Eleiciones al Congresu · 2023

Valdés

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33034.

  • Más votada: PP
  • Participación: 68,25 %
  • Puestu 58 de 78 en participación
  • 6504 votantes de 9530 nel censu
Valdés, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Valdés, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 2670 votos (41,55 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 2440 votos (37,97 %). La diferencia ente dambes foi de 230 votos (3,58 puntos).

La participación foi del 68,25 %: votaron 6504 de 9530 electores del censu. Son 2,89 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 66 votos en blanco (1,03 % de los votos válidos) y 78 votos nulos (1,20 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Valdés, PP obtuvo 5,93 puntos más; PSOE, 3,59 puntos más; SUMAR, 7,12 puntos menos, y VOX, 2,05 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Valdés
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP267041,55 %+5,93
PSOE244037,97 %+3,59
VOX67010,43 %-2,05
SUMAR4997,77 %-7,12
ASTURIAS EXISTE EV290,45 %+0,07
PACMA220,34 %-0,17
PCTE120,19 %-0,07
FO70,11 %-0,09
PUM+J50,08 %-0,04
RECORTES CERO40,06 %-0,04
PUEDE20,03 %-0,01

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Valdés

Evolución en Valdés

  1. 1977UCD · 52,9 %Participación: 62,9 %
  2. 1979UCD · 52,1 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 38,6 %Participación: 64,2 %
  4. 1986PSOE · 49,8 %Participación: 58,2 %
  5. 1989PSOE · 54,8 %Participación: 61,9 %
  6. 1993PSOE · 49,4 %Participación: 72,4 %
  7. 1996PSOE · 51,4 %Participación: 74,5 %
  8. 2000PP · 48,0 %Participación: 67,0 %
  9. 2004PP · 48,5 %Participación: 69,5 %
  10. 2008PSOE · 51,1 %Participación: 69,7 %
  11. 2011PP · 36,5 %Participación: 66,6 %
  12. 2015PP-FORO · 38,0 %Participación: 63,7 %
  13. 2016PP-FORO · 43,5 %Participación: 62,2 %
  14. Abr. 2019PSOE · 35,5 %Participación: 67,4 %
  15. Pay. 2019PSOE · 38,4 %Participación: 59,5 %
  16. 2023PP · 41,6 %Participación: 68,3 %

Porcentaxe de votos en Valdés

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 13,71 %CD, 1979: 10,74 %AP-PDP, 1982: 34,94 %AP-PDP-PL, 1986: 34,10 %PP, 1989: 28,99 %PP, 1993: 40,82 %PP, 1996: 41,41 %PP, 2000: 47,97 %PP, 2004: 48,47 %PP, 2008: 42,91 %PP, 2011: 36,48 %PP-FORO, 2015: 38,03 %PP-FORO, 2016: 43,48 %PP-FORO, abril de 2019: 22,34 %PP-FORO, payares de 2019: 28,30 %PP, 2023: 41,55 %PSOE, 1977: 16,59 %PSOE, 1979: 25,39 %PSOE, 1982: 38,55 %PSOE, 1986: 49,82 %PSOE, 1989: 54,77 %PSOE, 1993: 49,37 %PSOE, 1996: 51,43 %PSOE-PROGR., 2000: 40,67 %PSOE, 2004: 46,24 %PSOE, 2008: 51,12 %PSOE, 2011: 30,33 %PSOE, 2015: 28,15 %PSOE, 2016: 27,89 %PSOE, abril de 2019: 35,51 %PSOE, payares de 2019: 38,40 %PSOE, 2023: 37,97 %FAC, 2011: 20,64 %UCD, 1977: 52,89 %UCD, 1979: 52,08 %UCD, 1982: 15,86 %VOX, 2015: 0,28 %VOX, 2016: 0,14 %VOX, abril de 2019: 9,50 %VOX, payares de 2019: 13,81 %VOX, 2023: 10,43 %PODEMOS, 2015: 15,78 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 16,13 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 11,57 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 9,43 %SUMAR, 2023: 7,77 %C's, 2008: 0,06 %C's, 2015: 10,10 %C's, 2016: 9,41 %Cs, abril de 2019: 18,36 %Cs, payares de 2019: 6,18 %PCE, 1977: 2,94 %PCE, 1979: 4,79 %PCE, 1982: 1,88 %IU, 1986: 2,39 %IU, 1989: 4,03 %IU, 1993: 4,85 %IU, 1996: 4,68 %IU, 2000: 3,34 %IU-BA, 2004: 2,81 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 3,16 %IU-IX, 2011: 7,77 %IU-UPeC-IAS, 2015: 4,17 %CDS, 1982: 5,22 %CDS, 1986: 10,10 %CDS, 1989: 8,55 %CDS, 1993: 2,63 %UC, 1996: 0,19 %UC-CDS, 2000: 0,03 %FACUCDUNIDAS PODEMOSCsIU-UPeC-IASUC-CDSPP 41,6 %PSOE 38,0 %VOX 10,4 %SUMAR 7,8 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Valdés
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP13,71 % (AP)10,74 % (CD)34,94 % (AP-PDP)34,10 % (AP-PDP-PL)28,99 % (PP)40,82 % (PP)41,41 % (PP)47,97 % (PP)48,47 % (PP)42,91 % (PP)36,48 % (PP)38,03 % (PP-FORO)43,48 % (PP-FORO)22,34 % (PP-FORO)28,30 % (PP-FORO)41,55 % (PP)
PSOE16,59 % (PSOE)25,39 % (PSOE)38,55 % (PSOE)49,82 % (PSOE)54,77 % (PSOE)49,37 % (PSOE)51,43 % (PSOE)40,67 % (PSOE-PROGR.)46,24 % (PSOE)51,12 % (PSOE)30,33 % (PSOE)28,15 % (PSOE)27,89 % (PSOE)35,51 % (PSOE)38,40 % (PSOE)37,97 % (PSOE)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia20,64 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
UCD52,89 % (UCD)52,08 % (UCD)15,86 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,28 % (VOX)0,14 % (VOX)9,50 % (VOX)13,81 % (VOX)10,43 % (VOX)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia15,78 % (PODEMOS)16,13 % (UNIDOS PODEMOS)11,57 % (UNIDAS PODEMOS)9,43 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia7,77 % (SUMAR)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,06 % (C's)Sin candidatura propia10,10 % (C's)9,41 % (C's)18,36 % (Cs)6,18 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU2,94 % (PCE)4,79 % (PCE)1,88 % (PCE)2,39 % (IU)4,03 % (IU)4,85 % (IU)4,68 % (IU)3,34 % (IU)2,81 % (IU-BA)3,16 % (IU-B.A-LOS VERDES)7,77 % (IU-IX)4,17 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia5,22 % (CDS)10,10 % (CDS)8,55 % (CDS)2,63 % (CDS)0,19 % (UC)0,03 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos