación: 51,4 %
  6. 1993PSOE · 43,3 %Participación: 62,2 %
  7. 1996PSOE · 49,0 %Participación: 63,5 %
  8. 2000PP · 51,2 %Participación: 56,5 %
  9. 2004PP · 51,7 %Participación: 62,7 %
  10. 2008PSOE · 52,0 %Participación: 65,9 %
  11. 2011PP · 45,1 %Participación: 62,4 %
  12. 2015PP-FORO · 40,4 %Participación: 58,5 %
  13. 2016PP-FORO · 48,3 %Participación: 57,8 %
  14. Abr. 2019PSOE · 33,6 %Participación: 62,2 %
  15. Pay. 2019PSOE · 34,3 %Participación: 54,1 %
  16. 2023PP · 44,6 %Participación: 65,7 %

Porcentaxe de votos en Tineo

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 8,21 %CD, 1979: 4,38 %AP-PDP, 1982: 33,39 %AP-PDP-PL, 1986: 30,58 %PP, 1989: 22,15 %PP, 1993: 41,72 %PP, 1996: 43,59 %PP, 2000: 51,17 %PP, 2004: 51,73 %PP, 2008: 42,47 %PP, 2011: 45,07 %PP-FORO, 2015: 40,37 %PP-FORO, 2016: 48,34 %PP-FORO, abril de 2019: 24,95 %PP-FORO, payares de 2019: 28,47 %PP, 2023: 44,56 %PSOE, 1977: 17,63 %PSOE, 1979: 22,05 %PSOE, 1982: 43,45 %PSOE, 1986: 47,54 %PSOE, 1989: 52,27 %PSOE, 1993: 43,27 %PSOE, 1996: 49,04 %PSOE-PROGR., 2000: 37,37 %PSOE, 2004: 42,20 %PSOE, 2008: 52,01 %PSOE, 2011: 29,60 %PSOE, 2015: 29,74 %PSOE, 2016: 27,54 %PSOE, abril de 2019: 33,63 %PSOE, payares de 2019: 34,28 %PSOE, 2023: 31,60 %VOX, 2015: 0,18 %VOX, 2016: 0,10 %VOX, abril de 2019: 17,68 %VOX, payares de 2019: 22,08 %VOX, 2023: 15,15 %FAC, 2011: 15,10 %UCD, 1977: 54,86 %UCD, 1979: 58,65 %UCD, 1982: 12,59 %PODEMOS, 2015: 13,16 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 12,35 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 8,60 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 7,78 %SUMAR, 2023: 6,56 %C's, 2008: 0,02 %C's, 2015: 10,51 %C's, 2016: 9,48 %Cs, abril de 2019: 12,62 %Cs, payares de 2019: 4,47 %PCE, 1977: 5,48 %PCE, 1979: 5,32 %PCE, 1982: 3,13 %IU, 1986: 4,33 %IU, 1989: 5,61 %IU, 1993: 6,59 %IU, 1996: 5,67 %IU, 2000: 4,44 %IU-BA, 2004: 3,43 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 3,25 %IU-IX, 2011: 6,41 %IU-UPeC-IAS, 2015: 4,11 %CDS, 1982: 4,04 %CDS, 1986: 13,71 %CDS, 1989: 16,92 %CDS, 1993: 6,30 %UC, 1996: 0,27 %UC-CDS, 2000: 0,19 %FACUCDUNIDAS PODEMOSCsIU-UPeC-IASUC-CDSPP 44,6 %PSOE 31,6 %VOX 15,2 %SUMAR 6,6 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Tineo
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP8,21 % (AP)4,38 % (CD)33,39 % (AP-PDP)30,58 % (AP-PDP-PL)22,15 % (PP)41,72 % (PP)43,59 % (PP)51,17 % (PP)51,73 % (PP)42,47 % (PP)45,07 % (PP)40,37 % (PP-FORO)48,34 % (PP-FORO)24,95 % (PP-FORO)28,47 % (PP-FORO)44,56 % (PP)
PSOE17,63 % (PSOE)22,05 % (PSOE)43,45 % (PSOE)47,54 % (PSOE)52,27 % (PSOE)43,27 % (PSOE)49,04 % (PSOE)37,37 % (PSOE-PROGR.)42,20 % (PSOE)52,01 % (PSOE)29,60 % (PSOE)29,74 % (PSOE)27,54 % (PSOE)33,63 % (PSOE)34,28 % (PSOE)31,60 % (PSOE)
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,18 % (VOX)0,10 % (VOX)17,68 % (VOX)22,08 % (VOX)15,15 % (VOX)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia15,10 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
UCD54,86 % (UCD)58,65 % (UCD)12,59 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia13,16 % (PODEMOS)12,35 % (UNIDOS PODEMOS)8,60 % (UNIDAS PODEMOS)7,78 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia6,56 % (SUMAR)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,02 % (C's)Sin candidatura propia10,51 % (C's)9,48 % (C's)12,62 % (Cs)4,47 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU5,48 % (PCE)5,32 % (PCE)3,13 % (PCE)4,33 % (IU)5,61 % (IU)6,59 % (IU)5,67 % (IU)4,44 % (IU)3,43 % (IU-BA)3,25 % (IU-B.A-LOS VERDES)6,41 % (IU-IX)4,11 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia4,04 % (CDS)13,71 % (CDS)16,92 % (CDS)6,30 % (CDS)0,27 % (UC)0,19 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos