Eleiciones al Congresu · 2023
Las Regueras
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Nome oficial (INE): Regueras, Las. Códigu INE 33054.
- Más votada: PP
- Participación: 72,82 %
- Puestu 23 de 78 en participación
- 1192 votantes de 1637 nel censu
En Las Regueras, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 443 votos (37,57 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 427 votos (36,22 %). La diferencia ente dambes foi de 16 votos (1,35 puntos).
La participación foi del 72,82 %: votaron 1192 de 1637 electores del censu. Son 1,68 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 9 votos en blanco (0,76 % de los votos válidos) y 13 votos nulos (1,09 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Las Regueras, PP obtuvo 1,95 puntos más; PSOE, 1,84 puntos más; SUMAR, 3,61 puntos menos, y VOX, 0,01 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 443 | 37,57 % | +1,95 | |
| PSOE | 427 | 36,22 % | +1,84 | |
| VOX | 147 | 12,47 % | -0,01 | |
| SUMAR | 133 | 11,28 % | -3,61 | |
| PACMA | 7 | 0,59 % | +0,08 | |
| PCTE | 4 | 0,34 % | +0,08 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 4 | 0,34 % | -0,04 | |
| FO | 2 | 0,17 % | -0,03 | |
| RECORTES CERO | 2 | 0,17 % | +0,07 | |
| PUEDE | 1 | 0,08 % | +0,04 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Las Regueras
- Cambéu
En 2023, la candidatura más votada en Las Regueras foi PP. Nes eleiciones anteriores, les de payares de 2019, fuera PSOE.
Evolución en Las Regueras
- 1977UCD · 39,3 %Participación: 71,9 %
- 1979UCD · 43,2 %Participación: —
- 1982PSOE · 55,7 %Participación: 70,2 %
- 1986PSOE · 54,6 %Participación: 60,3 %
- 1989PSOE · 50,9 %Participación: 61,7 %
- 1993PSOE · 47,3 %Participación: 70,1 %
- 1996PSOE · 49,8 %Participación: 73,4 %
- 2000PP · 47,3 %Participación: 68,6 %
- 2004PSOE · 46,3 %Participación: 74,2 %
- 2008PSOE · 49,6 %Participación: 73,4 %
- 2011PP · 39,4 %Participación: 71,5 %
- 2015PP-FORO · 34,1 %Participación: 69,1 %
- 2016PP-FORO · 39,5 %Participación: 68,9 %
- Abr. 2019PSOE · 39,0 %Participación: 71,1 %
- Pay. 2019PSOE · 36,3 %Participación: 64,0 %
- 2023PP · 37,6 %Participación: 72,8 %
Porcentaxe de votos en Las Regueras
- AP / CP / PP
- PSOE
- Foro
- VOX
- SUMAR
- Unidos / Unidas Podemos
- Ciudadanos
- PCE / IU
- UCD
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 5,42 % (AP) | 3,71 % (CD) | 31,69 % (AP-PDP) | 25,72 % (AP-PDP-PL) | 24,37 % (PP) | 37,79 % (PP) | 39,77 % (PP) | 47,29 % (PP) | 45,95 % (PP) | 41,90 % (PP) | 39,35 % (PP) | 34,08 % (PP-FORO) | 39,51 % (PP-FORO) | 18,86 % (PP-FORO) | 26,63 % (PP-FORO) | 37,57 % (PP) |
| PSOE | 25,06 % (PSOE) | 39,10 % (PSOE) | 55,69 % (PSOE) | 54,55 % (PSOE) | 50,88 % (PSOE) | 47,33 % (PSOE) | 49,80 % (PSOE) | 41,78 % (PSOE-PROGR.) | 46,30 % (PSOE) | 49,63 % (PSOE) | 34,05 % (PSOE) | 30,53 % (PSOE) | 30,90 % (PSOE) | 38,97 % (PSOE) | 36,34 % (PSOE) | 36,22 % (PSOE) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 12,91 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,09 % (VOX) | 0,09 % (VOX) | 12,46 % (VOX) | 15,45 % (VOX) | 12,47 % (VOX) |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 11,28 % (SUMAR) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 16,65 % (PODEMOS) | 14,71 % (UNIDOS PODEMOS) | 12,28 % (UNIDAS PODEMOS) | 10,89 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,07 % (C's) | Sin candidatura propia | 11,54 % (C's) | 11,58 % (C's) | 14,86 % (Cs) | 5,74 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 6,27 % (PCE) | 5,96 % (PCE) | 1,44 % (PCE) | 3,47 % (IU) | 8,79 % (IU) | 6,76 % (IU) | 7,38 % (IU) | 6,56 % (IU) | 4,84 % (IU-BA) | 4,79 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 8,95 % (IU-IX) | 4,60 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| UCD | 39,34 % (UCD) | 43,24 % (UCD) | 4,25 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 2,69 % (CDS) | 13,08 % (CDS) | 11,38 % (CDS) | 5,62 % (CDS) | 1,22 % (UC) | 0,23 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos