Eleiciones al Congresu · 2023
Lena
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33033.
- Más votada: PSOE
- Participación: 67,84 %
- Puestu 62 de 78 en participación
- 6055 votantes de 8925 nel censu
En Lena, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 2556 votos (42,79 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 1560 votos (26,11 %). La diferencia ente dambes foi de 996 votos (16,68 puntos).
La participación foi del 67,84 %: votaron 6055 de 8925 electores del censu. Son 3,30 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 53 votos en blanco (0,89 % de los votos válidos) y 81 votos nulos (1,34 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Lena, PP obtuvo 9,51 puntos menos; PSOE, 8,41 puntos más; SUMAR, 1,88 puntos más, y VOX, 0,43 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 2556 | 42,79 % | +8,41 | |
| PP | 1560 | 26,11 % | -9,51 | |
| SUMAR | 1002 | 16,77 % | +1,88 | |
| VOX | 720 | 12,05 % | -0,43 | |
| PCTE | 26 | 0,44 % | +0,18 | |
| PACMA | 17 | 0,28 % | -0,23 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 17 | 0,28 % | -0,10 | |
| FO | 10 | 0,17 % | -0,03 | |
| PUM+J | 6 | 0,10 % | -0,02 | |
| RECORTES CERO | 6 | 0,10 % | 0,00 | |
| PUEDE | 1 | 0,02 % | -0,02 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Lena
- Siempre la mesma
La candidatura más votada en Lena foi siempre la mesma, con estes sigles: PSOE (de 1977 a 1996 y de 2004 a 2023) y PSOE-PROGR. (2000).
Evolución en Lena
- 1977PSOE · 35,6 %Participación: 77,6 %
- 1979PSOE · 37,7 %Participación: —
- 1982PSOE · 52,2 %Participación: 77,7 %
- 1986PSOE · 44,9 %Participación: 70,0 %
- 1989PSOE · 38,8 %Participación: 69,9 %
- 1993PSOE · 43,7 %Participación: 77,4 %
- 1996PSOE · 45,4 %Participación: 79,3 %
- 2000PSOE-PROGR. · 40,8 %Participación: 67,3 %
- 2004PSOE · 47,1 %Participación: 73,0 %
- 2008PSOE · 50,7 %Participación: 71,2 %
- 2011PSOE · 32,7 %Participación: 67,7 %
- 2015PSOE · 29,2 %Participación: 69,5 %
- 2016PSOE · 31,4 %Participación: 66,0 %
- Abr. 2019PSOE · 40,9 %Participación: 69,6 %
- Pay. 2019PSOE · 40,0 %Participación: 62,3 %
- 2023PSOE · 42,8 %Participación: 67,8 %
Porcentaxe de votos en Lena
- PSOE
- AP / CP / PP
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- PCE / IU
- VOX
- Foro
- Ciudadanos
- UCD
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 35,62 % (PSOE) | 37,65 % (PSOE) | 52,20 % (PSOE) | 44,90 % (PSOE) | 38,80 % (PSOE) | 43,66 % (PSOE) | 45,43 % (PSOE) | 40,76 % (PSOE-PROGR.) | 47,14 % (PSOE) | 50,72 % (PSOE) | 32,73 % (PSOE) | 29,15 % (PSOE) | 31,35 % (PSOE) | 40,86 % (PSOE) | 40,02 % (PSOE) | 42,79 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 10,05 % (AP) | 8,86 % (CD) | 25,17 % (AP-PDP) | 22,65 % (AP-PDP-PL) | 20,12 % (PP) | 28,58 % (PP) | 32,12 % (PP) | 39,82 % (PP) | 37,25 % (PP) | 34,62 % (PP) | 31,45 % (PP) | 23,83 % (PP-FORO) | 28,86 % (PP-FORO) | 14,04 % (PP-FORO) | 17,28 % (PP-FORO) | 26,11 % (PP) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 23,32 % (PODEMOS) | 28,24 % (UNIDOS PODEMOS) | 20,83 % (UNIDAS PODEMOS) | 19,43 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 16,77 % (SUMAR) |
| PCE / IU | 14,33 % (PCE) | 18,03 % (PCE) | 11,43 % (PCE) | 10,86 % (IU) | 18,86 % (IU) | 19,57 % (IU) | 18,82 % (IU) | 13,16 % (IU) | 12,21 % (IU-BA) | 11,53 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 18,74 % (IU-IX) | 12,39 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,22 % (VOX) | 0,23 % (VOX) | 9,86 % (VOX) | 14,89 % (VOX) | 12,05 % (VOX) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 11,86 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,03 % (C's) | Sin candidatura propia | 8,93 % (C's) | 8,41 % (C's) | 11,18 % (Cs) | 3,57 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| UCD | 28,06 % (UCD) | 27,72 % (UCD) | 3,11 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 4,79 % (CDS) | 16,10 % (CDS) | 16,98 % (CDS) | 4,76 % (CDS) | 0,19 % (UC) | 0,13 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos