Eleiciones al Congresu · 2023

Colunga

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33019.

  • Más votada: PP
  • Participación: 70,32 %
  • Puestu 47 de 78 en participación
  • 1945 votantes de 2766 nel censu
Colunga, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Colunga, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 835 votos (43,63 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 603 votos (31,50 %). La diferencia ente dambes foi de 232 votos (12,13 puntos).

La participación foi del 70,32 %: votaron 1945 de 2766 electores del censu. Son 0,82 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 15 votos en blanco (0,78 % de los votos válidos) y 31 votos nulos (1,59 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Colunga, PP obtuvo 8,01 puntos más; PSOE, 2,88 puntos menos; SUMAR, 5,22 puntos menos, y VOX, 0,84 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Colunga
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP83543,63 %+8,01
PSOE60331,50 %-2,88
VOX25513,32 %+0,84
SUMAR1859,67 %-5,22
PACMA90,47 %-0,04
ASTURIAS EXISTE EV40,21 %-0,17
FO30,16 %-0,04
PCTE30,16 %-0,10
PUM+J10,05 %-0,07
RECORTES CERO10,05 %-0,05
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Colunga

Evolución en Colunga

  1. 1977UCD · 43,6 %Participación: 82,0 %
  2. 1979UCD · 47,6 %Participación: —
  3. 1982AP-PDP · 39,8 %Participación: 79,4 %
  4. 1986PSOE · 40,2 %Participación: 67,5 %
  5. 1989PSOE · 43,1 %Participación: 67,4 %
  6. 1993PP · 47,2 %Participación: 73,8 %
  7. 1996PP · 48,0 %Participación: 74,1 %
  8. 2000PP · 53,3 %Participación: 68,2 %
  9. 2004PP · 51,1 %Participación: 72,5 %
  10. 2008PP · 50,2 %Participación: 74,0 %
  11. 2011PP · 39,6 %Participación: 70,0 %
  12. 2015PP-FORO · 39,9 %Participación: 67,6 %
  13. 2016PP-FORO · 45,9 %Participación: 65,8 %
  14. Abr. 2019PSOE · 33,4 %Participación: 68,7 %
  15. Pay. 2019PSOE · 33,4 %Participación: 59,9 %
  16. 2023PP · 43,6 %Participación: 70,3 %

Porcentaxe de votos en Colunga

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 27,49 %CD, 1979: 19,12 %AP-PDP, 1982: 39,83 %AP-PDP-PL, 1986: 39,11 %PP, 1989: 35,63 %PP, 1993: 47,24 %PP, 1996: 48,00 %PP, 2000: 53,26 %PP, 2004: 51,12 %PP, 2008: 50,19 %PP, 2011: 39,62 %PP-FORO, 2015: 39,93 %PP-FORO, 2016: 45,94 %PP-FORO, abril de 2019: 25,17 %PP-FORO, payares de 2019: 30,60 %PP, 2023: 43,63 %PSOE, 1977: 14,11 %PSOE, 1979: 22,71 %PSOE, 1982: 37,21 %PSOE, 1986: 40,22 %PSOE, 1989: 43,14 %PSOE, 1993: 37,50 %PSOE, 1996: 43,95 %PSOE-PROGR., 2000: 34,57 %PSOE, 2004: 41,42 %PSOE, 2008: 44,13 %PSOE, 2011: 31,82 %PSOE, 2015: 28,65 %PSOE, 2016: 26,08 %PSOE, abril de 2019: 33,42 %PSOE, payares de 2019: 33,39 %PSOE, 2023: 31,50 %FAC, 2011: 17,51 %VOX, 2015: 0,19 %VOX, 2016: 0,30 %VOX, abril de 2019: 10,47 %VOX, payares de 2019: 16,61 %VOX, 2023: 13,32 %UCD, 1977: 43,64 %UCD, 1979: 47,60 %UCD, 1982: 11,08 %PODEMOS, 2015: 14,76 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 14,91 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 11,14 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 9,76 %SUMAR, 2023: 9,67 %C's, 2008: 0,04 %C's, 2015: 9,34 %C's, 2016: 10,07 %Cs, abril de 2019: 18,41 %Cs, payares de 2019: 6,79 %PCE, 1977: 2,21 %PCE, 1979: 3,22 %PCE, 1982: 1,72 %IU, 1986: 3,90 %IU, 1989: 6,43 %IU, 1993: 7,12 %IU, 1996: 5,81 %IU, 2000: 6,18 %IU-BA, 2004: 4,23 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 3,38 %IU-IX, 2011: 7,98 %IU-UPeC-IAS, 2015: 5,03 %CDS, 1982: 6,89 %CDS, 1986: 11,94 %CDS, 1989: 11,18 %CDS, 1993: 4,06 %UC, 1996: 0,13 %UC-CDS, 2000: 0,04 %FACUCDUNIDAS PODEMOSCsIU-UPeC-IASUC-CDSPP 43,6 %PSOE 31,5 %VOX 13,3 %SUMAR 9,7 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Colunga
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP27,49 % (AP)19,12 % (CD)39,83 % (AP-PDP)39,11 % (AP-PDP-PL)35,63 % (PP)47,24 % (PP)48,00 % (PP)53,26 % (PP)51,12 % (PP)50,19 % (PP)39,62 % (PP)39,93 % (PP-FORO)45,94 % (PP-FORO)25,17 % (PP-FORO)30,60 % (PP-FORO)43,63 % (PP)
PSOE14,11 % (PSOE)22,71 % (PSOE)37,21 % (PSOE)40,22 % (PSOE)43,14 % (PSOE)37,50 % (PSOE)43,95 % (PSOE)34,57 % (PSOE-PROGR.)41,42 % (PSOE)44,13 % (PSOE)31,82 % (PSOE)28,65 % (PSOE)26,08 % (PSOE)33,42 % (PSOE)33,39 % (PSOE)31,50 % (PSOE)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia17,51 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,19 % (VOX)0,30 % (VOX)10,47 % (VOX)16,61 % (VOX)13,32 % (VOX)
UCD43,64 % (UCD)47,60 % (UCD)11,08 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia14,76 % (PODEMOS)14,91 % (UNIDOS PODEMOS)11,14 % (UNIDAS PODEMOS)9,76 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia9,67 % (SUMAR)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,04 % (C's)Sin candidatura propia9,34 % (C's)10,07 % (C's)18,41 % (Cs)6,79 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU2,21 % (PCE)3,22 % (PCE)1,72 % (PCE)3,90 % (IU)6,43 % (IU)7,12 % (IU)5,81 % (IU)6,18 % (IU)4,23 % (IU-BA)3,38 % (IU-B.A-LOS VERDES)7,98 % (IU-IX)5,03 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia6,89 % (CDS)11,94 % (CDS)11,18 % (CDS)4,06 % (CDS)0,13 % (UC)0,04 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos