Eleiciones al Congresu · 2023
Riosa
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33058.
- Más votada: PSOE
- Participación: 68,54 %
- Puestu 57 de 78 en participación
- 1061 votantes de 1548 nel censu
En Riosa, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 499 votos (47,75 % de los votos válidos). La segunda foi SUMAR, con 227 votos (21,72 %). La diferencia ente dambes foi de 272 votos (26,03 puntos).
La participación foi del 68,54 %: votaron 1061 de 1548 electores del censu. Son 2,60 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 11 votos en blanco (1,05 % de los votos válidos) y 16 votos nulos (1,51 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Riosa, PP obtuvo 15,43 puntos menos; PSOE, 13,37 puntos más; SUMAR, 6,83 puntos más, y VOX, 4,25 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 499 | 47,75 % | +13,37 | |
| SUMAR | 227 | 21,72 % | +6,83 | |
| PP | 211 | 20,19 % | -15,43 | |
| VOX | 86 | 8,23 % | -4,25 | |
| PACMA | 4 | 0,38 % | -0,13 | |
| PCTE | 4 | 0,38 % | +0,12 | |
| PUEDE | 2 | 0,19 % | +0,15 | |
| FO | 1 | 0,10 % | -0,10 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 0 | 0,00 % | -0,38 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Riosa
- Siempre la mesma
La candidatura más votada en Riosa foi siempre la mesma, con estes sigles: PSOE (de 1977 a 1996 y de 2004 a 2023) y PSOE-PROGR. (2000).
- Diferencia
En 2023, PSOE superó a SUMAR por 272 votos (26,03 puntos): la segunda diferencia más grande de los 78 conceyos.
- PP
En 2023, Riosa foi el conceyu con menor porcentaxe de votos de PP: 20,2 % (35,6 % nel conxuntu de los residentes).
Evolución en Riosa
- 1977PSOE · 47,3 %Participación: 81,5 %
- 1979PSOE · 52,5 %Participación: —
- 1982PSOE · 61,8 %Participación: 81,1 %
- 1986PSOE · 50,3 %Participación: 75,9 %
- 1989PSOE · 45,0 %Participación: 74,1 %
- 1993PSOE · 47,5 %Participación: 78,2 %
- 1996PSOE · 49,8 %Participación: 80,0 %
- 2000PSOE-PROGR. · 46,9 %Participación: 69,9 %
- 2004PSOE · 50,3 %Participación: 76,0 %
- 2008PSOE · 53,7 %Participación: 74,3 %
- 2011PSOE · 37,4 %Participación: 70,2 %
- 2015PSOE · 33,4 %Participación: 72,5 %
- 2016PSOE · 35,9 %Participación: 68,6 %
- Abr. 2019PSOE · 44,4 %Participación: 72,4 %
- Pay. 2019PSOE · 44,7 %Participación: 63,0 %
- 2023PSOE · 47,8 %Participación: 68,5 %
Porcentaxe de votos en Riosa
- PSOE
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- PCE / IU
- AP / CP / PP
- Foro
- VOX
- UCD
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 47,30 % (PSOE) | 52,49 % (PSOE) | 61,84 % (PSOE) | 50,28 % (PSOE) | 44,98 % (PSOE) | 47,50 % (PSOE) | 49,83 % (PSOE) | 46,87 % (PSOE-PROGR.) | 50,25 % (PSOE) | 53,67 % (PSOE) | 37,40 % (PSOE) | 33,36 % (PSOE) | 35,90 % (PSOE) | 44,39 % (PSOE) | 44,73 % (PSOE) | 47,75 % (PSOE) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 22,11 % (PODEMOS) | 33,09 % (UNIDOS PODEMOS) | 24,49 % (UNIDAS PODEMOS) | 22,80 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 21,72 % (SUMAR) |
| PCE / IU | 14,21 % (PCE) | 18,50 % (PCE) | 14,15 % (PCE) | 14,15 % (IU) | 20,36 % (IU) | 20,44 % (IU) | 19,53 % (IU) | 10,73 % (IU) | 15,83 % (IU-BA) | 15,63 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 25,89 % (IU-IX) | 21,58 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| AP / CP / PP | 6,35 % (AP) | 4,41 % (CD) | 13,82 % (AP-PDP) | 18,92 % (AP-PDP-PL) | 18,32 % (PP) | 25,73 % (PP) | 28,50 % (PP) | 33,97 % (PP) | 31,34 % (PP) | 27,35 % (PP) | 24,18 % (PP) | 14,84 % (PP-FORO) | 20,02 % (PP-FORO) | 10,37 % (PP-FORO) | 10,92 % (PP-FORO) | 20,19 % (PP) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 8,79 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,31 % (VOX) | 0,17 % (VOX) | 6,89 % (VOX) | 10,92 % (VOX) | 8,23 % (VOX) |
| UCD | 22,42 % (UCD) | 19,38 % (UCD) | 5,56 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 5,81 % (C's) | 7,11 % (C's) | 10,29 % (Cs) | 5,12 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 3,36 % (CDS) | 12,39 % (CDS) | 11,53 % (CDS) | 2,01 % (CDS) | 0,06 % (UC) | 0,00 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos