Eleiciones al Congresu · 2023
Tapia de Casariego
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33070.
- Más votada: PP
- Participación: 75,02 %
- Puestu 10 de 78 en participación
- 2372 votantes de 3162 nel censu
En Tapia de Casariego, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 934 votos (39,78 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 928 votos (39,52 %). La diferencia ente dambes foi de 6 votos (0,26 puntos).
La participación foi del 75,02 %: votaron 2372 de 3162 electores del censu. Son 3,88 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 27 votos en blanco (1,15 % de los votos válidos) y 24 votos nulos (1,01 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Tapia de Casariego, PP obtuvo 4,16 puntos más; PSOE, 5,14 puntos más; SUMAR, 4,67 puntos menos, y VOX, 4,60 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 934 | 39,78 % | +4,16 | |
| PSOE | 928 | 39,52 % | +5,14 | |
| SUMAR | 240 | 10,22 % | -4,67 | |
| VOX | 185 | 7,88 % | -4,60 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 12 | 0,51 % | +0,13 | |
| PACMA | 8 | 0,34 % | -0,17 | |
| PCTE | 8 | 0,34 % | +0,08 | |
| FO | 2 | 0,09 % | -0,11 | |
| PUM+J | 2 | 0,09 % | -0,03 | |
| RECORTES CERO | 1 | 0,04 % | -0,06 | |
| PUEDE | 1 | 0,04 % | 0,00 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Tapia de Casariego
- Cambéu
En 2023, la candidatura más votada en Tapia de Casariego foi PP. Nes eleiciones anteriores, les de payares de 2019, fuera PSOE.
- Diferencia
En 2023, PP superó a PSOE por 6 votos (0,26 puntos): la diferencia más pequeña de los 78 conceyos.
Evolución en Tapia de Casariego
- 1977UCD · 55,5 %Participación: 64,7 %
- 1979UCD · 59,9 %Participación: —
- 1982PSOE · 43,5 %Participación: 66,7 %
- 1986PSOE · 50,3 %Participación: 64,3 %
- 1989PSOE · 47,8 %Participación: 66,1 %
- 1993PP · 43,7 %Participación: 79,0 %
- 1996PP · 47,8 %Participación: 81,6 %
- 2000PP · 51,4 %Participación: 77,3 %
- 2004PP · 49,3 %Participación: 80,0 %
- 2008PSOE · 47,8 %Participación: 78,0 %
- 2011PP · 43,5 %Participación: 73,5 %
- 2015PP-FORO · 34,6 %Participación: 74,0 %
- 2016PP-FORO · 38,4 %Participación: 71,7 %
- Abr. 2019PSOE · 36,8 %Participación: 75,9 %
- Pay. 2019PSOE · 37,0 %Participación: 67,7 %
- 2023PP · 39,8 %Participación: 75,0 %
Porcentaxe de votos en Tapia de Casariego
- AP / CP / PP
- PSOE
- Unidos / Unidas Podemos
- UCD
- SUMAR
- Foro
- VOX
- PCE / IU
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 13,43 % (AP) | 6,85 % (CD) | 25,61 % (AP-PDP) | 27,75 % (AP-PDP-PL) | 29,28 % (PP) | 43,70 % (PP) | 47,84 % (PP) | 51,42 % (PP) | 49,33 % (PP) | 45,12 % (PP) | 43,51 % (PP) | 34,59 % (PP-FORO) | 38,43 % (PP-FORO) | 24,63 % (PP-FORO) | 27,69 % (PP-FORO) | 39,78 % (PP) |
| PSOE | 18,00 % (PSOE) | 23,77 % (PSOE) | 43,51 % (PSOE) | 50,28 % (PSOE) | 47,81 % (PSOE) | 43,10 % (PSOE) | 43,66 % (PSOE) | 36,90 % (PSOE-PROGR.) | 44,09 % (PSOE) | 47,77 % (PSOE) | 32,17 % (PSOE) | 25,79 % (PSOE) | 26,80 % (PSOE) | 36,84 % (PSOE) | 37,03 % (PSOE) | 39,52 % (PSOE) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 21,86 % (PODEMOS) | 21,79 % (UNIDOS PODEMOS) | 15,77 % (UNIDAS PODEMOS) | 14,55 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| UCD | 55,47 % (UCD) | 59,85 % (UCD) | 14,53 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 10,22 % (SUMAR) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 8,96 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,16 % (VOX) | 0,08 % (VOX) | 6,87 % (VOX) | 11,44 % (VOX) | 7,88 % (VOX) |
| PCE / IU | 4,00 % (PCE) | 5,54 % (PCE) | 2,06 % (PCE) | 3,60 % (IU) | 5,56 % (IU) | 5,55 % (IU) | 6,12 % (IU) | 4,56 % (IU) | 3,16 % (IU-BA) | 4,28 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 9,76 % (IU-IX) | 5,03 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,07 % (C's) | Sin candidatura propia | 9,54 % (C's) | 10,11 % (C's) | 12,54 % (Cs) | 4,99 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 12,19 % (CDS) | 14,81 % (CDS) | 12,30 % (CDS) | 5,41 % (CDS) | 0,36 % (UC) | 0,03 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos