Eleiciones al Congresu · 2023
Gijón
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33024.
- Más votada: PSOE
- Participación: 72,39 %
- Puestu 29 de 78 en participación
- 159.646 votantes de 220.525 nel censu
En Gijón, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 54.381 votos (34,36 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 53.759 votos (33,97 %). La diferencia ente dambes foi de 622 votos (0,39 puntos).
La participación foi del 72,39 %: votaron 159.646 de 220.525 electores del censu. Son 1,25 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 1539 votos en blanco (0,97 % de los votos válidos) y 1377 votos nulos (0,86 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Gijón, PP obtuvo 1,65 puntos menos; PSOE, 0,02 puntos menos; SUMAR, 1,38 puntos más, y VOX, 0,24 puntos más.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 54.381 | 34,36 % | -0,02 | |
| PP | 53.759 | 33,97 % | -1,65 | |
| SUMAR | 25.753 | 16,27 % | +1,38 | |
| VOX | 20.126 | 12,72 % | +0,24 | |
| PACMA | 943 | 0,60 % | +0,09 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 577 | 0,36 % | -0,02 | |
| PCTE | 387 | 0,24 % | -0,02 | |
| FO | 386 | 0,24 % | +0,04 | |
| PUM+J | 194 | 0,12 % | 0,00 | |
| RECORTES CERO | 176 | 0,11 % | +0,01 | |
| PUEDE | 48 | 0,03 % | -0,01 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Gijón
- Diferencia
En 2023, PSOE superó a PP por 622 votos (0,39 puntos): la tercera diferencia más pequeña de los 78 conceyos.
- Paecíu a Asturies
En 2023, Gijón foi el tercer conceyu que más se paeció al conxuntu de los residentes n’Asturies: los porcentaxes de PP, PSOE, VOX y SUMAR dixebráronse de los d’Asturies 3,3 puntos en total.
Evolución en Gijón
- 1977PSOE · 35,0 %Participación: 78,1 %
- 1979PSOE · 40,1 %Participación: —
- 1982PSOE · 55,9 %Participación: 81,0 %
- 1986PSOE · 45,5 %Participación: 70,9 %
- 1989PSOE · 38,1 %Participación: 69,8 %
- 1993PP · 37,7 %Participación: 76,8 %
- 1996PP · 42,0 %Participación: 77,4 %
- 2000PP · 45,1 %Participación: 69,5 %
- 2004PSOE · 44,8 %Participación: 75,1 %
- 2008PSOE · 47,8 %Participación: 74,5 %
- 2011PSOE · 29,8 %Participación: 71,6 %
- 2015PP-FORO · 27,6 %Participación: 73,4 %
- 2016PP-FORO · 32,5 %Participación: 70,0 %
- Abr. 2019PSOE · 33,0 %Participación: 75,5 %
- Pay. 2019PSOE · 33,1 %Participación: 67,5 %
- 2023PSOE · 34,4 %Participación: 72,4 %
Porcentaxe de votos en Gijón
- PSOE
- AP / CP / PP
- Foro
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- VOX
- PCE / IU
- Ciudadanos
- UCD
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 34,95 % (PSOE) | 40,06 % (PSOE) | 55,92 % (PSOE) | 45,48 % (PSOE) | 38,11 % (PSOE) | 36,21 % (PSOE) | 36,22 % (PSOE) | 37,22 % (PSOE-PROGR.) | 44,76 % (PSOE) | 47,79 % (PSOE) | 29,79 % (PSOE) | 21,89 % (PSOE) | 23,94 % (PSOE) | 33,00 % (PSOE) | 33,10 % (PSOE) | 34,36 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 10,28 % (AP) | 8,20 % (CD) | 26,95 % (AP-PDP) | 25,98 % (AP-PDP-PL) | 26,56 % (PP) | 37,71 % (PP) | 41,99 % (PP) | 45,07 % (PP) | 41,50 % (PP) | 39,99 % (PP) | 29,78 % (PP) | 27,63 % (PP-FORO) | 32,45 % (PP-FORO) | 15,79 % (PP-FORO) | 21,55 % (PP-FORO) | 33,97 % (PP) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 18,62 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 23,62 % (PODEMOS) | 25,89 % (UNIDOS PODEMOS) | 18,01 % (UNIDAS PODEMOS) | 16,75 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 16,27 % (SUMAR) |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,28 % (VOX) | 0,28 % (VOX) | 11,64 % (VOX) | 15,79 % (VOX) | 12,72 % (VOX) |
| PCE / IU | 11,12 % (PCE) | 13,85 % (PCE) | 7,71 % (PCE) | 8,69 % (IU) | 16,61 % (IU) | 17,19 % (IU) | 17,20 % (IU) | 10,80 % (IU) | 8,48 % (IU-BA) | 6,95 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 13,10 % (IU-IX) | 8,17 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,08 % (C's) | Sin candidatura propia | 15,35 % (C's) | 14,16 % (C's) | 17,78 % (Cs) | 7,40 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| UCD | 29,02 % (UCD) | 30,92 % (UCD) | 2,47 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 4,55 % (CDS) | 15,16 % (CDS) | 12,55 % (CDS) | 3,50 % (CDS) | 0,24 % (UC) | 0,12 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos