Eleiciones al Congresu · 2023
Teverga
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33072.
- Más votada: PSOE
- Participación: 66,97 %
- Puestu 68 de 78 en participación
- 953 votantes de 1423 nel censu
En Teverga, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 368 votos (39,11 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 283 votos (30,07 %). La diferencia ente dambes foi de 85 votos (9,04 puntos).
La participación foi del 66,97 %: votaron 953 de 1423 electores del censu. Son 4,17 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 5 votos en blanco (0,53 % de los votos válidos) y 12 votos nulos (1,26 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Teverga, PP obtuvo 5,55 puntos menos; PSOE, 4,73 puntos más; SUMAR, 1,90 puntos más, y VOX, 0,17 puntos más.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 368 | 39,11 % | +4,73 | |
| PP | 283 | 30,07 % | -5,55 | |
| SUMAR | 158 | 16,79 % | +1,90 | |
| VOX | 119 | 12,65 % | +0,17 | |
| PCTE | 4 | 0,43 % | +0,17 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 3 | 0,32 % | -0,06 | |
| PACMA | 1 | 0,11 % | -0,40 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Teverga
- 1977PSOE · 30,9 %Participación: 53,8 %
- 1979UCD · 34,5 %Participación: —
- 1982PSOE · 53,0 %Participación: 71,8 %
- 1986PSOE · 48,3 %Participación: 61,1 %
- 1989PSOE · 41,1 %Participación: 62,1 %
- 1993PSOE · 40,2 %Participación: 72,1 %
- 1996PSOE · 47,0 %Participación: 70,3 %
- 2000PSOE-PROGR. · 42,4 %Participación: 67,4 %
- 2004PSOE · 46,7 %Participación: 70,6 %
- 2008PSOE · 50,2 %Participación: 71,2 %
- 2011PSOE · 33,3 %Participación: 67,4 %
- 2015PSOE · 31,9 %Participación: 63,7 %
- 2016PP-FORO · 32,5 %Participación: 64,4 %
- Abr. 2019PSOE · 38,1 %Participación: 66,9 %
- Pay. 2019PSOE · 39,2 %Participación: 56,6 %
- 2023PSOE · 39,1 %Participación: 67,0 %
Porcentaxe de votos en Teverga
- PSOE
- AP / CP / PP
- Unidos / Unidas Podemos
- PCE / IU
- SUMAR
- VOX
- Foro
- UCD
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 30,87 % (PSOE) | 33,29 % (PSOE) | 52,99 % (PSOE) | 48,34 % (PSOE) | 41,10 % (PSOE) | 40,19 % (PSOE) | 47,01 % (PSOE) | 42,39 % (PSOE-PROGR.) | 46,72 % (PSOE) | 50,19 % (PSOE) | 33,30 % (PSOE) | 31,88 % (PSOE) | 31,49 % (PSOE) | 38,11 % (PSOE) | 39,19 % (PSOE) | 39,11 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 19,38 % (AP) | 3,47 % (CD) | 21,81 % (AP-PDP) | 25,35 % (AP-PDP-PL) | 24,47 % (PP) | 32,88 % (PP) | 34,25 % (PP) | 42,25 % (PP) | 39,93 % (PP) | 37,41 % (PP) | 33,22 % (PP) | 26,83 % (PP-FORO) | 32,49 % (PP-FORO) | 17,24 % (PP-FORO) | 20,02 % (PP-FORO) | 30,07 % (PP) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 14,95 % (PODEMOS) | 25,05 % (UNIDOS PODEMOS) | 20,66 % (UNIDAS PODEMOS) | 17,94 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 17,12 % (PCE) | 24,53 % (PCE) | 13,72 % (PCE) | 13,96 % (IU) | 24,60 % (IU) | 23,69 % (IU) | 17,19 % (IU) | 14,13 % (IU) | 11,64 % (IU-BA) | 10,52 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 19,67 % (IU-IX) | 17,13 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 16,79 % (SUMAR) |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (VOX) | 0,20 % (VOX) | 10,49 % (VOX) | 17,32 % (VOX) | 12,65 % (VOX) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 10,35 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| UCD | 24,57 % (UCD) | 34,47 % (UCD) | 8,44 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 7,82 % (C's) | 8,55 % (C's) | 10,80 % (Cs) | 2,83 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 1,21 % (CDS) | 8,13 % (CDS) | 6,46 % (CDS) | 1,94 % (CDS) | 0,13 % (UC) | 0,00 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos