Eleiciones al Congresu · 2023
Parres
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33045.
- Más votada: PSOE
- Participación: 72,63 %
- Puestu 25 de 78 en participación
- 3124 votantes de 4301 nel censu
En Parres, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 1201 votos (39,01 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 1125 votos (36,54 %). La diferencia ente dambes foi de 76 votos (2,47 puntos).
La participación foi del 72,63 %: votaron 3124 de 4301 electores del censu. Son 1,49 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 40 votos en blanco (1,30 % de los votos válidos) y 45 votos nulos (1,44 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Parres, PP obtuvo 0,92 puntos más; PSOE, 4,63 puntos más; SUMAR, 3,00 puntos menos, y VOX, 2,41 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 1201 | 39,01 % | +4,63 | |
| PP | 1125 | 36,54 % | +0,92 | |
| SUMAR | 366 | 11,89 % | -3,00 | |
| VOX | 310 | 10,07 % | -2,41 | |
| PACMA | 13 | 0,42 % | -0,09 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 7 | 0,23 % | -0,15 | |
| PUM+J | 6 | 0,19 % | +0,07 | |
| PCTE | 4 | 0,13 % | -0,13 | |
| RECORTES CERO | 3 | 0,10 % | 0,00 | |
| FO | 2 | 0,06 % | -0,14 | |
| PUEDE | 2 | 0,06 % | +0,02 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Parres
- 1977UCD · 40,3 %Participación: 73,6 %
- 1979UCD · 42,6 %Participación: —
- 1982PSOE · 52,7 %Participación: 75,3 %
- 1986PSOE · 55,0 %Participación: 71,5 %
- 1989PSOE · 56,1 %Participación: 73,5 %
- 1993PSOE · 53,9 %Participación: 78,9 %
- 1996PSOE · 54,3 %Participación: 78,2 %
- 2000PSOE-PROGR. · 47,4 %Participación: 73,0 %
- 2004PSOE · 50,4 %Participación: 76,5 %
- 2008PSOE · 51,3 %Participación: 75,9 %
- 2011PSOE · 36,3 %Participación: 71,3 %
- 2015PSOE · 33,1 %Participación: 72,3 %
- 2016PP-FORO · 35,9 %Participación: 68,1 %
- Abr. 2019PSOE · 40,9 %Participación: 73,4 %
- Pay. 2019PSOE · 42,5 %Participación: 64,7 %
- 2023PSOE · 39,0 %Participación: 72,6 %
Porcentaxe de votos en Parres
- PSOE
- AP / CP / PP
- Foro
- SUMAR
- Unidos / Unidas Podemos
- VOX
- PCE / IU
- UCD
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 24,11 % (PSOE) | 38,65 % (PSOE) | 52,74 % (PSOE) | 55,04 % (PSOE) | 56,11 % (PSOE) | 53,86 % (PSOE) | 54,29 % (PSOE) | 47,41 % (PSOE-PROGR.) | 50,42 % (PSOE) | 51,30 % (PSOE) | 36,34 % (PSOE) | 33,10 % (PSOE) | 31,74 % (PSOE) | 40,91 % (PSOE) | 42,45 % (PSOE) | 39,01 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 15,06 % (AP) | 5,13 % (CD) | 31,99 % (AP-PDP) | 30,76 % (AP-PDP-PL) | 27,33 % (PP) | 33,91 % (PP) | 35,62 % (PP) | 41,78 % (PP) | 40,74 % (PP) | 39,81 % (PP) | 33,58 % (PP) | 31,36 % (PP-FORO) | 35,85 % (PP-FORO) | 19,71 % (PP-FORO) | 22,21 % (PP-FORO) | 36,54 % (PP) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 15,77 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 11,89 % (SUMAR) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 18,30 % (PODEMOS) | 19,51 % (UNIDOS PODEMOS) | 13,21 % (UNIDAS PODEMOS) | 11,77 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,19 % (VOX) | 0,13 % (VOX) | 8,24 % (VOX) | 13,71 % (VOX) | 10,07 % (VOX) |
| PCE / IU | 5,48 % (PCE) | 6,04 % (PCE) | 3,30 % (PCE) | 3,67 % (IU) | 6,53 % (IU) | 7,66 % (IU) | 7,84 % (IU) | 7,01 % (IU) | 5,62 % (IU-BA) | 5,84 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 8,40 % (IU-IX) | 6,11 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| UCD | 40,25 % (UCD) | 42,58 % (UCD) | 5,99 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,08 % (C's) | Sin candidatura propia | 8,90 % (C's) | 10,10 % (C's) | 15,68 % (Cs) | 5,78 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 4,43 % (CDS) | 7,49 % (CDS) | 7,44 % (CDS) | 2,13 % (CDS) | 0,00 % (UC) | 0,11 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos