Eleiciones al Congresu · 2023

Salas

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33059.

  • Más votada: PP
  • Participación: 69,61 %
  • Puestu 54 de 78 en participación
  • 2907 votantes de 4176 nel censu
Salas, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Salas, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 1243 votos (43,33 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 927 votos (32,31 %). La diferencia ente dambes foi de 316 votos (11,02 puntos).

La participación foi del 69,61 %: votaron 2907 de 4176 electores del censu. Son 1,53 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 36 votos en blanco (1,25 % de los votos válidos) y 38 votos nulos (1,31 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Salas, PP obtuvo 7,71 puntos más; PSOE, 2,07 puntos menos; SUMAR, 5,27 puntos menos, y VOX, 0,14 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Salas
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP124343,33 %+7,71
PSOE92732,31 %-2,07
VOX36212,62 %+0,14
SUMAR2769,62 %-5,27
PACMA100,35 %-0,16
ASTURIAS EXISTE EV90,31 %-0,07
FO30,10 %-0,10
PUEDE20,07 %+0,03
RECORTES CERO10,03 %-0,07
PUM+J00,00 %-0,12
PCTE00,00 %-0,26

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Evolución en Salas

  1. 1977UCD · 37,3 %Participación: 66,1 %
  2. 1979UCD · 42,1 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 44,2 %Participación: 64,9 %
  4. 1986PSOE · 43,6 %Participación: 55,8 %
  5. 1989PSOE · 50,5 %Participación: 61,2 %
  6. 1993PP · 46,5 %Participación: 69,2 %
  7. 1996PP · 46,5 %Participación: 71,4 %
  8. 2000PP · 52,1 %Participación: 66,0 %
  9. 2004PP · 52,0 %Participación: 69,7 %
  10. 2008PSOE · 47,4 %Participación: 72,5 %
  11. 2011PP · 37,8 %Participación: 68,9 %
  12. 2015PP-FORO · 45,1 %Participación: 68,9 %
  13. 2016PP-FORO · 50,1 %Participación: 66,2 %
  14. Abr. 2019PSOE · 33,5 %Participación: 68,3 %
  15. Pay. 2019PP-FORO · 33,1 %Participación: 60,8 %
  16. 2023PP · 43,3 %Participación: 69,6 %

Porcentaxe de votos en Salas

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 28,10 %CD, 1979: 17,17 %AP-PDP, 1982: 41,21 %AP-PDP-PL, 1986: 37,91 %PP, 1989: 33,90 %PP, 1993: 46,54 %PP, 1996: 46,52 %PP, 2000: 52,12 %PP, 2004: 51,96 %PP, 2008: 46,21 %PP, 2011: 37,83 %PP-FORO, 2015: 45,07 %PP-FORO, 2016: 50,05 %PP-FORO, abril de 2019: 31,03 %PP-FORO, payares de 2019: 33,14 %PP, 2023: 43,33 %PSOE, 1977: 16,49 %PSOE, 1979: 24,82 %PSOE, 1982: 44,24 %PSOE, 1986: 43,58 %PSOE, 1989: 50,52 %PSOE, 1993: 42,91 %PSOE, 1996: 46,20 %PSOE-PROGR., 2000: 39,29 %PSOE, 2004: 42,26 %PSOE, 2008: 47,39 %PSOE, 2011: 25,62 %PSOE, 2015: 24,04 %PSOE, 2016: 23,31 %PSOE, abril de 2019: 33,48 %PSOE, payares de 2019: 31,85 %PSOE, 2023: 32,31 %FAC, 2011: 25,04 %VOX, 2015: 0,09 %VOX, 2016: 0,03 %VOX, abril de 2019: 11,01 %VOX, payares de 2019: 17,30 %VOX, 2023: 12,62 %PODEMOS, 2015: 16,43 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 16,78 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 11,08 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 10,48 %SUMAR, 2023: 9,62 %UCD, 1977: 37,31 %UCD, 1979: 42,11 %UCD, 1982: 6,16 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 7,76 %C's, 2016: 7,58 %Cs, abril de 2019: 10,74 %Cs, payares de 2019: 4,30 %PCE, 1977: 5,19 %PCE, 1979: 7,07 %PCE, 1982: 2,72 %IU, 1986: 4,01 %IU, 1989: 4,94 %IU, 1993: 6,31 %IU, 1996: 5,41 %IU, 2000: 4,33 %IU-BA, 2004: 3,30 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 4,31 %IU-IX, 2011: 7,77 %IU-UPeC-IAS, 2015: 4,16 %CDS, 1982: 3,73 %CDS, 1986: 10,97 %CDS, 1989: 8,27 %CDS, 1993: 1,76 %UC, 1996: 0,04 %UC-CDS, 2000: 0,05 %FACUNIDAS PODEMOSUCDCsIU-UPeC-IASUC-CDSPP 43,3 %PSOE 32,3 %VOX 12,6 %SUMAR 9,6 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Salas
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP28,10 % (AP)17,17 % (CD)41,21 % (AP-PDP)37,91 % (AP-PDP-PL)33,90 % (PP)46,54 % (PP)46,52 % (PP)52,12 % (PP)51,96 % (PP)46,21 % (PP)37,83 % (PP)45,07 % (PP-FORO)50,05 % (PP-FORO)31,03 % (PP-FORO)33,14 % (PP-FORO)43,33 % (PP)
PSOE16,49 % (PSOE)24,82 % (PSOE)44,24 % (PSOE)43,58 % (PSOE)50,52 % (PSOE)42,91 % (PSOE)46,20 % (PSOE)39,29 % (PSOE-PROGR.)42,26 % (PSOE)47,39 % (PSOE)25,62 % (PSOE)24,04 % (PSOE)23,31 % (PSOE)33,48 % (PSOE)31,85 % (PSOE)32,31 % (PSOE)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia25,04 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,09 % (VOX)0,03 % (VOX)11,01 % (VOX)17,30 % (VOX)12,62 % (VOX)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia16,43 % (PODEMOS)16,78 % (UNIDOS PODEMOS)11,08 % (UNIDAS PODEMOS)10,48 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia9,62 % (SUMAR)
UCD37,31 % (UCD)42,11 % (UCD)6,16 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia7,76 % (C's)7,58 % (C's)10,74 % (Cs)4,30 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU5,19 % (PCE)7,07 % (PCE)2,72 % (PCE)4,01 % (IU)4,94 % (IU)6,31 % (IU)5,41 % (IU)4,33 % (IU)3,30 % (IU-BA)4,31 % (IU-B.A-LOS VERDES)7,77 % (IU-IX)4,16 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia3,73 % (CDS)10,97 % (CDS)8,27 % (CDS)1,76 % (CDS)0,04 % (UC)0,05 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos