Eleiciones al Congresu · 2023
Pravia
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33051.
- Más votada: PP
- Participación: 71,80 %
- Puestu 34 de 78 en participación
- 4752 votantes de 6618 nel censu
En Pravia, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 1926 votos (41,06 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 1671 votos (35,62 %). La diferencia ente dambes foi de 255 votos (5,44 puntos).
La participación foi del 71,80 %: votaron 4752 de 6618 electores del censu. Son 0,66 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 43 votos en blanco (0,92 % de los votos válidos) y 61 votos nulos (1,28 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Pravia, PP obtuvo 5,44 puntos más; PSOE, 1,24 puntos más; SUMAR, 6,06 puntos menos, y VOX, 0,14 puntos más.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 1926 | 41,06 % | +5,44 | |
| PSOE | 1671 | 35,62 % | +1,24 | |
| VOX | 592 | 12,62 % | +0,14 | |
| SUMAR | 414 | 8,83 % | -6,06 | |
| PACMA | 14 | 0,30 % | -0,21 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 12 | 0,26 % | -0,12 | |
| FO | 6 | 0,13 % | -0,07 | |
| RECORTES CERO | 6 | 0,13 % | +0,03 | |
| PCTE | 4 | 0,09 % | -0,17 | |
| PUM+J | 2 | 0,04 % | -0,08 | |
| PUEDE | 1 | 0,02 % | -0,02 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Pravia
- Cambéu
En 2023, la candidatura más votada en Pravia foi PP. Nes eleiciones anteriores, les de payares de 2019, fuera PSOE.
Evolución en Pravia
- 1977UCD · 34,7 %Participación: 75,9 %
- 1979UCD · 43,7 %Participación: —
- 1982PSOE · 47,1 %Participación: 69,1 %
- 1986PSOE · 50,2 %Participación: 64,7 %
- 1989PSOE · 47,9 %Participación: 69,2 %
- 1993PSOE · 45,1 %Participación: 74,7 %
- 1996PP · 45,8 %Participación: 76,7 %
- 2000PP · 46,1 %Participación: 70,8 %
- 2004PP · 51,7 %Participación: 73,4 %
- 2008PSOE · 48,6 %Participación: 74,8 %
- 2011PP · 42,8 %Participación: 71,0 %
- 2015PP-FORO · 35,7 %Participación: 67,5 %
- 2016PP-FORO · 42,0 %Participación: 65,7 %
- Abr. 2019PSOE · 35,0 %Participación: 71,6 %
- Pay. 2019PSOE · 34,9 %Participación: 63,6 %
- 2023PP · 41,1 %Participación: 71,8 %
Porcentaxe de votos en Pravia
- AP / CP / PP
- PSOE
- Foro
- VOX
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- PCE / IU
- Ciudadanos
- UCD
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 17,54 % (AP) | 9,16 % (CD) | 37,21 % (AP-PDP) | 33,50 % (AP-PDP-PL) | 33,29 % (PP) | 41,28 % (PP) | 45,80 % (PP) | 46,05 % (PP) | 51,72 % (PP) | 44,63 % (PP) | 42,77 % (PP) | 35,65 % (PP-FORO) | 41,99 % (PP-FORO) | 19,98 % (PP-FORO) | 24,25 % (PP-FORO) | 41,06 % (PP) |
| PSOE | 26,41 % (PSOE) | 32,27 % (PSOE) | 47,13 % (PSOE) | 50,22 % (PSOE) | 47,92 % (PSOE) | 45,10 % (PSOE) | 44,69 % (PSOE) | 35,94 % (PSOE-PROGR.) | 42,40 % (PSOE) | 48,61 % (PSOE) | 29,33 % (PSOE) | 26,81 % (PSOE) | 27,23 % (PSOE) | 34,96 % (PSOE) | 34,91 % (PSOE) | 35,62 % (PSOE) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 13,68 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,19 % (VOX) | 0,17 % (VOX) | 13,77 % (VOX) | 21,20 % (VOX) | 12,62 % (VOX) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 16,64 % (PODEMOS) | 16,46 % (UNIDOS PODEMOS) | 11,73 % (UNIDAS PODEMOS) | 10,15 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 8,83 % (SUMAR) |
| PCE / IU | 5,02 % (PCE) | 8,46 % (PCE) | 3,51 % (PCE) | 3,56 % (IU) | 7,34 % (IU) | 7,22 % (IU) | 7,08 % (IU) | 4,11 % (IU) | 2,91 % (IU-BA) | 3,59 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 9,80 % (IU-IX) | 5,77 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,05 % (C's) | Sin candidatura propia | 12,24 % (C's) | 12,14 % (C's) | 16,49 % (Cs) | 5,74 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| UCD | 34,74 % (UCD) | 43,69 % (UCD) | 4,90 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 4,19 % (CDS) | 9,47 % (CDS) | 8,17 % (CDS) | 3,56 % (CDS) | 0,22 % (UC) | 0,03 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos