Eleiciones al Congresu · 2023
Corvera de Asturias
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33020.
- Más votada: PSOE
- Participación: 68,92 %
- Puestu 56 de 78 en participación
- 8949 votantes de 12.985 nel censu
En Corvera de Asturias, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 3587 votos (40,62 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 2446 votos (27,70 %). La diferencia ente dambes foi de 1141 votos (12,92 puntos).
La participación foi del 68,92 %: votaron 8949 de 12.985 electores del censu. Son 2,22 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 128 votos en blanco (1,45 % de los votos válidos) y 118 votos nulos (1,32 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Corvera de Asturias, PP obtuvo 7,92 puntos menos; PSOE, 6,24 puntos más; SUMAR, 0,56 puntos más, y VOX, 0,47 puntos más.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 3587 | 40,62 % | +6,24 | |
| PP | 2446 | 27,70 % | -7,92 | |
| SUMAR | 1364 | 15,45 % | +0,56 | |
| VOX | 1144 | 12,95 % | +0,47 | |
| PACMA | 56 | 0,63 % | +0,12 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 45 | 0,51 % | +0,13 | |
| PCTE | 24 | 0,27 % | +0,01 | |
| FO | 14 | 0,16 % | -0,04 | |
| PUM+J | 12 | 0,14 % | +0,02 | |
| RECORTES CERO | 9 | 0,10 % | 0,00 | |
| PUEDE | 2 | 0,02 % | -0,02 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Corvera de Asturias
- 1977PSOE · 39,9 %Participación: 78,6 %
- 1979PSOE · 44,4 %Participación: —
- 1982PSOE · 62,8 %Participación: 80,9 %
- 1986PSOE · 55,0 %Participación: 73,3 %
- 1989PSOE · 48,0 %Participación: 68,7 %
- 1993PSOE · 45,7 %Participación: 78,3 %
- 1996PSOE · 43,0 %Participación: 77,6 %
- 2000PP · 41,2 %Participación: 67,3 %
- 2004PSOE · 47,8 %Participación: 72,7 %
- 2008PSOE · 51,3 %Participación: 71,3 %
- 2011PP · 33,7 %Participación: 68,7 %
- 2015PSOE · 27,8 %Participación: 71,9 %
- 2016PSOE · 29,7 %Participación: 67,7 %
- Abr. 2019PSOE · 38,6 %Participación: 72,9 %
- Pay. 2019PSOE · 38,5 %Participación: 65,9 %
- 2023PSOE · 40,6 %Participación: 68,9 %
Porcentaxe de votos en Corvera de Asturias
- PSOE
- AP / CP / PP
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- VOX
- Foro
- PCE / IU
- Ciudadanos
- UCD
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 39,89 % (PSOE) | 44,39 % (PSOE) | 62,82 % (PSOE) | 55,03 % (PSOE) | 47,97 % (PSOE) | 45,72 % (PSOE) | 42,95 % (PSOE) | 39,17 % (PSOE-PROGR.) | 47,83 % (PSOE) | 51,26 % (PSOE) | 31,46 % (PSOE) | 27,80 % (PSOE) | 29,71 % (PSOE) | 38,63 % (PSOE) | 38,54 % (PSOE) | 40,62 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 7,45 % (AP) | 3,46 % (CD) | 21,94 % (AP-PDP) | 18,46 % (AP-PDP-PL) | 17,51 % (PP) | 27,40 % (PP) | 33,24 % (PP) | 41,15 % (PP) | 37,80 % (PP) | 35,79 % (PP) | 33,73 % (PP) | 23,86 % (PP-FORO) | 28,34 % (PP-FORO) | 13,88 % (PP-FORO) | 17,57 % (PP-FORO) | 27,70 % (PP) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 25,26 % (PODEMOS) | 27,55 % (UNIDOS PODEMOS) | 19,77 % (UNIDAS PODEMOS) | 18,90 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 15,45 % (SUMAR) |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,20 % (VOX) | 0,19 % (VOX) | 9,53 % (VOX) | 14,04 % (VOX) | 12,95 % (VOX) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 11,60 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 11,86 % (PCE) | 16,47 % (PCE) | 7,20 % (PCE) | 9,66 % (IU) | 16,58 % (IU) | 18,40 % (IU) | 19,49 % (IU) | 12,30 % (IU) | 9,89 % (IU-BA) | 8,71 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 16,22 % (IU-IX) | 8,97 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,08 % (C's) | Sin candidatura propia | 11,20 % (C's) | 10,52 % (C's) | 14,22 % (Cs) | 5,56 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| UCD | 28,64 % (UCD) | 27,97 % (UCD) | 1,80 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 3,72 % (CDS) | 12,81 % (CDS) | 12,38 % (CDS) | 3,58 % (CDS) | 0,22 % (UC) | 0,12 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos