Eleiciones al Congresu · 2023

Morcín

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33038.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 73,77 %
  • Puestu 17 de 78 en participación
  • 1606 votantes de 2177 nel censu
Morcín, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Morcín, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 612 votos (38,47 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 430 votos (27,03 %). La diferencia ente dambes foi de 182 votos (11,44 puntos).

La participación foi del 73,77 %: votaron 1606 de 2177 electores del censu. Son 2,63 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 11 votos en blanco (0,69 % de los votos válidos) y 15 votos nulos (0,93 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Morcín, PP obtuvo 8,59 puntos menos; PSOE, 4,09 puntos más; SUMAR, 5,66 puntos más, y VOX, 1,10 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Morcín
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE61238,47 %+4,09
PP43027,03 %-8,59
SUMAR32720,55 %+5,66
VOX18111,38 %-1,10
PCTE100,63 %+0,37
PACMA90,57 %+0,06
ASTURIAS EXISTE EV40,25 %-0,13
PUEDE30,19 %+0,15
PUM+J20,13 %+0,01
FO10,06 %-0,14
RECORTES CERO10,06 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Morcín

Evolución en Morcín

  1. 1977PSOE · 45,7 %Participación: 83,7 %
  2. 1979PSOE · 43,4 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 54,8 %Participación: 80,4 %
  4. 1986PSOE · 50,3 %Participación: 74,0 %
  5. 1989PSOE · 46,1 %Participación: 75,8 %
  6. 1993PSOE · 47,9 %Participación: 81,9 %
  7. 1996PSOE · 48,9 %Participación: 81,1 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 44,9 %Participación: 75,1 %
  9. 2004PSOE · 46,7 %Participación: 79,6 %
  10. 2008PSOE · 51,4 %Participación: 79,1 %
  11. 2011PSOE · 34,2 %Participación: 72,0 %
  12. 2015PSOE · 31,3 %Participación: 73,9 %
  13. 2016PSOE · 31,6 %Participación: 68,8 %
  14. Abr. 2019PSOE · 39,8 %Participación: 74,7 %
  15. Pay. 2019PSOE · 40,0 %Participación: 67,7 %
  16. 2023PSOE · 38,5 %Participación: 73,8 %

Porcentaxe de votos en Morcín

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 45,66 %PSOE, 1979: 43,36 %PSOE, 1982: 54,82 %PSOE, 1986: 50,27 %PSOE, 1989: 46,08 %PSOE, 1993: 47,94 %PSOE, 1996: 48,87 %PSOE-PROGR., 2000: 44,86 %PSOE, 2004: 46,74 %PSOE, 2008: 51,44 %PSOE, 2011: 34,20 %PSOE, 2015: 31,29 %PSOE, 2016: 31,56 %PSOE, abril de 2019: 39,78 %PSOE, payares de 2019: 40,01 %PSOE, 2023: 38,47 %AP, 1977: 11,07 %CD, 1979: 3,07 %AP-PDP, 1982: 19,29 %AP-PDP-PL, 1986: 19,98 %PP, 1989: 14,43 %PP, 1993: 26,35 %PP, 1996: 30,19 %PP, 2000: 37,28 %PP, 2004: 36,03 %PP, 2008: 33,20 %PP, 2011: 29,39 %PP-FORO, 2015: 21,32 %PP-FORO, 2016: 26,49 %PP-FORO, abril de 2019: 12,90 %PP-FORO, payares de 2019: 17,54 %PP, 2023: 27,03 %SUMAR, 2023: 20,55 %PODEMOS, 2015: 21,26 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 27,90 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 21,29 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 19,23 %PCE, 1977: 14,89 %PCE, 1979: 20,63 %PCE, 1982: 12,78 %IU, 1986: 12,49 %IU, 1989: 21,91 %IU, 1993: 18,68 %IU, 1996: 18,73 %IU, 2000: 13,50 %IU-BA, 2004: 13,86 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 11,73 %IU-IX, 2011: 18,43 %IU-UPeC-IAS, 2015: 12,89 %FAC, 2011: 12,87 %VOX, 2015: 0,12 %VOX, 2016: 0,19 %VOX, abril de 2019: 9,25 %VOX, payares de 2019: 13,47 %VOX, 2023: 11,38 %C's, 2008: 0,20 %C's, 2015: 10,57 %C's, 2016: 10,71 %Cs, abril de 2019: 13,38 %Cs, payares de 2019: 5,42 %UCD, 1977: 20,85 %UCD, 1979: 27,20 %UCD, 1982: 4,66 %CDS, 1982: 5,26 %CDS, 1986: 11,47 %CDS, 1989: 14,90 %CDS, 1993: 3,59 %UC, 1996: 0,19 %UC-CDS, 2000: 0,05 %UNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASFACCsUCDUC-CDSPSOE 38,5 %PP 27,0 %SUMAR 20,6 %VOX 11,4 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Morcín
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE45,66 % (PSOE)43,36 % (PSOE)54,82 % (PSOE)50,27 % (PSOE)46,08 % (PSOE)47,94 % (PSOE)48,87 % (PSOE)44,86 % (PSOE-PROGR.)46,74 % (PSOE)51,44 % (PSOE)34,20 % (PSOE)31,29 % (PSOE)31,56 % (PSOE)39,78 % (PSOE)40,01 % (PSOE)38,47 % (PSOE)
AP / CP / PP11,07 % (AP)3,07 % (CD)19,29 % (AP-PDP)19,98 % (AP-PDP-PL)14,43 % (PP)26,35 % (PP)30,19 % (PP)37,28 % (PP)36,03 % (PP)33,20 % (PP)29,39 % (PP)21,32 % (PP-FORO)26,49 % (PP-FORO)12,90 % (PP-FORO)17,54 % (PP-FORO)27,03 % (PP)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia20,55 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia21,26 % (PODEMOS)27,90 % (UNIDOS PODEMOS)21,29 % (UNIDAS PODEMOS)19,23 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
PCE / IU14,89 % (PCE)20,63 % (PCE)12,78 % (PCE)12,49 % (IU)21,91 % (IU)18,68 % (IU)18,73 % (IU)13,50 % (IU)13,86 % (IU-BA)11,73 % (IU-B.A-LOS VERDES)18,43 % (IU-IX)12,89 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia12,87 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,12 % (VOX)0,19 % (VOX)9,25 % (VOX)13,47 % (VOX)11,38 % (VOX)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,20 % (C's)Sin candidatura propia10,57 % (C's)10,71 % (C's)13,38 % (Cs)5,42 % (Cs)Sin candidatura propia
UCD20,85 % (UCD)27,20 % (UCD)4,66 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia5,26 % (CDS)11,47 % (CDS)14,90 % (CDS)3,59 % (CDS)0,19 % (UC)0,05 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos