Eleiciones al Congresu · 2023
Cabrales
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33008.
- Más votada: PP
- Participación: 74,98 %
- Puestu 12 de 78 en participación
- 1217 votantes de 1623 nel censu
En Cabrales, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 485 votos (40,28 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 465 votos (38,62 %). La diferencia ente dambes foi de 20 votos (1,66 puntos).
La participación foi del 74,98 %: votaron 1217 de 1623 electores del censu. Son 3,84 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 8 votos en blanco (0,66 % de los votos válidos) y 13 votos nulos (1,07 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Cabrales, PP obtuvo 4,66 puntos más; PSOE, 4,24 puntos más; SUMAR, 6,83 puntos menos, y VOX, 0,60 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 485 | 40,28 % | +4,66 | |
| PSOE | 465 | 38,62 % | +4,24 | |
| VOX | 143 | 11,88 % | -0,60 | |
| SUMAR | 97 | 8,06 % | -6,83 | |
| PUEDE | 3 | 0,25 % | +0,21 | |
| FO | 2 | 0,17 % | -0,03 | |
| PCTE | 1 | 0,08 % | -0,18 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| PACMA | 0 | 0,00 % | -0,51 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 0 | 0,00 % | -0,38 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Cabrales
- Cambéu
En 2023, la candidatura más votada en Cabrales foi PP. Nes eleiciones anteriores, les de payares de 2019, fuera PSOE.
Evolución en Cabrales
- 1977AP · 31,1 %Participación: 71,4 %
- 1979UCD · 51,7 %Participación: —
- 1982PSOE · 40,6 %Participación: 73,3 %
- 1986PSOE · 44,3 %Participación: 69,1 %
- 1989PSOE · 46,5 %Participación: 73,0 %
- 1993PSOE · 46,5 %Participación: 70,0 %
- 1996PSOE · 48,3 %Participación: 74,6 %
- 2000PP · 46,8 %Participación: 78,3 %
- 2004PP · 49,8 %Participación: 79,0 %
- 2008PSOE · 47,8 %Participación: 79,8 %
- 2011PP · 39,2 %Participación: 76,2 %
- 2015PP-FORO · 41,6 %Participación: 70,2 %
- 2016PP-FORO · 45,3 %Participación: 69,7 %
- Abr. 2019PSOE · 37,6 %Participación: 75,4 %
- Pay. 2019PSOE · 41,1 %Participación: 67,9 %
- 2023PP · 40,3 %Participación: 75,0 %
Porcentaxe de votos en Cabrales
- AP / CP / PP
- PSOE
- UCD
- Foro
- VOX
- SUMAR
- Unidos / Unidas Podemos
- Ciudadanos
- PCE / IU
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 31,05 % (AP) | 2,90 % (CD) | 29,84 % (AP-PDP) | 39,35 % (AP-PDP-PL) | 37,12 % (PP) | 42,61 % (PP) | 47,04 % (PP) | 46,79 % (PP) | 49,84 % (PP) | 47,48 % (PP) | 39,20 % (PP) | 41,59 % (PP-FORO) | 45,32 % (PP-FORO) | 27,02 % (PP-FORO) | 28,07 % (PP-FORO) | 40,28 % (PP) |
| PSOE | 22,35 % (PSOE) | 30,99 % (PSOE) | 40,58 % (PSOE) | 44,32 % (PSOE) | 46,52 % (PSOE) | 46,51 % (PSOE) | 48,33 % (PSOE) | 42,55 % (PSOE-PROGR.) | 44,83 % (PSOE) | 47,81 % (PSOE) | 36,74 % (PSOE) | 33,73 % (PSOE) | 32,14 % (PSOE) | 37,63 % (PSOE) | 41,13 % (PSOE) | 38,62 % (PSOE) |
| UCD | 29,96 % (UCD) | 51,68 % (UCD) | 19,42 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 16,11 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,16 % (VOX) | 0,08 % (VOX) | 13,90 % (VOX) | 16,15 % (VOX) | 11,88 % (VOX) |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 8,06 % (SUMAR) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 12,50 % (PODEMOS) | 13,59 % (UNIDOS PODEMOS) | 10,45 % (UNIDAS PODEMOS) | 7,86 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 7,13 % (C's) | 7,65 % (C's) | 9,58 % (Cs) | 3,71 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 6,52 % (PCE) | 10,84 % (PCE) | 7,09 % (PCE) | 5,72 % (IU) | 7,75 % (IU) | 5,54 % (IU) | 3,27 % (IU) | 3,93 % (IU) | 3,75 % (IU-BA) | 2,90 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 5,35 % (IU-IX) | 3,45 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 1,85 % (CDS) | 7,96 % (CDS) | 6,57 % (CDS) | 4,30 % (CDS) | 0,31 % (UC) | 0,12 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos