Eleiciones al Congresu · Asturies
Eleiciones xenerales del 10 de payares de 2019
Resultaos nos 78 conceyos d’Asturies. Repartiéronse 7 escaños.
Nes eleiciones al Congresu del 10 de payares de 2019, la circunscripción d’Asturies escoyó 7 diputaos: 3 escaños pa PSOE, 2 escaños pa PP-FORO, 1 escañu pa UNIDAS PODEMOS y 1 escañu pa VOX.
La candidatura más votada foi PSOE, con 186.211 votos (33,27 % de los votos válidos).
La participación foi del 58,12 %: votaron 565.231 de 972.580 electores. Ente los residentes n’Asturies foi del 65,47 %, y ente los electores residentes nel estranxeru (CERA), del 5,26 %.
L’últimu escañu, el séptimu, correspondió a PSOE (el so tercer escañu), con un cociente de 62.070,33 votos. La candidatura más averada a obtenelu foi Cs, que habría necesitáu 24.697 votos más.
Conceyu a conceyu
Candidatura más votada en cada conceyu.
Participación: votantes sobre censu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 65,47 %.
Porcentaxe de votos válidos de PSOE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 33,25 %.
Porcentaxe de votos válidos de PP-FORO en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 23,25 %.
Porcentaxe de votos válidos de UNIDAS PODEMOS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 15,97 %.
Porcentaxe de votos válidos de VOX en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 15,89 %.
Porcentaxe de votos válidos de Cs en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 6,66 %.
Porcentaxe de votos válidos de MÁS PAÍS-EQUO en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 2,26 %.
Porcentaxe de votos válidos de PACMA en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,77 %.
Porcentaxe de votos válidos de ANDECHA ASTUR en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,16 %.
Porcentaxe de votos válidos de PCTE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,15 %.
Porcentaxe de votos válidos de RECORTES CERO-GV en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,13 %.
Toca un conceyu p’abrir la so ficha. Na vista d’hexágonos tolos conceyos ocupen lo mesmo, con posiciones aproximaes. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.
Conxuntu de residentes n’Asturies
Asturies
Participación: 65,47 %.
Pasa’l mur per un conceyu pa ver el so resume.
Conceyu
Allande
Más votada: PSOE, 36,65 %.
Diferencia con PP-FORO: 50 votos.
Participación: 51,39 % (-14,08 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Aller
Más votada: PSOE, 39,75 %.
Diferencia con PP-FORO: 1056 votos.
Participación: 62,96 % (-2,51 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Amieva
Más votada: PSOE, 35,33 %.
Diferencia con PP-FORO: 26 votos.
Participación: 53,40 % (-12,07 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Avilés
Más votada: PSOE, 33,06 %.
Diferencia con PP-FORO: 5072 votos.
Participación: 66,57 % (+1,10 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Belmonte de Miranda
Más votada: PSOE, 44,24 %.
Diferencia con PP-FORO: 189 votos.
Participación: 61,31 % (-4,16 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Bimenes
Más votada: PSOE, 43,87 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 164 votos.
Participación: 58,40 % (-7,07 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Boal
Más votada: PSOE, 43,40 %.
Diferencia con PP-FORO: 123 votos.
Participación: 58,18 % (-7,29 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabrales
Más votada: PSOE, 41,13 %.
Diferencia con PP-FORO: 148 votos.
Participación: 67,90 % (+2,43 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabranes
Más votada: PSOE, 28,41 %.
Diferencia con PP-FORO: 24 votos.
Participación: 62,07 % (-3,40 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Candamo
Más votada: PSOE, 42,75 %.
Diferencia con PP-FORO: 245 votos.
Participación: 63,01 % (-2,46 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas de Onís
Más votada: PP-FORO, 32,94 %.
Diferencia con PSOE: 71 votos.
Participación: 62,10 % (-3,37 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas del Narcea
Más votada: PP-FORO, 31,18 %.
Diferencia con PSOE: 69 votos.
Participación: 53,45 % (-12,02 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caravia
Más votada: PP-FORO, 36,30 %.
Diferencia con PSOE: 24 votos.
Participación: 68,37 % (+2,90 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Carreño
Más votada: PSOE, 34,66 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 748 votos.
Participación: 65,76 % (+0,29 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caso
Más votada: PSOE, 35,87 %.
Diferencia con PP-FORO: 118 votos.
Participación: 60,82 % (-4,65 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castrillón
Más votada: PSOE, 29,35 %.
Diferencia con PP-FORO: 498 votos.
Participación: 68,15 % (+2,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castropol
Más votada: PSOE, 39,88 %.
Diferencia con PP-FORO: 250 votos.
Participación: 60,19 % (-5,28 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Coaña
Más votada: PSOE, 32,95 %.
Diferencia con PP-FORO: 34 votos.
Participación: 65,26 % (-0,21 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Colunga
Más votada: PSOE, 33,39 %.
Diferencia con PP-FORO: 47 votos.
Participación: 59,85 % (-5,62 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Corvera de Asturias
Más votada: PSOE, 38,54 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 1660 votos.
Participación: 65,87 % (+0,40 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cudillero
Más votada: PSOE, 39,66 %.
Diferencia con PP-FORO: 402 votos.
Participación: 61,41 % (-4,06 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Degaña
Más votada: PSOE, 45,35 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 120 votos.
Participación: 57,36 % (-8,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
El Franco
Más votada: PSOE, 39,91 %.
Diferencia con PP-FORO: 332 votos.
Participación: 65,47 % (0,00 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gijón
Más votada: PSOE, 33,10 %.
Diferencia con PP-FORO: 17.374 votos.
Participación: 67,48 % (+2,01 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gozón
Más votada: PSOE, 35,58 %.
Diferencia con PP-FORO: 667 votos.
Participación: 61,33 % (-4,14 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grado
Más votada: PSOE, 34,66 %.
Diferencia con PP-FORO: 581 votos.
Participación: 61,14 % (-4,33 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grandas de Salime
Más votada: PSOE, 45,19 %.
Diferencia con PP-FORO: 94 votos.
Participación: 54,79 % (-10,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ibias
Más votada: PSOE, 46,53 %.
Diferencia con PP-FORO: 119 votos.
Participación: 45,41 % (-20,06 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illano
Más votada: PSOE, 54,93 %.
Diferencia con PP-FORO: 47 votos.
Participación: 46,03 % (-19,44 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illas
Más votada: PP-FORO, 31,11 %.
Diferencia con PSOE: 46 votos.
Participación: 72,15 % (+6,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Langreo
Más votada: PSOE, 37,20 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 2420 votos.
Participación: 60,65 % (-4,82 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Las Regueras
Más votada: PSOE, 36,34 %.
Diferencia con PP-FORO: 98 votos.
Participación: 64,02 % (-1,45 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Laviana
Más votada: PSOE, 42,98 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 1674 votos.
Participación: 63,78 % (-1,69 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Lena
Más votada: PSOE, 40,02 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 1188 votos.
Participación: 62,34 % (-3,13 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanera
Más votada: PSOE, 30,85 %.
Diferencia con PP-FORO: 573 votos.
Participación: 65,62 % (+0,15 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanes
Más votada: PSOE, 36,77 %.
Diferencia con PP-FORO: 771 votos.
Participación: 64,18 % (-1,29 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Mieres
Más votada: PSOE, 37,82 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 2508 votos.
Participación: 62,57 % (-2,90 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Morcín
Más votada: PSOE, 40,01 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 307 votos.
Participación: 67,67 % (+2,20 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Muros de Nalón
Más votada: PSOE, 41,89 %.
Diferencia con PP-FORO: 231 votos.
Participación: 67,92 % (+2,45 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Nava
Más votada: PSOE, 36,14 %.
Diferencia con PP-FORO: 342 votos.
Participación: 62,27 % (-3,20 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Navia
Más votada: PSOE, 37,27 %.
Diferencia con PP-FORO: 502 votos.
Participación: 64,27 % (-1,20 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Noreña
Más votada: PSOE, 30,65 %.
Diferencia con PP-FORO: 194 votos.
Participación: 67,55 % (+2,08 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Onís
Más votada: PSOE, 48,63 %.
Diferencia con PP-FORO: 105 votos.
Participación: 62,20 % (-3,27 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Oviedo
Más votada: PSOE, 27,77 %.
Diferencia con PP-FORO: 42 votos.
Participación: 68,55 % (+3,08 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Parres
Más votada: PSOE, 42,45 %.
Diferencia con PP-FORO: 564 votos.
Participación: 64,67 % (-0,80 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Alta
Más votada: PP-FORO, 37,99 %.
Diferencia con PSOE: 39 votos.
Participación: 69,58 % (+4,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Baja
Más votada: PP-FORO, 36,23 %.
Diferencia con PSOE: 25 votos.
Participación: 72,19 % (+6,72 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pesoz
Más votada: PSOE, 51,76 %.
Diferencia con PP-FORO: 21 votos.
Participación: 65,15 % (-0,32 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Piloña
Más votada: PSOE, 41,33 %.
Diferencia con PP-FORO: 627 votos.
Participación: 59,75 % (-5,72 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ponga
Más votada: PSOE, 42,68 %.
Diferencia con PP-FORO: 66 votos.
Participación: 57,66 % (-7,81 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pravia
Más votada: PSOE, 34,91 %.
Diferencia con PP-FORO: 455 votos.
Participación: 63,62 % (-1,85 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Proaza
Más votada: PSOE, 49,28 %.
Diferencia con PP-FORO: 119 votos.
Participación: 61,38 % (-4,09 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Quirós
Más votada: PSOE, 44,24 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 162 votos.
Participación: 55,84 % (-9,63 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadedeva
Más votada: PSOE, 36,23 %.
Diferencia con PP-FORO: 91 votos.
Participación: 66,80 % (+1,33 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadesella
Más votada: PSOE, 31,87 %.
Diferencia con PP-FORO: 152 votos.
Participación: 63,26 % (-2,21 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribera de Arriba
Más votada: PSOE, 42,41 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 245 votos.
Participación: 65,90 % (+0,43 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Riosa
Más votada: PSOE, 44,73 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 227 votos.
Participación: 62,95 % (-2,52 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Salas
Más votada: PP-FORO, 33,14 %.
Diferencia con PSOE: 34 votos.
Participación: 60,82 % (-4,65 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín de Oscos
Más votada: PSOE, 37,93 %.
Diferencia con PP-FORO: 23 votos.
Participación: 50,58 % (-14,89 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín del Rey Aurelio
Más votada: PSOE, 43,56 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 1692 votos.
Participación: 61,68 % (-3,79 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Tirso de Abres
Más votada: PSOE, 43,45 %.
Diferencia con PP-FORO: 26 votos.
Participación: 71,73 % (+6,26 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santa Eulalia de Oscos
Más votada: PSOE, 58,29 %.
Diferencia con PP-FORO: 79 votos.
Participación: 50,39 % (-15,08 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santo Adriano
Más votada: PSOE, 48,34 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 47 votos.
Participación: 62,92 % (-2,55 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sariego
Más votada: PSOE, 29,22 %.
Diferencia con PP-FORO: 20 votos.
Participación: 62,21 % (-3,26 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Siero
Más votada: PSOE, 31,52 %.
Diferencia con PP-FORO: 2448 votos.
Participación: 64,88 % (-0,59 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sobrescobio
Más votada: PSOE, 49,63 %.
Diferencia con PP-FORO: 177 votos.
Participación: 72,30 % (+6,83 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Somiedo
Más votada: PSOE, 48,63 %.
Diferencia con VOX: 144 votos.
Participación: 50,24 % (-15,23 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Soto del Barco
Más votada: PSOE, 39,71 %.
Diferencia con PP-FORO: 395 votos.
Participación: 66,56 % (+1,09 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tapia de Casariego
Más votada: PSOE, 37,03 %.
Diferencia con PP-FORO: 204 votos.
Participación: 67,68 % (+2,21 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Taramundi
Más votada: PSOE, 60,05 %.
Diferencia con PP-FORO: 153 votos.
Participación: 70,51 % (+5,04 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Teverga
Más votada: PSOE, 39,19 %.
Diferencia con PP-FORO: 156 votos.
Participación: 56,55 % (-8,92 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tineo
Más votada: PSOE, 34,28 %.
Diferencia con PP-FORO: 251 votos.
Participación: 54,06 % (-11,41 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Valdés
Más votada: PSOE, 38,40 %.
Diferencia con PP-FORO: 593 votos.
Participación: 59,49 % (-5,98 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Vegadeo
Más votada: PSOE, 39,38 %.
Diferencia con PP-FORO: 233 votos.
Participación: 60,67 % (-4,80 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villanueva de Oscos
Más votada: PSOE, 50,00 %.
Diferencia con PP-FORO: 33 votos.
Participación: 51,23 % (-14,24 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villaviciosa
Más votada: PSOE, 29,69 %.
Diferencia con PP-FORO: 87 votos.
Participación: 62,06 % (-3,41 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villayón
Más votada: PP-FORO, 47,44 %.
Diferencia con PSOE: 84 votos.
Participación: 62,72 % (-2,75 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Yernes y Tameza
Más votada: PSOE, 43,21 %.
Diferencia con PP-FORO: 18 votos.
Participación: 63,78 % (-1,69 puntos frente a Asturies).
Resultáu n’Asturies
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Escaños |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 186.211 | 33,27 % | 3 | |
| PP-FORO | 129.945 | 23,22 % | 2 | |
| UNIDAS PODEMOS | 89.301 | 15,95 % | 1 | |
| VOX | 88.788 | 15,86 % | 1 | |
| Cs | 37.374 | 6,68 % | 0 | |
| MÁS PAÍS-EQUO | 12.732 | 2,27 % | 0 | |
| PACMA | 4412 | 0,79 % | 0 | |
| ANDECHA ASTUR | 887 | 0,16 % | 0 | |
| PCTE | 843 | 0,15 % | 0 | |
| RECORTES CERO-GV | 732 | 0,13 % | 0 | |
| PCPE | 626 | 0,11 % | 0 | |
| PUM+J | 487 | 0,09 % | 0 | |
| PH | 366 | 0,07 % | 0 |
Los 78 conceyos
| Conceyu | Más votada | % válidos | Participación | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| Allande | PSOE | 36,65 % | 51,39 % | -14,08 |
| Aller | PSOE | 39,75 % | 62,96 % | -2,51 |
| Amieva | PSOE | 35,33 % | 53,40 % | -12,07 |
| Avilés | PSOE | 33,06 % | 66,57 % | +1,10 |
| Belmonte de Miranda | PSOE | 44,24 % | 61,31 % | -4,16 |
| Bimenes | PSOE | 43,87 % | 58,40 % | -7,07 |
| Boal | PSOE | 43,40 % | 58,18 % | -7,29 |
| Cabrales | PSOE | 41,13 % | 67,90 % | +2,43 |
| Cabranes | PSOE | 28,41 % | 62,07 % | -3,40 |
| Candamo | PSOE | 42,75 % | 63,01 % | -2,46 |
| Cangas de Onís | PP-FORO | 32,94 % | 62,10 % | -3,37 |
| Cangas del Narcea | PP-FORO | 31,18 % | 53,45 % | -12,02 |
| Caravia | PP-FORO | 36,30 % | 68,37 % | +2,90 |
| Carreño | PSOE | 34,66 % | 65,76 % | +0,29 |
| Caso | PSOE | 35,87 % | 60,82 % | -4,65 |
| Castrillón | PSOE | 29,35 % | 68,15 % | +2,68 |
| Castropol | PSOE | 39,88 % | 60,19 % | -5,28 |
| Coaña | PSOE | 32,95 % | 65,26 % | -0,21 |
| Colunga | PSOE | 33,39 % | 59,85 % | -5,62 |
| Corvera de Asturias | PSOE | 38,54 % | 65,87 % | +0,40 |
| Cudillero | PSOE | 39,66 % | 61,41 % | -4,06 |
| Degaña | PSOE | 45,35 % | 57,36 % | -8,11 |
| El Franco | PSOE | 39,91 % | 65,47 % | 0,00 |
| Gijón | PSOE | 33,10 % | 67,48 % | +2,01 |
| Gozón | PSOE | 35,58 % | 61,33 % | -4,14 |
| Grado | PSOE | 34,66 % | 61,14 % | -4,33 |
| Grandas de Salime | PSOE | 45,19 % | 54,79 % | -10,68 |
| Ibias | PSOE | 46,53 % | 45,41 % | -20,06 |
| Illano | PSOE | 54,93 % | 46,03 % | -19,44 |
| Illas | PP-FORO | 31,11 % | 72,15 % | +6,68 |
| Langreo | PSOE | 37,20 % | 60,65 % | -4,82 |
| Las Regueras | PSOE | 36,34 % | 64,02 % | -1,45 |
| Laviana | PSOE | 42,98 % | 63,78 % | -1,69 |
| Lena | PSOE | 40,02 % | 62,34 % | -3,13 |
| Llanera | PSOE | 30,85 % | 65,62 % | +0,15 |
| Llanes | PSOE | 36,77 % | 64,18 % | -1,29 |
| Mieres | PSOE | 37,82 % | 62,57 % | -2,90 |
| Morcín | PSOE | 40,01 % | 67,67 % | +2,20 |
| Muros de Nalón | PSOE | 41,89 % | 67,92 % | +2,45 |
| Nava | PSOE | 36,14 % | 62,27 % | -3,20 |
| Navia | PSOE | 37,27 % | 64,27 % | -1,20 |
| Noreña | PSOE | 30,65 % | 67,55 % | +2,08 |
| Onís | PSOE | 48,63 % | 62,20 % | -3,27 |
| Oviedo | PSOE | 27,77 % | 68,55 % | +3,08 |
| Parres | PSOE | 42,45 % | 64,67 % | -0,80 |
| Peñamellera Alta | PP-FORO | 37,99 % | 69,58 % | +4,11 |
| Peñamellera Baja | PP-FORO | 36,23 % | 72,19 % | +6,72 |
| Pesoz | PSOE | 51,76 % | 65,15 % | -0,32 |
| Piloña | PSOE | 41,33 % | 59,75 % | -5,72 |
| Ponga | PSOE | 42,68 % | 57,66 % | -7,81 |
| Pravia | PSOE | 34,91 % | 63,62 % | -1,85 |
| Proaza | PSOE | 49,28 % | 61,38 % | -4,09 |
| Quirós | PSOE | 44,24 % | 55,84 % | -9,63 |
| Ribadedeva | PSOE | 36,23 % | 66,80 % | +1,33 |
| Ribadesella | PSOE | 31,87 % | 63,26 % | -2,21 |
| Ribera de Arriba | PSOE | 42,41 % | 65,90 % | +0,43 |
| Riosa | PSOE | 44,73 % | 62,95 % | -2,52 |
| Salas | PP-FORO | 33,14 % | 60,82 % | -4,65 |
| San Martín de Oscos | PSOE | 37,93 % | 50,58 % | -14,89 |
| San Martín del Rey Aurelio | PSOE | 43,56 % | 61,68 % | -3,79 |
| San Tirso de Abres | PSOE | 43,45 % | 71,73 % | +6,26 |
| Santa Eulalia de Oscos | PSOE | 58,29 % | 50,39 % | -15,08 |
| Santo Adriano | PSOE | 48,34 % | 62,92 % | -2,55 |
| Sariego | PSOE | 29,22 % | 62,21 % | -3,26 |
| Siero | PSOE | 31,52 % | 64,88 % | -0,59 |
| Sobrescobio | PSOE | 49,63 % | 72,30 % | +6,83 |
| Somiedo | PSOE | 48,63 % | 50,24 % | -15,23 |
| Soto del Barco | PSOE | 39,71 % | 66,56 % | +1,09 |
| Tapia de Casariego | PSOE | 37,03 % | 67,68 % | +2,21 |
| Taramundi | PSOE | 60,05 % | 70,51 % | +5,04 |
| Teverga | PSOE | 39,19 % | 56,55 % | -8,92 |
| Tineo | PSOE | 34,28 % | 54,06 % | -11,41 |
| Valdés | PSOE | 38,40 % | 59,49 % | -5,98 |
| Vegadeo | PSOE | 39,38 % | 60,67 % | -4,80 |
| Villanueva de Oscos | PSOE | 50,00 % | 51,23 % | -14,24 |
| Villaviciosa | PSOE | 29,69 % | 62,06 % | -3,41 |
| Villayón | PP-FORO | 47,44 % | 62,72 % | -2,75 |
| Yernes y Tameza | PSOE | 43,21 % | 63,78 % | -1,69 |
«Dif. con Asturies»: diferencia en puntos porcentuales ente la participación del conceyu y la del conxuntu de los residentes n’Asturies (65,47 %), ensin el votu del estranxeru.