Eleiciones al Congresu · 2023

Onís

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33043.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 72,77 %
  • Puestu 24 de 78 en participación
  • 465 votantes de 639 nel censu
Onís, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Onís, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 186 votos (40,70 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 154 votos (33,70 %). La diferencia ente dambes foi de 32 votos (7,00 puntos).

La participación foi del 72,77 %: votaron 465 de 639 electores del censu. Son 1,63 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 6 votos en blanco (1,31 % de los votos válidos) y 8 votos nulos (1,72 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Onís, PP obtuvo 1,92 puntos menos; PSOE, 6,32 puntos más; SUMAR, 4,17 puntos menos, y VOX, 0,01 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Onís
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE18640,70 %+6,32
PP15433,70 %-1,92
VOX5712,47 %-0,01
SUMAR4910,72 %-4,17
PACMA40,88 %+0,37
PCTE10,22 %-0,04
FO00,00 %-0,20
PUM+J00,00 %-0,12
RECORTES CERO00,00 %-0,10
PUEDE00,00 %-0,04
ASTURIAS EXISTE EV00,00 %-0,38

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Evolución en Onís

  1. 1977UCD · 41,2 %Participación: 46,0 %
  2. 1979UCD · 45,7 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 49,2 %Participación: 57,4 %
  4. 1986PSOE · 57,5 %Participación: 65,7 %
  5. 1989PSOE · 60,2 %Participación: 68,2 %
  6. 1993PSOE · 56,3 %Participación: 76,3 %
  7. 1996PSOE · 60,2 %Participación: 74,7 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 55,8 %Participación: 72,9 %
  9. 2004PSOE · 57,6 %Participación: 72,6 %
  10. 2008PSOE · 58,0 %Participación: 76,7 %
  11. 2011PSOE · 47,2 %Participación: 74,5 %
  12. 2015PSOE · 40,0 %Participación: 68,5 %
  13. 2016PSOE · 42,9 %Participación: 65,3 %
  14. Abr. 2019PSOE · 47,7 %Participación: 70,2 %
  15. Pay. 2019PSOE · 48,6 %Participación: 62,2 %
  16. 2023PSOE · 40,7 %Participación: 72,8 %

Porcentaxe de votos en Onís

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %70 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 29,55 %PSOE, 1979: 41,24 %PSOE, 1982: 49,24 %PSOE, 1986: 57,46 %PSOE, 1989: 60,19 %PSOE, 1993: 56,25 %PSOE, 1996: 60,16 %PSOE-PROGR., 2000: 55,79 %PSOE, 2004: 57,61 %PSOE, 2008: 58,02 %PSOE, 2011: 47,16 %PSOE, 2015: 40,04 %PSOE, 2016: 42,86 %PSOE, abril de 2019: 47,69 %PSOE, payares de 2019: 48,63 %PSOE, 2023: 40,70 %AP, 1977: 11,51 %CD, 1979: 1,47 %AP-PDP, 1982: 30,24 %AP-PDP-PL, 1986: 26,32 %PP, 1989: 26,13 %PP, 1993: 33,54 %PP, 1996: 34,02 %PP, 2000: 35,29 %PP, 2004: 35,23 %PP, 2008: 36,22 %PP, 2011: 29,73 %PP-FORO, 2015: 33,98 %PP-FORO, 2016: 34,24 %PP-FORO, abril de 2019: 19,34 %PP-FORO, payares de 2019: 22,44 %PP, 2023: 33,70 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,00 %VOX, abril de 2019: 10,99 %VOX, payares de 2019: 14,71 %VOX, 2023: 12,47 %UCD, 1977: 41,21 %UCD, 1979: 45,66 %UCD, 1982: 11,40 %PODEMOS, 2015: 15,15 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 16,55 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 10,33 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 11,22 %SUMAR, 2023: 10,72 %FAC, 2011: 10,42 %PCE, 1977: 5,60 %PCE, 1979: 5,89 %PCE, 1982: 4,26 %IU, 1986: 6,10 %IU, 1989: 4,51 %IU, 1993: 5,79 %IU, 1996: 4,25 %IU, 2000: 4,63 %IU-BA, 2004: 5,50 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 3,60 %IU-IX, 2011: 10,04 %IU-UPeC-IAS, 2015: 4,33 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 4,76 %C's, 2016: 3,85 %Cs, abril de 2019: 9,67 %Cs, payares de 2019: 1,75 %CDS, 1982: 3,34 %CDS, 1986: 9,31 %CDS, 1989: 7,31 %CDS, 1993: 2,74 %UC, 1996: 0,16 %UC-CDS, 2000: 0,00 %UCDUNIDAS PODEMOSFACIU-UPeC-IASCsUC-CDSPSOE 40,7 %PP 33,7 %VOX 12,5 %SUMAR 10,7 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Onís
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE29,55 % (PSOE)41,24 % (PSOE)49,24 % (PSOE)57,46 % (PSOE)60,19 % (PSOE)56,25 % (PSOE)60,16 % (PSOE)55,79 % (PSOE-PROGR.)57,61 % (PSOE)58,02 % (PSOE)47,16 % (PSOE)40,04 % (PSOE)42,86 % (PSOE)47,69 % (PSOE)48,63 % (PSOE)40,70 % (PSOE)
AP / CP / PP11,51 % (AP)1,47 % (CD)30,24 % (AP-PDP)26,32 % (AP-PDP-PL)26,13 % (PP)33,54 % (PP)34,02 % (PP)35,29 % (PP)35,23 % (PP)36,22 % (PP)29,73 % (PP)33,98 % (PP-FORO)34,24 % (PP-FORO)19,34 % (PP-FORO)22,44 % (PP-FORO)33,70 % (PP)
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,00 % (VOX)10,99 % (VOX)14,71 % (VOX)12,47 % (VOX)
UCD41,21 % (UCD)45,66 % (UCD)11,40 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia15,15 % (PODEMOS)16,55 % (UNIDOS PODEMOS)10,33 % (UNIDAS PODEMOS)11,22 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia10,72 % (SUMAR)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia10,42 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
PCE / IU5,60 % (PCE)5,89 % (PCE)4,26 % (PCE)6,10 % (IU)4,51 % (IU)5,79 % (IU)4,25 % (IU)4,63 % (IU)5,50 % (IU-BA)3,60 % (IU-B.A-LOS VERDES)10,04 % (IU-IX)4,33 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia4,76 % (C's)3,85 % (C's)9,67 % (Cs)1,75 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia3,34 % (CDS)9,31 % (CDS)7,31 % (CDS)2,74 % (CDS)0,16 % (UC)0,00 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos