Eleiciones al Congresu · 2023
El Franco
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Nome oficial (INE): Franco, El. Códigu INE 33023.
- Más votada: PSOE
- Participación: 74,15 %
- Puestu 15 de 78 en participación
- 2378 votantes de 3207 nel censu
En El Franco, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 944 votos (40,20 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 927 votos (39,48 %). La diferencia ente dambes foi de 17 votos (0,72 puntos).
La participación foi del 74,15 %: votaron 2378 de 3207 electores del censu. Son 3,01 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 25 votos en blanco (1,06 % de los votos válidos) y 30 votos nulos (1,26 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en El Franco, PP obtuvo 3,86 puntos más; PSOE, 5,82 puntos más; SUMAR, 4,41 puntos menos, y VOX, 4,73 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 944 | 40,20 % | +5,82 | |
| PP | 927 | 39,48 % | +3,86 | |
| SUMAR | 246 | 10,48 % | -4,41 | |
| VOX | 182 | 7,75 % | -4,73 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 9 | 0,38 % | 0,00 | |
| FO | 6 | 0,26 % | +0,06 | |
| PACMA | 4 | 0,17 % | -0,34 | |
| PUM+J | 3 | 0,13 % | +0,01 | |
| PCTE | 1 | 0,04 % | -0,22 | |
| PUEDE | 1 | 0,04 % | 0,00 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en El Franco
- 1977UCD · 70,9 %Participación: 70,4 %
- 1979UCD · 64,3 %Participación: —
- 1982PSOE · 35,6 %Participación: 75,0 %
- 1986PSOE · 48,3 %Participación: 65,4 %
- 1989PSOE · 45,7 %Participación: 65,7 %
- 1993PSOE · 42,1 %Participación: 75,5 %
- 1996PSOE · 47,7 %Participación: 77,9 %
- 2000PP · 54,3 %Participación: 72,2 %
- 2004PSOE · 47,3 %Participación: 75,3 %
- 2008PSOE · 49,2 %Participación: 75,3 %
- 2011PP · 42,8 %Participación: 73,3 %
- 2015PP-FORO · 33,0 %Participación: 69,3 %
- 2016PP-FORO · 37,7 %Participación: 69,2 %
- Abr. 2019PSOE · 40,2 %Participación: 74,8 %
- Pay. 2019PSOE · 39,9 %Participación: 65,5 %
- 2023PSOE · 40,2 %Participación: 74,2 %
Porcentaxe de votos en El Franco
- PSOE
- AP / CP / PP
- UCD
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- Foro
- VOX
- PCE / IU
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 9,25 % (PSOE) | 20,05 % (PSOE) | 35,59 % (PSOE) | 48,31 % (PSOE) | 45,67 % (PSOE) | 42,05 % (PSOE) | 47,67 % (PSOE) | 37,30 % (PSOE-PROGR.) | 47,30 % (PSOE) | 49,18 % (PSOE) | 32,72 % (PSOE) | 30,07 % (PSOE) | 29,67 % (PSOE) | 40,18 % (PSOE) | 39,91 % (PSOE) | 40,20 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 6,38 % (AP) | 6,24 % (CD) | 28,34 % (AP-PDP) | 29,40 % (AP-PDP-PL) | 27,05 % (PP) | 39,88 % (PP) | 43,24 % (PP) | 54,26 % (PP) | 46,47 % (PP) | 42,46 % (PP) | 42,82 % (PP) | 32,98 % (PP-FORO) | 37,70 % (PP-FORO) | 20,73 % (PP-FORO) | 24,08 % (PP-FORO) | 39,48 % (PP) |
| UCD | 70,94 % (UCD) | 64,27 % (UCD) | 25,12 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 18,96 % (PODEMOS) | 19,78 % (UNIDOS PODEMOS) | 14,94 % (UNIDAS PODEMOS) | 14,12 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 10,48 % (SUMAR) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 9,01 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,18 % (VOX) | 0,04 % (VOX) | 8,39 % (VOX) | 13,45 % (VOX) | 7,75 % (VOX) |
| PCE / IU | 2,69 % (PCE) | 3,92 % (PCE) | 1,59 % (PCE) | 2,71 % (IU) | 5,28 % (IU) | 6,32 % (IU) | 6,22 % (IU) | 3,49 % (IU) | 3,00 % (IU-BA) | 5,80 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 10,70 % (IU-IX) | 5,29 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,04 % (C's) | Sin candidatura propia | 9,35 % (C's) | 9,93 % (C's) | 12,93 % (Cs) | 4,86 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 6,57 % (CDS) | 17,18 % (CDS) | 17,63 % (CDS) | 9,97 % (CDS) | 0,88 % (UC) | 0,20 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos