Eleiciones al Congresu · 2023

Piloña

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33049.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 70,18 %
  • Puestu 50 de 78 en participación
  • 4067 votantes de 5795 nel censu
Piloña, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Piloña, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 1566 votos (39,04 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 1457 votos (36,33 %). La diferencia ente dambes foi de 109 votos (2,71 puntos).

La participación foi del 70,18 %: votaron 4067 de 5795 electores del censu. Son 0,96 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 43 votos en blanco (1,07 % de los votos válidos) y 56 votos nulos (1,38 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Piloña, PP obtuvo 0,71 puntos más; PSOE, 4,66 puntos más; SUMAR, 3,20 puntos menos, y VOX, 1,83 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Piloña
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE156639,04 %+4,66
PP145736,33 %+0,71
SUMAR46911,69 %-3,20
VOX42710,65 %-1,83
PACMA150,37 %-0,14
ASTURIAS EXISTE EV120,30 %-0,08
PCTE100,25 %-0,01
FO70,17 %-0,03
RECORTES CERO40,10 %0,00
PUM+J10,02 %-0,10
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Evolución en Piloña

  1. 1977UCD · 41,2 %Participación: 78,7 %
  2. 1979UCD · 46,5 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 45,0 %Participación: 75,0 %
  4. 1986PSOE · 51,5 %Participación: 71,0 %
  5. 1989PSOE · 51,7 %Participación: 71,4 %
  6. 1993PSOE · 47,7 %Participación: 78,8 %
  7. 1996PSOE · 49,1 %Participación: 77,7 %
  8. 2000PP · 48,1 %Participación: 72,3 %
  9. 2004PP · 46,2 %Participación: 75,5 %
  10. 2008PSOE · 52,1 %Participación: 74,6 %
  11. 2011PP · 39,1 %Participación: 68,0 %
  12. 2015PP-FORO · 32,8 %Participación: 66,4 %
  13. 2016PP-FORO · 37,8 %Participación: 65,1 %
  14. Abr. 2019PSOE · 41,0 %Participación: 68,7 %
  15. Pay. 2019PSOE · 41,3 %Participación: 59,8 %
  16. 2023PSOE · 39,0 %Participación: 70,2 %

Porcentaxe de votos en Piloña

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 12,99 %PSOE, 1979: 30,77 %PSOE, 1982: 45,03 %PSOE, 1986: 51,51 %PSOE, 1989: 51,72 %PSOE, 1993: 47,73 %PSOE, 1996: 49,11 %PSOE-PROGR., 2000: 40,97 %PSOE, 2004: 46,16 %PSOE, 2008: 52,14 %PSOE, 2011: 33,73 %PSOE, 2015: 32,60 %PSOE, 2016: 30,65 %PSOE, abril de 2019: 40,97 %PSOE, payares de 2019: 41,33 %PSOE, 2023: 39,04 %AP, 1977: 18,92 %CD, 1979: 6,91 %AP-PDP, 1982: 32,72 %AP-PDP-PL, 1986: 31,46 %PP, 1989: 27,60 %PP, 1993: 36,73 %PP, 1996: 40,88 %PP, 2000: 48,12 %PP, 2004: 46,21 %PP, 2008: 40,59 %PP, 2011: 39,05 %PP-FORO, 2015: 32,79 %PP-FORO, 2016: 37,84 %PP-FORO, abril de 2019: 19,10 %PP-FORO, payares de 2019: 23,51 %PP, 2023: 36,33 %FAC, 2011: 13,67 %PODEMOS, 2015: 16,80 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 17,92 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 13,02 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 12,42 %SUMAR, 2023: 11,69 %VOX, 2015: 0,14 %VOX, 2016: 0,12 %VOX, abril de 2019: 8,92 %VOX, payares de 2019: 13,87 %VOX, 2023: 10,65 %UCD, 1977: 41,20 %UCD, 1979: 46,49 %UCD, 1982: 9,56 %PCE, 1977: 7,64 %PCE, 1979: 8,94 %PCE, 1982: 4,83 %IU, 1986: 4,07 %IU, 1989: 6,39 %IU, 1993: 7,79 %IU, 1996: 7,14 %IU, 2000: 5,42 %IU-BA, 2004: 4,31 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 4,56 %IU-IX, 2011: 8,25 %IU-UPeC-IAS, 2015: 5,39 %C's, 2008: 0,04 %C's, 2015: 9,60 %C's, 2016: 10,71 %Cs, abril de 2019: 14,88 %Cs, payares de 2019: 5,03 %CDS, 1982: 5,21 %CDS, 1986: 9,86 %CDS, 1989: 11,00 %CDS, 1993: 5,19 %UC, 1996: 0,44 %UC-CDS, 2000: 0,09 %FACUNIDAS PODEMOSUCDIU-UPeC-IASCsUC-CDSPSOE 39,0 %PP 36,3 %SUMAR 11,7 %VOX 10,7 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Piloña
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE12,99 % (PSOE)30,77 % (PSOE)45,03 % (PSOE)51,51 % (PSOE)51,72 % (PSOE)47,73 % (PSOE)49,11 % (PSOE)40,97 % (PSOE-PROGR.)46,16 % (PSOE)52,14 % (PSOE)33,73 % (PSOE)32,60 % (PSOE)30,65 % (PSOE)40,97 % (PSOE)41,33 % (PSOE)39,04 % (PSOE)
AP / CP / PP18,92 % (AP)6,91 % (CD)32,72 % (AP-PDP)31,46 % (AP-PDP-PL)27,60 % (PP)36,73 % (PP)40,88 % (PP)48,12 % (PP)46,21 % (PP)40,59 % (PP)39,05 % (PP)32,79 % (PP-FORO)37,84 % (PP-FORO)19,10 % (PP-FORO)23,51 % (PP-FORO)36,33 % (PP)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia13,67 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia16,80 % (PODEMOS)17,92 % (UNIDOS PODEMOS)13,02 % (UNIDAS PODEMOS)12,42 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,69 % (SUMAR)
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,14 % (VOX)0,12 % (VOX)8,92 % (VOX)13,87 % (VOX)10,65 % (VOX)
UCD41,20 % (UCD)46,49 % (UCD)9,56 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
PCE / IU7,64 % (PCE)8,94 % (PCE)4,83 % (PCE)4,07 % (IU)6,39 % (IU)7,79 % (IU)7,14 % (IU)5,42 % (IU)4,31 % (IU-BA)4,56 % (IU-B.A-LOS VERDES)8,25 % (IU-IX)5,39 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,04 % (C's)Sin candidatura propia9,60 % (C's)10,71 % (C's)14,88 % (Cs)5,03 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia5,21 % (CDS)9,86 % (CDS)11,00 % (CDS)5,19 % (CDS)0,44 % (UC)0,09 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos