Eleiciones al Congresu · Asturies
Eleiciones xenerales del 28 d’abril de 2019
Resultaos nos 78 conceyos d’Asturies. Repartiéronse 7 escaños.
Nes eleiciones al Congresu del 28 d’abril de 2019, la circunscripción d’Asturies escoyó 7 diputaos: 3 escaños pa PSOE, 1 escañu pa PP-FORO, 1 escañu pa UNIDAS PODEMOS, 1 escañu pa Cs y 1 escañu pa VOX.
La candidatura más votada foi PSOE, con 207.586 votos (33,13 % de los votos válidos).
La participación foi del 65,02 %: votaron 633.601 de 974.491 electores. Ente los residentes n’Asturies foi del 73,35 %, y ente los electores residentes nel estranxeru (CERA), del 4,38 %.
L’últimu escañu, el séptimu, correspondió a PSOE (el so tercer escañu), con un cociente de 69.195,33 votos. La candidatura más averada a obtenelu foi PP-FORO, que habría necesitáu 26.211 votos más.
Conceyu a conceyu
Candidatura más votada en cada conceyu.
Participación: votantes sobre censu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 73,35 %.
Porcentaxe de votos válidos de PSOE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 33,13 %.
Porcentaxe de votos válidos de PP-FORO en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 17,91 %.
Porcentaxe de votos válidos de UNIDAS PODEMOS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 17,15 %.
Porcentaxe de votos válidos de Cs en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 16,71 %.
Porcentaxe de votos válidos de VOX en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 11,49 %.
Porcentaxe de votos válidos de PACMA en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 1,05 %.
Porcentaxe de votos válidos de PACT en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,73 %.
Porcentaxe de votos válidos de PCTE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,21 %.
Porcentaxe de votos válidos de RECORTES CERO-GV en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,18 %.
Porcentaxe de votos válidos de ANDECHA ASTUR en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,15 %.
Toca un conceyu p’abrir la so ficha. Na vista d’hexágonos tolos conceyos ocupen lo mesmo, con posiciones aproximaes. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.
Conxuntu de residentes n’Asturies
Asturies
Participación: 73,35 %.
Pasa’l mur per un conceyu pa ver el so resume.
Conceyu
Allande
Más votada: PSOE, 40,51 %.
Diferencia con PP-FORO: 99 votos.
Participación: 58,18 % (-15,17 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Aller
Más votada: PSOE, 39,64 %.
Diferencia con PP-FORO: 1351 votos.
Participación: 71,55 % (-1,80 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Amieva
Más votada: PSOE, 36,86 %.
Diferencia con PP-FORO: 36 votos.
Participación: 60,95 % (-12,40 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Avilés
Más votada: PSOE, 32,89 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 6382 votos.
Participación: 74,31 % (+0,96 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Belmonte de Miranda
Más votada: PSOE, 38,54 %.
Diferencia con PP-FORO: 115 votos.
Participación: 67,51 % (-5,84 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Bimenes
Más votada: PSOE, 44,86 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 198 votos.
Participación: 67,64 % (-5,71 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Boal
Más votada: PSOE, 44,37 %.
Diferencia con PP-FORO: 191 votos.
Participación: 68,67 % (-4,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabrales
Más votada: PSOE, 37,63 %.
Diferencia con PP-FORO: 135 votos.
Participación: 75,37 % (+2,02 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabranes
Más votada: PSOE, 30,46 %.
Diferencia con PP-FORO: 44 votos.
Participación: 68,47 % (-4,88 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Candamo
Más votada: PSOE, 42,93 %.
Diferencia con PP-FORO: 315 votos.
Participación: 70,24 % (-3,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas de Onís
Más votada: PSOE, 30,51 %.
Diferencia con PP-FORO: 99 votos.
Participación: 70,54 % (-2,81 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas del Narcea
Más votada: PSOE, 30,02 %.
Diferencia con PP-FORO: 123 votos.
Participación: 60,49 % (-12,86 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caravia
Empate nel primer puestu.
Participación: 74,59 % (+1,24 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Carreño
Más votada: PSOE, 34,66 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 782 votos.
Participación: 73,25 % (-0,10 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caso
Más votada: PSOE, 34,14 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 127 votos.
Participación: 70,24 % (-3,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castrillón
Más votada: PSOE, 29,72 %.
Diferencia con PP-FORO: 1503 votos.
Participación: 76,05 % (+2,70 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castropol
Más votada: PSOE, 39,89 %.
Diferencia con PP-FORO: 299 votos.
Participación: 69,94 % (-3,41 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Coaña
Más votada: PSOE, 32,53 %.
Diferencia con PP-FORO: 99 votos.
Participación: 73,50 % (+0,15 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Colunga
Más votada: PSOE, 33,42 %.
Diferencia con PP-FORO: 160 votos.
Participación: 68,74 % (-4,61 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Corvera de Asturias
Más votada: PSOE, 38,63 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 1761 votos.
Participación: 72,89 % (-0,46 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cudillero
Más votada: PSOE, 37,43 %.
Diferencia con PP-FORO: 479 votos.
Participación: 71,04 % (-2,31 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Degaña
Más votada: PSOE, 43,28 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 112 votos.
Participación: 68,27 % (-5,08 puntos frente a Asturies).
Conceyu
El Franco
Más votada: PSOE, 40,18 %.
Diferencia con PP-FORO: 466 votos.
Participación: 74,84 % (+1,49 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gijón
Más votada: PSOE, 33,00 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 25.256 votos.
Participación: 75,46 % (+2,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gozón
Más votada: PSOE, 34,24 %.
Diferencia con Cs: 1011 votos.
Participación: 70,80 % (-2,55 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grado
Más votada: PSOE, 34,97 %.
Diferencia con PP-FORO: 895 votos.
Participación: 66,99 % (-6,36 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grandas de Salime
Más votada: PSOE, 45,27 %.
Diferencia con PP-FORO: 114 votos.
Participación: 65,67 % (-7,68 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ibias
Más votada: PSOE, 48,57 %.
Diferencia con PP-FORO: 160 votos.
Participación: 54,84 % (-18,51 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illano
Más votada: PSOE, 49,41 %.
Diferencia con PP-FORO: 45 votos.
Participación: 53,25 % (-20,10 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illas
Más votada: PP-FORO, 26,38 %.
Diferencia con PSOE: 18 votos.
Participación: 77,66 % (+4,31 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Langreo
Más votada: PSOE, 37,94 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 2912 votos.
Participación: 69,48 % (-3,87 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Las Regueras
Más votada: PSOE, 38,97 %.
Diferencia con PP-FORO: 226 votos.
Participación: 71,07 % (-2,28 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Laviana
Más votada: PSOE, 42,15 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 1716 votos.
Participación: 72,42 % (-0,93 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Lena
Más votada: PSOE, 40,86 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 1296 votos.
Participación: 69,55 % (-3,80 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanera
Más votada: PSOE, 31,73 %.
Diferencia con Cs: 1031 votos.
Participación: 74,17 % (+0,82 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanes
Más votada: PSOE, 36,43 %.
Diferencia con PP-FORO: 1171 votos.
Participación: 73,72 % (+0,37 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Mieres
Más votada: PSOE, 37,94 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 2789 votos.
Participación: 70,77 % (-2,58 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Morcín
Más votada: PSOE, 39,78 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 304 votos.
Participación: 74,71 % (+1,36 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Muros de Nalón
Más votada: PSOE, 40,55 %.
Diferencia con PP-FORO: 298 votos.
Participación: 76,23 % (+2,88 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Nava
Más votada: PSOE, 36,32 %.
Diferencia con PP-FORO: 535 votos.
Participación: 70,19 % (-3,16 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Navia
Más votada: PSOE, 36,70 %.
Diferencia con PP-FORO: 821 votos.
Participación: 73,83 % (+0,48 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Noreña
Más votada: PSOE, 30,55 %.
Diferencia con Cs: 328 votos.
Participación: 73,93 % (+0,58 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Onís
Más votada: PSOE, 47,69 %.
Diferencia con PP-FORO: 129 votos.
Participación: 70,21 % (-3,14 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Oviedo
Más votada: PSOE, 27,33 %.
Diferencia con PP-FORO: 9359 votos.
Participación: 75,81 % (+2,46 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Parres
Más votada: PSOE, 40,91 %.
Diferencia con PP-FORO: 669 votos.
Participación: 73,35 % (0,00 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Alta
Más votada: PP-FORO, 34,88 %.
Diferencia con PSOE: 28 votos.
Participación: 76,60 % (+3,25 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Baja
Más votada: PP-FORO, 36,77 %.
Diferencia con PSOE: 30 votos.
Participación: 78,31 % (+4,96 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pesoz
Más votada: PSOE, 48,28 %.
Diferencia con PP-FORO: 20 votos.
Participación: 63,97 % (-9,38 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Piloña
Más votada: PSOE, 40,97 %.
Diferencia con PP-FORO: 892 votos.
Participación: 68,70 % (-4,65 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ponga
Más votada: PSOE, 38,67 %.
Diferencia con PP-FORO: 31 votos.
Participación: 68,28 % (-5,07 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pravia
Más votada: PSOE, 34,96 %.
Diferencia con PP-FORO: 720 votos.
Participación: 71,63 % (-1,72 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Proaza
Más votada: PSOE, 47,76 %.
Diferencia con PP-FORO: 166 votos.
Participación: 73,86 % (+0,51 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Quirós
Más votada: PSOE, 44,72 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 182 votos.
Participación: 68,40 % (-4,95 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadedeva
Más votada: PSOE, 37,64 %.
Diferencia con PP-FORO: 198 votos.
Participación: 77,48 % (+4,13 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadesella
Más votada: PSOE, 30,00 %.
Diferencia con PP-FORO: 286 votos.
Participación: 71,13 % (-2,22 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribera de Arriba
Más votada: PSOE, 41,57 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 244 votos.
Participación: 73,41 % (+0,06 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Riosa
Más votada: PSOE, 44,39 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 234 votos.
Participación: 72,42 % (-0,93 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Salas
Más votada: PSOE, 33,48 %.
Diferencia con PP-FORO: 72 votos.
Participación: 68,29 % (-5,06 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín de Oscos
Más votada: PSOE, 43,50 %.
Diferencia con PP-FORO: 36 votos.
Participación: 57,43 % (-15,92 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín del Rey Aurelio
Más votada: PSOE, 43,53 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 1840 votos.
Participación: 70,48 % (-2,87 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Tirso de Abres
Más votada: PP-FORO, 40,28 %.
Diferencia con PSOE: 3 votos.
Participación: 75,94 % (+2,59 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santa Eulalia de Oscos
Más votada: PSOE, 53,06 %.
Diferencia con PP-FORO: 93 votos.
Participación: 64,43 % (-8,92 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santo Adriano
Más votada: PSOE, 45,40 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 48 votos.
Participación: 70,00 % (-3,35 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sariego
Más votada: PSOE, 26,14 %.
Diferencia con PP-FORO: 31 votos.
Participación: 70,20 % (-3,15 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Siero
Más votada: PSOE, 32,04 %.
Diferencia con Cs: 4063 votos.
Participación: 72,16 % (-1,19 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sobrescobio
Más votada: PSOE, 47,65 %.
Diferencia con PP-FORO: 191 votos.
Participación: 81,39 % (+8,04 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Somiedo
Más votada: PSOE, 45,16 %.
Diferencia con PP-FORO: 154 votos.
Participación: 59,60 % (-13,75 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Soto del Barco
Más votada: PSOE, 39,48 %.
Diferencia con PP-FORO: 538 votos.
Participación: 74,79 % (+1,44 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tapia de Casariego
Más votada: PSOE, 36,84 %.
Diferencia con PP-FORO: 302 votos.
Participación: 75,89 % (+2,54 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Taramundi
Más votada: PSOE, 56,02 %.
Diferencia con PP-FORO: 133 votos.
Participación: 73,36 % (+0,01 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Teverga
Más votada: PSOE, 38,11 %.
Diferencia con UNIDAS PODEMOS: 168 votos.
Participación: 66,87 % (-6,48 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tineo
Más votada: PSOE, 33,63 %.
Diferencia con PP-FORO: 436 votos.
Participación: 62,18 % (-11,17 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Valdés
Más votada: PSOE, 35,51 %.
Diferencia con PP-FORO: 879 votos.
Participación: 67,36 % (-5,99 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Vegadeo
Más votada: PSOE, 40,59 %.
Diferencia con PP-FORO: 355 votos.
Participación: 69,46 % (-3,89 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villanueva de Oscos
Más votada: PSOE, 50,37 %.
Diferencia con PP-FORO: 35 votos.
Participación: 54,94 % (-18,41 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villaviciosa
Más votada: PSOE, 29,12 %.
Diferencia con PP-FORO: 454 votos.
Participación: 70,24 % (-3,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villayón
Más votada: PP-FORO, 43,50 %.
Diferencia con PSOE: 76 votos.
Participación: 69,05 % (-4,30 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Yernes y Tameza
Más votada: PSOE, 47,06 %.
Diferencia con PP-FORO: 18 votos.
Participación: 69,05 % (-4,30 puntos frente a Asturies).
Resultáu n’Asturies
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Escaños |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 207.586 | 33,13 % | 3 | |
| PP-FORO | 112.180 | 17,90 % | 1 | |
| UNIDAS PODEMOS | 107.426 | 17,14 % | 1 | |
| Cs | 104.688 | 16,71 % | 1 | |
| VOX | 72.018 | 11,49 % | 1 | |
| PACMA | 6670 | 1,06 % | 0 | |
| PACT | 4554 | 0,73 % | 0 | |
| PCTE | 1359 | 0,22 % | 0 | |
| RECORTES CERO-GV | 1133 | 0,18 % | 0 | |
| ANDECHA ASTUR | 932 | 0,15 % | 0 | |
| PUM+J | 777 | 0,12 % | 0 | |
| PH | 480 | 0,08 % | 0 |
Los 78 conceyos
| Conceyu | Más votada | % válidos | Participación | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| Allande | PSOE | 40,51 % | 58,18 % | -15,17 |
| Aller | PSOE | 39,64 % | 71,55 % | -1,80 |
| Amieva | PSOE | 36,86 % | 60,95 % | -12,40 |
| Avilés | PSOE | 32,89 % | 74,31 % | +0,96 |
| Belmonte de Miranda | PSOE | 38,54 % | 67,51 % | -5,84 |
| Bimenes | PSOE | 44,86 % | 67,64 % | -5,71 |
| Boal | PSOE | 44,37 % | 68,67 % | -4,68 |
| Cabrales | PSOE | 37,63 % | 75,37 % | +2,02 |
| Cabranes | PSOE | 30,46 % | 68,47 % | -4,88 |
| Candamo | PSOE | 42,93 % | 70,24 % | -3,11 |
| Cangas de Onís | PSOE | 30,51 % | 70,54 % | -2,81 |
| Cangas del Narcea | PSOE | 30,02 % | 60,49 % | -12,86 |
| Caravia | Empate | 74,59 % | +1,24 | |
| Carreño | PSOE | 34,66 % | 73,25 % | -0,10 |
| Caso | PSOE | 34,14 % | 70,24 % | -3,11 |
| Castrillón | PSOE | 29,72 % | 76,05 % | +2,70 |
| Castropol | PSOE | 39,89 % | 69,94 % | -3,41 |
| Coaña | PSOE | 32,53 % | 73,50 % | +0,15 |
| Colunga | PSOE | 33,42 % | 68,74 % | -4,61 |
| Corvera de Asturias | PSOE | 38,63 % | 72,89 % | -0,46 |
| Cudillero | PSOE | 37,43 % | 71,04 % | -2,31 |
| Degaña | PSOE | 43,28 % | 68,27 % | -5,08 |
| El Franco | PSOE | 40,18 % | 74,84 % | +1,49 |
| Gijón | PSOE | 33,00 % | 75,46 % | +2,11 |
| Gozón | PSOE | 34,24 % | 70,80 % | -2,55 |
| Grado | PSOE | 34,97 % | 66,99 % | -6,36 |
| Grandas de Salime | PSOE | 45,27 % | 65,67 % | -7,68 |
| Ibias | PSOE | 48,57 % | 54,84 % | -18,51 |
| Illano | PSOE | 49,41 % | 53,25 % | -20,10 |
| Illas | PP-FORO | 26,38 % | 77,66 % | +4,31 |
| Langreo | PSOE | 37,94 % | 69,48 % | -3,87 |
| Las Regueras | PSOE | 38,97 % | 71,07 % | -2,28 |
| Laviana | PSOE | 42,15 % | 72,42 % | -0,93 |
| Lena | PSOE | 40,86 % | 69,55 % | -3,80 |
| Llanera | PSOE | 31,73 % | 74,17 % | +0,82 |
| Llanes | PSOE | 36,43 % | 73,72 % | +0,37 |
| Mieres | PSOE | 37,94 % | 70,77 % | -2,58 |
| Morcín | PSOE | 39,78 % | 74,71 % | +1,36 |
| Muros de Nalón | PSOE | 40,55 % | 76,23 % | +2,88 |
| Nava | PSOE | 36,32 % | 70,19 % | -3,16 |
| Navia | PSOE | 36,70 % | 73,83 % | +0,48 |
| Noreña | PSOE | 30,55 % | 73,93 % | +0,58 |
| Onís | PSOE | 47,69 % | 70,21 % | -3,14 |
| Oviedo | PSOE | 27,33 % | 75,81 % | +2,46 |
| Parres | PSOE | 40,91 % | 73,35 % | 0,00 |
| Peñamellera Alta | PP-FORO | 34,88 % | 76,60 % | +3,25 |
| Peñamellera Baja | PP-FORO | 36,77 % | 78,31 % | +4,96 |
| Pesoz | PSOE | 48,28 % | 63,97 % | -9,38 |
| Piloña | PSOE | 40,97 % | 68,70 % | -4,65 |
| Ponga | PSOE | 38,67 % | 68,28 % | -5,07 |
| Pravia | PSOE | 34,96 % | 71,63 % | -1,72 |
| Proaza | PSOE | 47,76 % | 73,86 % | +0,51 |
| Quirós | PSOE | 44,72 % | 68,40 % | -4,95 |
| Ribadedeva | PSOE | 37,64 % | 77,48 % | +4,13 |
| Ribadesella | PSOE | 30,00 % | 71,13 % | -2,22 |
| Ribera de Arriba | PSOE | 41,57 % | 73,41 % | +0,06 |
| Riosa | PSOE | 44,39 % | 72,42 % | -0,93 |
| Salas | PSOE | 33,48 % | 68,29 % | -5,06 |
| San Martín de Oscos | PSOE | 43,50 % | 57,43 % | -15,92 |
| San Martín del Rey Aurelio | PSOE | 43,53 % | 70,48 % | -2,87 |
| San Tirso de Abres | PP-FORO | 40,28 % | 75,94 % | +2,59 |
| Santa Eulalia de Oscos | PSOE | 53,06 % | 64,43 % | -8,92 |
| Santo Adriano | PSOE | 45,40 % | 70,00 % | -3,35 |
| Sariego | PSOE | 26,14 % | 70,20 % | -3,15 |
| Siero | PSOE | 32,04 % | 72,16 % | -1,19 |
| Sobrescobio | PSOE | 47,65 % | 81,39 % | +8,04 |
| Somiedo | PSOE | 45,16 % | 59,60 % | -13,75 |
| Soto del Barco | PSOE | 39,48 % | 74,79 % | +1,44 |
| Tapia de Casariego | PSOE | 36,84 % | 75,89 % | +2,54 |
| Taramundi | PSOE | 56,02 % | 73,36 % | +0,01 |
| Teverga | PSOE | 38,11 % | 66,87 % | -6,48 |
| Tineo | PSOE | 33,63 % | 62,18 % | -11,17 |
| Valdés | PSOE | 35,51 % | 67,36 % | -5,99 |
| Vegadeo | PSOE | 40,59 % | 69,46 % | -3,89 |
| Villanueva de Oscos | PSOE | 50,37 % | 54,94 % | -18,41 |
| Villaviciosa | PSOE | 29,12 % | 70,24 % | -3,11 |
| Villayón | PP-FORO | 43,50 % | 69,05 % | -4,30 |
| Yernes y Tameza | PSOE | 47,06 % | 69,05 % | -4,30 |
«Dif. con Asturies»: diferencia en puntos porcentuales ente la participación del conceyu y la del conxuntu de los residentes n’Asturies (73,35 %), ensin el votu del estranxeru.