Eleiciones al Congresu · Asturies
Eleiciones xenerales del 6 de xunu de 1993
Resultaos nos 78 conceyos d’Asturies. Repartiéronse 9 escaños.
Resultaos provisionales: puen camudar hasta l’escrutiniu definitivu.
Nes eleiciones al Congresu del 6 de xunu de 1993, la circunscripción d’Asturies escoyó 9 diputaos: 4 escaños pa PSOE, 4 escaños pa PP y 1 escañu pa IU.
La candidatura más votada foi PSOE, con 271.877 votos (39,32 % de los votos válidos).
La participación foi del 75,43 %: votaron 694.243 de 920.390 electores. Na suma de los 78 conceyos foi del 76,25 %. Los ficheros d’esta eleición nun dixebren el votu dende l’estranxeru.
L’últimu escañu, el novenu, correspondió a PP (el so cuartu escañu), con un cociente de 64.588,75 votos. La candidatura más averada a obtenelu foi IU, que habría necesitáu 22.421 votos más.
Conceyu a conceyu
Candidatura más votada en cada conceyu.
Participación: votantes sobre censu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 76,25 %.
Porcentaxe de votos válidos de PSOE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 39,07 %.
Porcentaxe de votos válidos de PP en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 37,55 %.
Porcentaxe de votos válidos de IU en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 15,52 %.
Porcentaxe de votos válidos de CDS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 3,69 %.
Porcentaxe de votos válidos de PAS en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 1,61 %.
Porcentaxe de votos válidos de VERDES en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,65 %.
Porcentaxe de votos válidos de PST en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,32 %.
Porcentaxe de votos válidos de LE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,20 %.
Porcentaxe de votos válidos de ADE en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,13 %.
Porcentaxe de votos válidos de AA en cada conceyu. Conxuntu de residentes n’Asturies: 0,11 %.
Toca un conceyu p’abrir la so ficha. Na vista d’hexágonos tolos conceyos ocupen lo mesmo, con posiciones aproximaes. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.
Conxuntu de residentes n’Asturies
Asturies
Participación: 76,25 %.
Pasa’l mur per un conceyu pa ver el so resume.
Conceyu
Allande
Más votada: PSOE, 49,31 %.
Diferencia con PP: 105 votos.
Participación: 56,98 % (-19,27 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Aller
Más votada: PSOE, 45,19 %.
Diferencia con PP: 1019 votos.
Participación: 79,02 % (+2,77 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Amieva
Más votada: PSOE, 57,42 %.
Diferencia con PP: 198 votos.
Participación: 70,67 % (-5,58 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Avilés
Más votada: PSOE, 39,23 %.
Diferencia con PP: 2975 votos.
Participación: 78,82 % (+2,57 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Belmonte de Miranda
Más votada: PSOE, 53,33 %.
Diferencia con PP: 315 votos.
Participación: 71,18 % (-5,07 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Bimenes
Más votada: PSOE, 40,54 %.
Diferencia con IU: 189 votos.
Participación: 79,85 % (+3,60 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Boal
Más votada: PSOE, 47,70 %.
Diferencia con PP: 200 votos.
Participación: 75,70 % (-0,55 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabrales
Más votada: PSOE, 46,51 %.
Diferencia con PP: 60 votos.
Participación: 69,95 % (-6,30 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cabranes
Más votada: PP, 50,10 %.
Diferencia con PSOE: 86 votos.
Participación: 77,42 % (+1,17 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Candamo
Más votada: PSOE, 53,58 %.
Diferencia con PP: 435 votos.
Participación: 67,07 % (-9,18 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas de Onís
Más votada: PSOE, 47,20 %.
Diferencia con PP: 210 votos.
Participación: 76,92 % (+0,67 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cangas del Narcea
Más votada: PP, 42,18 %.
Diferencia con PSOE: 438 votos.
Participación: 56,78 % (-19,47 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caravia
Más votada: PSOE, 46,35 %.
Diferencia con PP: 26 votos.
Participación: 83,97 % (+7,72 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Carreño
Más votada: PSOE, 40,45 %.
Diferencia con PP: 576 votos.
Participación: 76,52 % (+0,27 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Caso
Más votada: PSOE, 46,10 %.
Diferencia con PP: 176 votos.
Participación: 72,42 % (-3,83 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castrillón
Más votada: PP, 39,96 %.
Diferencia con PSOE: 465 votos.
Participación: 80,36 % (+4,11 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Castropol
Más votada: PSOE, 46,50 %.
Diferencia con PP: 205 votos.
Participación: 69,43 % (-6,82 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Coaña
Más votada: PSOE, 42,95 %.
Diferencia con PP: 37 votos.
Participación: 72,56 % (-3,69 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Colunga
Más votada: PP, 47,24 %.
Diferencia con PSOE: 305 votos.
Participación: 73,78 % (-2,47 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Corvera de Asturias
Más votada: PSOE, 45,72 %.
Diferencia con PP: 1938 votos.
Participación: 78,30 % (+2,05 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Cudillero
Más votada: PSOE, 55,40 %.
Diferencia con PP: 939 votos.
Participación: 77,20 % (+0,95 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Degaña
Más votada: PSOE, 60,96 %.
Diferencia con IU: 418 votos.
Participación: 77,48 % (+1,23 puntos frente a Asturies).
Conceyu
El Franco
Más votada: PSOE, 42,05 %.
Diferencia con PP: 56 votos.
Participación: 75,50 % (-0,75 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gijón
Más votada: PP, 37,71 %.
Diferencia con PSOE: 2491 votos.
Participación: 76,77 % (+0,52 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Gozón
Más votada: PSOE, 41,80 %.
Diferencia con PP: 364 votos.
Participación: 72,54 % (-3,71 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grado
Más votada: PSOE, 40,92 %.
Diferencia con PP: 401 votos.
Participación: 73,47 % (-2,78 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Grandas de Salime
Más votada: PSOE, 49,93 %.
Diferencia con PP: 195 votos.
Participación: 60,63 % (-15,62 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ibias
Más votada: PSOE, 46,69 %.
Diferencia con PP: 232 votos.
Participación: 54,04 % (-22,21 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illano
Más votada: PSOE, 53,23 %.
Diferencia con PP: 119 votos.
Participación: 61,33 % (-14,92 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Illas
Más votada: PP, 50,89 %.
Diferencia con PSOE: 153 votos.
Participación: 76,66 % (+0,41 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Langreo
Más votada: PSOE, 38,65 %.
Diferencia con IU: 3606 votos.
Participación: 75,78 % (-0,47 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Las Regueras
Más votada: PSOE, 47,33 %.
Diferencia con PP: 134 votos.
Participación: 70,12 % (-6,13 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Laviana
Más votada: PSOE, 41,98 %.
Diferencia con PP: 1588 votos.
Participación: 80,72 % (+4,47 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Lena
Más votada: PSOE, 43,66 %.
Diferencia con PP: 1341 votos.
Participación: 77,43 % (+1,18 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanera
Más votada: PSOE, 44,71 %.
Diferencia con PP: 344 votos.
Participación: 73,32 % (-2,93 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Llanes
Más votada: PSOE, 48,70 %.
Diferencia con PP: 770 votos.
Participación: 81,22 % (+4,97 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Mieres
Más votada: PSOE, 39,99 %.
Diferencia con IU: 3889 votos.
Participación: 78,25 % (+2,00 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Morcín
Más votada: PSOE, 47,94 %.
Diferencia con PP: 445 votos.
Participación: 81,85 % (+5,60 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Muros de Nalón
Más votada: PSOE, 53,83 %.
Diferencia con PP: 384 votos.
Participación: 86,32 % (+10,07 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Nava
Más votada: PP, 41,29 %.
Diferencia con PSOE: 2 votos.
Participación: 82,40 % (+6,15 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Navia
Más votada: PSOE, 43,34 %.
Diferencia con PP: 111 votos.
Participación: 77,41 % (+1,16 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Noreña
Más votada: PP, 44,97 %.
Diferencia con PSOE: 359 votos.
Participación: 80,96 % (+4,71 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Onís
Más votada: PSOE, 56,25 %.
Diferencia con PP: 149 votos.
Participación: 76,25 % (0,00 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Oviedo
Más votada: PP, 47,03 %.
Diferencia con PSOE: 18.511 votos.
Participación: 77,06 % (+0,81 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Parres
Más votada: PSOE, 53,86 %.
Diferencia con PP: 721 votos.
Participación: 78,86 % (+2,61 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Alta
Más votada: PP, 50,10 %.
Diferencia con PSOE: 28 votos.
Participación: 69,16 % (-7,09 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Peñamellera Baja
Más votada: PP, 51,33 %.
Diferencia con PSOE: 109 votos.
Participación: 81,15 % (+4,90 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pesoz
Más votada: PP, 42,11 %.
Diferencia con PSOE: 15 votos.
Participación: 66,43 % (-9,82 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Piloña
Más votada: PSOE, 47,73 %.
Diferencia con PP: 689 votos.
Participación: 78,76 % (+2,51 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ponga
Más votada: PSOE, 52,06 %.
Diferencia con PP: 120 votos.
Participación: 66,45 % (-9,80 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Pravia
Más votada: PSOE, 45,10 %.
Diferencia con PP: 235 votos.
Participación: 74,70 % (-1,55 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Proaza
Más votada: PSOE, 52,50 %.
Diferencia con PP: 124 votos.
Participación: 77,75 % (+1,50 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Quirós
Más votada: PSOE, 45,58 %.
Diferencia con PP: 199 votos.
Participación: 74,10 % (-2,15 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadedeva
Más votada: PSOE, 47,46 %.
Diferencia con PP: 82 votos.
Participación: 82,50 % (+6,25 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribadesella
Más votada: PSOE, 45,28 %.
Diferencia con PP: 308 votos.
Participación: 78,58 % (+2,33 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Ribera de Arriba
Más votada: PSOE, 53,27 %.
Diferencia con PP: 433 votos.
Participación: 83,62 % (+7,37 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Riosa
Más votada: PSOE, 47,50 %.
Diferencia con PP: 378 votos.
Participación: 78,15 % (+1,90 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Salas
Más votada: PP, 46,54 %.
Diferencia con PSOE: 171 votos.
Participación: 69,15 % (-7,10 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín de Oscos
Más votada: PSOE, 53,21 %.
Diferencia con PP: 58 votos.
Participación: 50,95 % (-25,30 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Martín del Rey Aurelio
Más votada: PSOE, 45,97 %.
Diferencia con IU: 3396 votos.
Participación: 81,63 % (+5,38 puntos frente a Asturies).
Conceyu
San Tirso de Abres
Más votada: PSOE, 48,94 %.
Diferencia con PP: 22 votos.
Participación: 67,62 % (-8,63 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santa Eulalia de Oscos
Más votada: PSOE, 54,91 %.
Diferencia con PP: 84 votos.
Participación: 65,74 % (-10,51 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Santo Adriano
Más votada: PSOE, 61,00 %.
Diferencia con PP: 76 votos.
Participación: 71,39 % (-4,86 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sariego
Más votada: PP, 44,24 %.
Diferencia con PSOE: 58 votos.
Participación: 76,74 % (+0,49 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Siero
Más votada: PSOE, 39,88 %.
Diferencia con PP: 788 votos.
Participación: 74,35 % (-1,90 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Sobrescobio
Más votada: PSOE, 48,98 %.
Diferencia con PP: 72 votos.
Participación: 78,10 % (+1,85 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Somiedo
Más votada: PSOE, 57,53 %.
Diferencia con PP: 203 votos.
Participación: 58,83 % (-17,42 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Soto del Barco
Más votada: PSOE, 54,28 %.
Diferencia con PP: 627 votos.
Participación: 80,85 % (+4,60 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tapia de Casariego
Más votada: PP, 43,70 %.
Diferencia con PSOE: 17 votos.
Participación: 79,02 % (+2,77 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Taramundi
Más votada: PSOE, 64,80 %.
Diferencia con PP: 234 votos.
Participación: 72,46 % (-3,79 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Teverga
Más votada: PSOE, 40,19 %.
Diferencia con PP: 113 votos.
Participación: 72,10 % (-4,15 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Tineo
Más votada: PSOE, 43,27 %.
Diferencia con PP: 112 votos.
Participación: 62,20 % (-14,05 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Valdés
Más votada: PSOE, 49,37 %.
Diferencia con PP: 836 votos.
Participación: 72,41 % (-3,84 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Vegadeo
Más votada: PSOE, 48,94 %.
Diferencia con PP: 263 votos.
Participación: 71,98 % (-4,27 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villanueva de Oscos
Más votada: PSOE, 54,18 %.
Diferencia con PP: 68 votos.
Participación: 68,91 % (-7,34 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villaviciosa
Más votada: PP, 52,89 %.
Diferencia con PSOE: 1939 votos.
Participación: 76,51 % (+0,26 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Villayón
Más votada: PP, 54,80 %.
Diferencia con PSOE: 277 votos.
Participación: 71,06 % (-5,19 puntos frente a Asturies).
Conceyu
Yernes y Tameza
Más votada: PP, 38,93 %.
Diferencia con PSOE: 18 votos.
Participación: 83,71 % (+7,46 puntos frente a Asturies).
Resultáu n’Asturies
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Escaños |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 271.877 | 39,32 % | 4 | |
| PP | 258.355 | 37,37 % | 4 | |
| IU | 106.757 | 15,44 % | 1 | |
| CDS | 25.351 | 3,67 % | 0 | |
| PAS | 11.088 | 1,60 % | 0 | |
| VERDES | 4532 | 0,66 % | 0 | |
| PST | 2249 | 0,33 % | 0 | |
| LE | 1408 | 0,20 % | 0 | |
| ADE | 920 | 0,13 % | 0 | |
| AA | 787 | 0,11 % | 0 | |
| CONCEYU | 528 | 0,08 % | 0 | |
| FE-JONS | 355 | 0,05 % | 0 | |
| PLN | 261 | 0,04 % | 0 | |
| UPL | 243 | 0,04 % | 0 | |
| NPS | 186 | 0,03 % | 0 | |
| PH | 178 | 0,03 % | 0 |
Los 78 conceyos
| Conceyu | Más votada | % válidos | Participación | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| Allande | PSOE | 49,31 % | 56,98 % | -19,27 |
| Aller | PSOE | 45,19 % | 79,02 % | +2,77 |
| Amieva | PSOE | 57,42 % | 70,67 % | -5,58 |
| Avilés | PSOE | 39,23 % | 78,82 % | +2,57 |
| Belmonte de Miranda | PSOE | 53,33 % | 71,18 % | -5,07 |
| Bimenes | PSOE | 40,54 % | 79,85 % | +3,60 |
| Boal | PSOE | 47,70 % | 75,70 % | -0,55 |
| Cabrales | PSOE | 46,51 % | 69,95 % | -6,30 |
| Cabranes | PP | 50,10 % | 77,42 % | +1,17 |
| Candamo | PSOE | 53,58 % | 67,07 % | -9,18 |
| Cangas de Onís | PSOE | 47,20 % | 76,92 % | +0,67 |
| Cangas del Narcea | PP | 42,18 % | 56,78 % | -19,47 |
| Caravia | PSOE | 46,35 % | 83,97 % | +7,72 |
| Carreño | PSOE | 40,45 % | 76,52 % | +0,27 |
| Caso | PSOE | 46,10 % | 72,42 % | -3,83 |
| Castrillón | PP | 39,96 % | 80,36 % | +4,11 |
| Castropol | PSOE | 46,50 % | 69,43 % | -6,82 |
| Coaña | PSOE | 42,95 % | 72,56 % | -3,69 |
| Colunga | PP | 47,24 % | 73,78 % | -2,47 |
| Corvera de Asturias | PSOE | 45,72 % | 78,30 % | +2,05 |
| Cudillero | PSOE | 55,40 % | 77,20 % | +0,95 |
| Degaña | PSOE | 60,96 % | 77,48 % | +1,23 |
| El Franco | PSOE | 42,05 % | 75,50 % | -0,75 |
| Gijón | PP | 37,71 % | 76,77 % | +0,52 |
| Gozón | PSOE | 41,80 % | 72,54 % | -3,71 |
| Grado | PSOE | 40,92 % | 73,47 % | -2,78 |
| Grandas de Salime | PSOE | 49,93 % | 60,63 % | -15,62 |
| Ibias | PSOE | 46,69 % | 54,04 % | -22,21 |
| Illano | PSOE | 53,23 % | 61,33 % | -14,92 |
| Illas | PP | 50,89 % | 76,66 % | +0,41 |
| Langreo | PSOE | 38,65 % | 75,78 % | -0,47 |
| Las Regueras | PSOE | 47,33 % | 70,12 % | -6,13 |
| Laviana | PSOE | 41,98 % | 80,72 % | +4,47 |
| Lena | PSOE | 43,66 % | 77,43 % | +1,18 |
| Llanera | PSOE | 44,71 % | 73,32 % | -2,93 |
| Llanes | PSOE | 48,70 % | 81,22 % | +4,97 |
| Mieres | PSOE | 39,99 % | 78,25 % | +2,00 |
| Morcín | PSOE | 47,94 % | 81,85 % | +5,60 |
| Muros de Nalón | PSOE | 53,83 % | 86,32 % | +10,07 |
| Nava | PP | 41,29 % | 82,40 % | +6,15 |
| Navia | PSOE | 43,34 % | 77,41 % | +1,16 |
| Noreña | PP | 44,97 % | 80,96 % | +4,71 |
| Onís | PSOE | 56,25 % | 76,25 % | 0,00 |
| Oviedo | PP | 47,03 % | 77,06 % | +0,81 |
| Parres | PSOE | 53,86 % | 78,86 % | +2,61 |
| Peñamellera Alta | PP | 50,10 % | 69,16 % | -7,09 |
| Peñamellera Baja | PP | 51,33 % | 81,15 % | +4,90 |
| Pesoz | PP | 42,11 % | 66,43 % | -9,82 |
| Piloña | PSOE | 47,73 % | 78,76 % | +2,51 |
| Ponga | PSOE | 52,06 % | 66,45 % | -9,80 |
| Pravia | PSOE | 45,10 % | 74,70 % | -1,55 |
| Proaza | PSOE | 52,50 % | 77,75 % | +1,50 |
| Quirós | PSOE | 45,58 % | 74,10 % | -2,15 |
| Ribadedeva | PSOE | 47,46 % | 82,50 % | +6,25 |
| Ribadesella | PSOE | 45,28 % | 78,58 % | +2,33 |
| Ribera de Arriba | PSOE | 53,27 % | 83,62 % | +7,37 |
| Riosa | PSOE | 47,50 % | 78,15 % | +1,90 |
| Salas | PP | 46,54 % | 69,15 % | -7,10 |
| San Martín de Oscos | PSOE | 53,21 % | 50,95 % | -25,30 |
| San Martín del Rey Aurelio | PSOE | 45,97 % | 81,63 % | +5,38 |
| San Tirso de Abres | PSOE | 48,94 % | 67,62 % | -8,63 |
| Santa Eulalia de Oscos | PSOE | 54,91 % | 65,74 % | -10,51 |
| Santo Adriano | PSOE | 61,00 % | 71,39 % | -4,86 |
| Sariego | PP | 44,24 % | 76,74 % | +0,49 |
| Siero | PSOE | 39,88 % | 74,35 % | -1,90 |
| Sobrescobio | PSOE | 48,98 % | 78,10 % | +1,85 |
| Somiedo | PSOE | 57,53 % | 58,83 % | -17,42 |
| Soto del Barco | PSOE | 54,28 % | 80,85 % | +4,60 |
| Tapia de Casariego | PP | 43,70 % | 79,02 % | +2,77 |
| Taramundi | PSOE | 64,80 % | 72,46 % | -3,79 |
| Teverga | PSOE | 40,19 % | 72,10 % | -4,15 |
| Tineo | PSOE | 43,27 % | 62,20 % | -14,05 |
| Valdés | PSOE | 49,37 % | 72,41 % | -3,84 |
| Vegadeo | PSOE | 48,94 % | 71,98 % | -4,27 |
| Villanueva de Oscos | PSOE | 54,18 % | 68,91 % | -7,34 |
| Villaviciosa | PP | 52,89 % | 76,51 % | +0,26 |
| Villayón | PP | 54,80 % | 71,06 % | -5,19 |
| Yernes y Tameza | PP | 38,93 % | 83,71 % | +7,46 |
«Dif. con Asturies»: diferencia en puntos porcentuales ente la participación del conceyu y la del conxuntu de los residentes n’Asturies (76,25 %), ensin el votu del estranxeru.