Eleiciones al Congresu · 2023
Pesoz
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33048.
- Más votada: PP
- Participación: 74,62 %
- Puestu 13 de 78 en participación
- 97 votantes de 130 nel censu
En Pesoz, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 42 votos (43,30 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 38 votos (39,18 %). La diferencia ente dambes foi de 4 votos (4,12 puntos).
La participación foi del 74,62 %: votaron 97 de 130 electores del censu. Son 3,48 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 2 votos en blanco (2,06 % de los votos válidos) y 0 votos nulos (0,00 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Pesoz, PP obtuvo 7,68 puntos más; PSOE, 4,80 puntos más; SUMAR, 6,64 puntos menos, y VOX, 5,26 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 42 | 43,30 % | +7,68 | |
| PSOE | 38 | 39,18 % | +4,80 | |
| SUMAR | 8 | 8,25 % | -6,64 | |
| VOX | 7 | 7,22 % | -5,26 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| PACMA | 0 | 0,00 % | -0,51 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| PCTE | 0 | 0,00 % | -0,26 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 0 | 0,00 % | -0,38 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Pesoz
- Cambéu
En 2023, la candidatura más votada en Pesoz foi PP. Nes eleiciones anteriores, les de payares de 2019, fuera PSOE.
- Votu en blanco
En 2023, Pesoz foi el segundu conceyu con más votu en blanco: 2 votos, el 2,1 % de los válidos.
Evolución en Pesoz
- 1977UCD · 73,5 %Participación: 72,4 %
- 1979UCD · 78,7 %Participación: —
- 1982AP-PDP · 37,7 %Participación: 58,5 %
- 1986AP-PDP-PL · 58,7 %Participación: 58,8 %
- 1989PP · 55,3 %Participación: 61,4 %
- 1993PP · 42,1 %Participación: 66,4 %
- 1996PSOE · 54,6 %Participación: 72,1 %
- 2000PSOE-PROGR. · 51,1 %Participación: 59,0 %
- 2004PSOE · 53,1 %Participación: 70,1 %
- 2008PSOE · 58,2 %Participación: 69,7 %
- 2011PSOE · 43,3 %Participación: 71,0 %
- 2015PP-FORO · 38,4 %Participación: 63,5 %
- 2016PP-FORO · 48,9 %Participación: 61,7 %
- Abr. 2019PSOE · 48,3 %Participación: 64,0 %
- Pay. 2019PSOE · 51,8 %Participación: 65,2 %
- 2023PP · 43,3 %Participación: 74,6 %
Porcentaxe de votos en Pesoz
- AP / CP / PP
- PSOE
- UCD
- Foro
- SUMAR
- VOX
- PCE / IU
- Unidos / Unidas Podemos
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 7,52 % (AP) | 3,47 % (CD) | 37,69 % (AP-PDP) | 58,71 % (AP-PDP-PL) | 55,32 % (PP) | 42,11 % (PP) | 39,69 % (PP) | 40,56 % (PP) | 43,45 % (PP) | 38,52 % (PP) | 35,00 % (PP) | 38,38 % (PP-FORO) | 48,94 % (PP-FORO) | 25,29 % (PP-FORO) | 27,06 % (PP-FORO) | 43,30 % (PP) |
| PSOE | 13,72 % (PSOE) | 15,35 % (PSOE) | 26,13 % (PSOE) | 31,84 % (PSOE) | 33,51 % (PSOE) | 34,21 % (PSOE) | 54,64 % (PSOE) | 51,05 % (PSOE-PROGR.) | 53,10 % (PSOE) | 58,20 % (PSOE) | 43,33 % (PSOE) | 37,37 % (PSOE) | 37,23 % (PSOE) | 48,28 % (PSOE) | 51,76 % (PSOE) | 39,18 % (PSOE) |
| UCD | 73,45 % (UCD) | 78,71 % (UCD) | 32,66 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 9,17 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 8,25 % (SUMAR) |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (VOX) | 0,00 % (VOX) | 6,90 % (VOX) | 11,76 % (VOX) | 7,22 % (VOX) |
| PCE / IU | 0,88 % (PCE) | 0,99 % (PCE) | 0,00 % (PCE) | 2,49 % (IU) | 3,19 % (IU) | 9,47 % (IU) | 4,12 % (IU) | 4,20 % (IU) | 0,69 % (IU-BA) | 1,64 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 6,67 % (IU-IX) | 7,07 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 11,11 % (PODEMOS) | 9,57 % (UNIDOS PODEMOS) | 10,34 % (UNIDAS PODEMOS) | 5,88 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 3,03 % (C's) | 4,26 % (C's) | 6,90 % (Cs) | 1,18 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 3,02 % (CDS) | 6,47 % (CDS) | 7,98 % (CDS) | 11,58 % (CDS) | 0,00 % (UC) | 0,00 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos