Eleiciones al Congresu · Asturies
Eleiciones xenerales del 22 de xunu de 1986
Resultaos nos 78 conceyos d’Asturies. Repartiéronse 9 escaños.
Resultaos provisionales: puen camudar hasta l’escrutiniu definitivu.
Nes eleiciones al Congresu del 22 de xunu de 1986, la circunscripción d’Asturies escoyó 9 diputaos: 5 escaños pa PSOE, 2 escaños pa AP-PDP-PL, 1 escañu pa CDS y 1 escañu pa IU.
La candidatura más votada foi PSOE, con 278.946 votos (45,99 % de los votos válidos).
La participación foi del 67,82 %: votaron 617.444 de 910.447 electores. Na suma de los 78 conceyos foi del 68,93 %. Los ficheros d’esta eleición nun dixebren el votu dende l’estranxeru.
L’últimu escañu, el novenu, correspondió a PSOE (el so quintu escañu), con un cociente de 55.789,20 votos. La candidatura más averada a obtenelu foi AP-PDP-PL, que habría necesitáu 2297 votos más.
Conceyu a conceyu
Candidatura más votada en cada conceyu.
Participación: votantes sobre censu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 68,93 %.
Porcentaxe de votos válidos de PSOE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 45,94 %.
Porcentaxe de votos válidos de AP-PDP-PL en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 27,28 %.
Porcentaxe de votos válidos de CDS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 13,20 %.
Porcentaxe de votos válidos de IU en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 9,17 %.
Porcentaxe de votos válidos de MUC en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 1,58 %.
Porcentaxe de votos válidos de PRD en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,84 %.
Porcentaxe de votos válidos de PST en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,60 %.
Porcentaxe de votos válidos de UCE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,30 %.
Porcentaxe de votos válidos de FE-JONS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,24 %.
Porcentaxe de votos válidos de POSI en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,15 %.
Toca un conceyu p’abrir la so ficha. Na vista d’hexágonos tolos conceyos ocupen lo mesmo, con posiciones aproximaes. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.
Conxuntu de residentes n’Asturies
Asturies
Participación: 68,93 %.
Pasa’l mur per un conceyu pa ver el so resume.
Conceyu
Allande
Más votada: PSOE, 41,63 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 71 votos.
Participación: 43,06 % (-25,87 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Aller
Más votada: PSOE, 44,73 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1868 votos.
Participación: 71,84 % (+2,91 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Amieva
Más votada: PSOE, 56,02 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 159 votos.
Participación: 58,70 % (-10,23 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Avilés
Más votada: PSOE, 49,13 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 12.895 votos.
Participación: 74,05 % (+5,12 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Belmonte de Miranda
Más votada: PSOE, 56,94 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 588 votos.
Participación: 56,64 % (-12,29 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Bimenes
Más votada: PSOE, 41,25 %.
Diferencia con IU: 282 votos.
Participación: 62,03 % (-6,90 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Boal
Más votada: PSOE, 51,08 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 484 votos.
Participación: 64,83 % (-4,10 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabrales
Más votada: PSOE, 44,32 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 73 votos.
Participación: 69,12 % (+0,19 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabranes
Más votada: AP-PDP-PL, 46,91 %.
Diferencia con PSOE: 88 votos.
Participación: 72,40 % (+3,47 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Candamo
Más votada: PSOE, 50,60 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 427 votos.
Participación: 53,75 % (-15,18 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas de Onís
Más votada: PSOE, 45,97 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 309 votos.
Participación: 66,83 % (-2,10 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas del Narcea
Más votada: PSOE, 38,28 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 565 votos.
Participación: 44,97 % (-23,96 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caravia
Más votada: PSOE, 46,24 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 32 votos.
Participación: 74,48 % (+5,55 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Carreño
Más votada: PSOE, 51,13 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1779 votos.
Participación: 70,29 % (+1,36 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caso
Más votada: PSOE, 49,24 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 260 votos.
Participación: 58,92 % (-10,01 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castrillón
Más votada: PSOE, 44,01 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1533 votos.
Participación: 73,75 % (+4,82 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castropol
Más votada: PSOE, 54,51 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 745 votos.
Participación: 61,21 % (-7,72 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Coaña
Más votada: PSOE, 53,72 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 585 votos.
Participación: 66,74 % (-2,19 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Colunga
Más votada: PSOE, 40,22 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 33 votos.
Participación: 67,46 % (-1,47 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Corvera de Asturias
Más votada: PSOE, 55,03 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 3568 votos.
Participación: 73,29 % (+4,36 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cudillero
Más votada: PSOE, 44,49 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 471 votos.
Participación: 63,67 % (-5,26 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Degaña
Más votada: PSOE, 55,22 %.
Diferencia con IU: 349 votos.
Participación: 71,36 % (+2,43 puntos frente a Asturies).
Conceyu
El Franco
Más votada: PSOE, 48,31 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 426 votos.
Participación: 65,37 % (-3,56 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gijón
Más votada: PSOE, 45,48 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 26.950 votos.
Participación: 70,89 % (+1,96 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gozón
Más votada: PSOE, 49,69 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1578 votos.
Participación: 68,71 % (-0,22 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grado
Más votada: PSOE, 42,51 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1015 votos.
Participación: 64,38 % (-4,55 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grandas de Salime
Más votada: PSOE, 50,93 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 165 votos.
Participación: 47,22 % (-21,71 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ibias
Más votada: PSOE, 36,96 %.
Diferencia con CDS: 105 votos.
Participación: 34,91 % (-34,02 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illano
Más votada: PSOE, 52,89 %.
Diferencia con CDS: 103 votos.
Participación: 43,75 % (-25,18 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illas
Más votada: AP-PDP-PL, 44,05 %.
Diferencia con PSOE: 86 votos.
Participación: 66,35 % (-2,58 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Langreo
Más votada: PSOE, 45,71 %.
Diferencia con IU: 8010 votos.
Participación: 71,43 % (+2,50 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Las Regueras
Más votada: PSOE, 54,55 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 399 votos.
Participación: 60,25 % (-8,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Laviana
Más votada: PSOE, 41,15 %.
Diferencia con IU: 1621 votos.
Participación: 71,64 % (+2,71 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Lena
Más votada: PSOE, 44,90 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1772 votos.
Participación: 70,02 % (+1,09 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanera
Más votada: PSOE, 54,55 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1477 votos.
Participación: 71,52 % (+2,59 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanes
Más votada: PSOE, 48,82 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1201 votos.
Participación: 70,27 % (+1,34 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Mieres
Más votada: PSOE, 45,64 %.
Diferencia con IU: 8160 votos.
Participación: 71,70 % (+2,77 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Morcín
Más votada: PSOE, 50,27 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 623 votos.
Participación: 73,95 % (+5,02 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Muros de Nalón
Más votada: PSOE, 52,16 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 380 votos.
Participación: 77,24 % (+8,31 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Nava
Más votada: PSOE, 45,52 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 292 votos.
Participación: 72,79 % (+3,86 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Navia
Más votada: PSOE, 48,55 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 950 votos.
Participación: 70,80 % (+1,87 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Noreña
Más votada: PSOE, 41,23 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 178 votos.
Participación: 74,34 % (+5,41 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Onís
Más votada: PSOE, 57,46 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 194 votos.
Participación: 65,67 % (-3,26 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Oviedo
Más votada: PSOE, 41,25 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 6337 votos.
Participación: 71,30 % (+2,37 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Parres
Más votada: PSOE, 55,04 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 833 votos.
Participación: 71,45 % (+2,52 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Alta
Más votada: AP-PDP-PL, 51,16 %.
Diferencia con PSOE: 41 votos.
Participación: 67,87 % (-1,06 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Baja
Más votada: PSOE, 43,14 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 18 votos.
Participación: 73,95 % (+5,02 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pesoz
Más votada: AP-PDP-PL, 58,71 %.
Diferencia con PSOE: 54 votos.
Participación: 58,84 % (-10,09 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Piloña
Más votada: PSOE, 51,51 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1228 votos.
Participación: 71,04 % (+2,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ponga
Más votada: PSOE, 51,14 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 148 votos.
Participación: 67,41 % (-1,52 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pravia
Más votada: PSOE, 50,22 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 985 votos.
Participación: 64,72 % (-4,21 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Proaza
Más votada: PSOE, 52,18 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 154 votos.
Participación: 73,25 % (+4,32 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Quirós
Más votada: PSOE, 48,16 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 271 votos.
Participación: 69,30 % (+0,37 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadedeva
Más votada: PSOE, 50,71 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 254 votos.
Participación: 71,79 % (+2,86 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadesella
Más votada: PSOE, 47,84 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 655 votos.
Participación: 69,91 % (+0,98 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribera de Arriba
Más votada: PSOE, 57,68 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 610 votos.
Participación: 74,33 % (+5,40 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Riosa
Más votada: PSOE, 50,28 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 552 votos.
Participación: 75,86 % (+6,93 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Salas
Más votada: PSOE, 43,58 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 238 votos.
Participación: 55,84 % (-13,09 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín de Oscos
Más votada: PSOE, 48,11 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 45 votos.
Participación: 32,32 % (-36,61 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín del Rey Aurelio
Más votada: PSOE, 49,52 %.
Diferencia con IU: 4386 votos.
Participación: 74,62 % (+5,69 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Tirso de Abres
Más votada: PSOE, 55,40 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 103 votos.
Participación: 49,65 % (-19,28 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santa Eulalia de Oscos
Más votada: PSOE, 37,87 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 6 votos.
Participación: 51,49 % (-17,44 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santo Adriano
Más votada: PSOE, 65,27 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 99 votos.
Participación: 60,20 % (-8,73 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sariego
Más votada: PSOE, 38,56 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 33 votos.
Participación: 64,39 % (-4,54 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Siero
Más votada: PSOE, 49,52 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 5331 votos.
Participación: 67,13 % (-1,80 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sobrescobio
Más votada: PSOE, 49,90 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 75 votos.
Participación: 67,51 % (-1,42 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Somiedo
Más votada: PSOE, 54,39 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 167 votos.
Participación: 48,54 % (-20,39 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Soto del Barco
Más votada: PSOE, 54,01 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 684 votos.
Participación: 74,67 % (+5,74 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tapia de Casariego
Más votada: PSOE, 50,28 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 557 votos.
Participación: 64,25 % (-4,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Taramundi
Más votada: PSOE, 61,28 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 220 votos.
Participación: 54,64 % (-14,29 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Teverga
Más votada: PSOE, 48,34 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 359 votos.
Participación: 61,14 % (-7,79 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tineo
Más votada: PSOE, 47,54 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1067 votos.
Participación: 39,67 % (-29,26 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Valdés
Más votada: PSOE, 49,82 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 1417 votos.
Participación: 58,23 % (-10,70 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Vegadeo
Más votada: PSOE, 52,00 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 580 votos.
Participación: 61,93 % (-7,00 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villanueva de Oscos
Más votada: PSOE, 45,33 %.
Diferencia con CDS: 45 votos.
Participación: 48,92 % (-20,01 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villaviciosa
Más votada: AP-PDP-PL, 45,72 %.
Diferencia con PSOE: 956 votos.
Participación: 70,64 % (+1,71 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villayón
Más votada: PSOE, 44,98 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 136 votos.
Participación: 54,37 % (-14,56 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Yernes y Tameza
Más votada: IU, 40,54 %.
Diferencia con AP-PDP-PL: 21 votos.
Participación: 87,26 % (+18,33 puntos frente a Asturies).
Resultáu n’Asturies
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Escaños |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 278.946 | 45,99 % | 5 | |
| AP-PDP-PL | 165.071 | 27,22 % | 2 | |
| CDS | 79.788 | 13,16 % | 1 | |
| IU | 55.881 | 9,21 % | 1 | |
| MUC | 9607 | 1,58 % | 0 | |
| PRD | 5105 | 0,84 % | 0 | |
| PST | 3688 | 0,61 % | 0 | |
| UCE | 1821 | 0,30 % | 0 | |
| FE-JONS | 1497 | 0,25 % | 0 | |
| POSI | 889 | 0,15 % | 0 | |
| UPR | 744 | 0,12 % | 0 |
Los 78 conceyos
| Conceyu | Más votada | % válidos | Participación | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| Allande | PSOE | 41,63 % | 43,06 % | -25,87 |
| Aller | PSOE | 44,73 % | 71,84 % | +2,91 |
| Amieva | PSOE | 56,02 % | 58,70 % | -10,23 |
| Avilés | PSOE | 49,13 % | 74,05 % | +5,12 |
| Belmonte de Miranda | PSOE | 56,94 % | 56,64 % | -12,29 |
| Bimenes | PSOE | 41,25 % | 62,03 % | -6,90 |
| Boal | PSOE | 51,08 % | 64,83 % | -4,10 |
| Cabrales | PSOE | 44,32 % | 69,12 % | +0,19 |
| Cabranes | AP-PDP-PL | 46,91 % | 72,40 % | +3,47 |
| Candamo | PSOE | 50,60 % | 53,75 % | -15,18 |
| Cangas de Onís | PSOE | 45,97 % | 66,83 % | -2,10 |
| Cangas del Narcea | PSOE | 38,28 % | 44,97 % | -23,96 |
| Caravia | PSOE | 46,24 % | 74,48 % | +5,55 |
| Carreño | PSOE | 51,13 % | 70,29 % | +1,36 |
| Caso | PSOE | 49,24 % | 58,92 % | -10,01 |
| Castrillón | PSOE | 44,01 % | 73,75 % | +4,82 |
| Castropol | PSOE | 54,51 % | 61,21 % | -7,72 |
| Coaña | PSOE | 53,72 % | 66,74 % | -2,19 |
| Colunga | PSOE | 40,22 % | 67,46 % | -1,47 |
| Corvera de Asturias | PSOE | 55,03 % | 73,29 % | +4,36 |
| Cudillero | PSOE | 44,49 % | 63,67 % | -5,26 |
| Degaña | PSOE | 55,22 % | 71,36 % | +2,43 |
| El Franco | PSOE | 48,31 % | 65,37 % | -3,56 |
| Gijón | PSOE | 45,48 % | 70,89 % | +1,96 |
| Gozón | PSOE | 49,69 % | 68,71 % | -0,22 |
| Grado | PSOE | 42,51 % | 64,38 % | -4,55 |
| Grandas de Salime | PSOE | 50,93 % | 47,22 % | -21,71 |
| Ibias | PSOE | 36,96 % | 34,91 % | -34,02 |
| Illano | PSOE | 52,89 % | 43,75 % | -25,18 |
| Illas | AP-PDP-PL | 44,05 % | 66,35 % | -2,58 |
| Langreo | PSOE | 45,71 % | 71,43 % | +2,50 |
| Las Regueras | PSOE | 54,55 % | 60,25 % | -8,68 |
| Laviana | PSOE | 41,15 % | 71,64 % | +2,71 |
| Lena | PSOE | 44,90 % | 70,02 % | +1,09 |
| Llanera | PSOE | 54,55 % | 71,52 % | +2,59 |
| Llanes | PSOE | 48,82 % | 70,27 % | +1,34 |
| Mieres | PSOE | 45,64 % | 71,70 % | +2,77 |
| Morcín | PSOE | 50,27 % | 73,95 % | +5,02 |
| Muros de Nalón | PSOE | 52,16 % | 77,24 % | +8,31 |
| Nava | PSOE | 45,52 % | 72,79 % | +3,86 |
| Navia | PSOE | 48,55 % | 70,80 % | +1,87 |
| Noreña | PSOE | 41,23 % | 74,34 % | +5,41 |
| Onís | PSOE | 57,46 % | 65,67 % | -3,26 |
| Oviedo | PSOE | 41,25 % | 71,30 % | +2,37 |
| Parres | PSOE | 55,04 % | 71,45 % | +2,52 |
| Peñamellera Alta | AP-PDP-PL | 51,16 % | 67,87 % | -1,06 |
| Peñamellera Baja | PSOE | 43,14 % | 73,95 % | +5,02 |
| Pesoz | AP-PDP-PL | 58,71 % | 58,84 % | -10,09 |
| Piloña | PSOE | 51,51 % | 71,04 % | +2,11 |
| Ponga | PSOE | 51,14 % | 67,41 % | -1,52 |
| Pravia | PSOE | 50,22 % | 64,72 % | -4,21 |
| Proaza | PSOE | 52,18 % | 73,25 % | +4,32 |
| Quirós | PSOE | 48,16 % | 69,30 % | +0,37 |
| Ribadedeva | PSOE | 50,71 % | 71,79 % | +2,86 |
| Ribadesella | PSOE | 47,84 % | 69,91 % | +0,98 |
| Ribera de Arriba | PSOE | 57,68 % | 74,33 % | +5,40 |
| Riosa | PSOE | 50,28 % | 75,86 % | +6,93 |
| Salas | PSOE | 43,58 % | 55,84 % | -13,09 |
| San Martín de Oscos | PSOE | 48,11 % | 32,32 % | -36,61 |
| San Martín del Rey Aurelio | PSOE | 49,52 % | 74,62 % | +5,69 |
| San Tirso de Abres | PSOE | 55,40 % | 49,65 % | -19,28 |
| Santa Eulalia de Oscos | PSOE | 37,87 % | 51,49 % | -17,44 |
| Santo Adriano | PSOE | 65,27 % | 60,20 % | -8,73 |
| Sariego | PSOE | 38,56 % | 64,39 % | -4,54 |
| Siero | PSOE | 49,52 % | 67,13 % | -1,80 |
| Sobrescobio | PSOE | 49,90 % | 67,51 % | -1,42 |
| Somiedo | PSOE | 54,39 % | 48,54 % | -20,39 |
| Soto del Barco | PSOE | 54,01 % | 74,67 % | +5,74 |
| Tapia de Casariego | PSOE | 50,28 % | 64,25 % | -4,68 |
| Taramundi | PSOE | 61,28 % | 54,64 % | -14,29 |
| Teverga | PSOE | 48,34 % | 61,14 % | -7,79 |
| Tineo | PSOE | 47,54 % | 39,67 % | -29,26 |
| Valdés | PSOE | 49,82 % | 58,23 % | -10,70 |
| Vegadeo | PSOE | 52,00 % | 61,93 % | -7,00 |
| Villanueva de Oscos | PSOE | 45,33 % | 48,92 % | -20,01 |
| Villaviciosa | AP-PDP-PL | 45,72 % | 70,64 % | +1,71 |
| Villayón | PSOE | 44,98 % | 54,37 % | -14,56 |
| Yernes y Tameza | IU | 40,54 % | 87,26 % | +18,33 |
«Dif. con Asturies»: diferencia en puntos porcentuales ente la participación del conceyu y la del conxuntu de los residentes n’Asturies (68,93 %), ensin el votu del estranxeru.