Eleiciones al Congresu · 2023

Santo Adriano

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33064.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 77,18 %
  • Puestu 7 de 78 en participación
  • 186 votantes de 241 nel censu
Santo Adriano, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Santo Adriano, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 80 votos (43,48 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 48 votos (26,09 %). La diferencia ente dambes foi de 32 votos (17,39 puntos).

La participación foi del 77,18 %: votaron 186 de 241 electores del censu. Son 6,04 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 0 votos en blanco (0,00 % de los votos válidos) y 2 votos nulos (1,08 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Santo Adriano, PP obtuvo 9,53 puntos menos; PSOE, 9,10 puntos más; SUMAR, 2,50 puntos más, y VOX, 0,02 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Santo Adriano
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE8043,48 %+9,10
PP4826,09 %-9,53
SUMAR3217,39 %+2,50
VOX2312,50 %+0,02
PACMA10,54 %+0,03
FO00,00 %-0,20
PUM+J00,00 %-0,12
RECORTES CERO00,00 %-0,10
PCTE00,00 %-0,26
PUEDE00,00 %-0,04
ASTURIAS EXISTE EV00,00 %-0,38

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Evolución en Santo Adriano

  1. 1977AP · 29,7 %Participación: 68,5 %
  2. 1979UCD · 41,2 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 53,9 %Participación: 71,2 %
  4. 1986PSOE · 65,3 %Participación: 60,2 %
  5. 1989PSOE · 61,3 %Participación: 63,2 %
  6. 1993PSOE · 61,0 %Participación: 71,4 %
  7. 1996PSOE · 60,0 %Participación: 71,7 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 51,4 %Participación: 69,3 %
  9. 2004PSOE · 59,7 %Participación: 69,5 %
  10. 2008PSOE · 61,5 %Participación: 77,0 %
  11. 2011PSOE · 43,4 %Participación: 73,8 %
  12. 2015PSOE · 36,9 %Participación: 78,4 %
  13. 2016PSOE · 37,7 %Participación: 71,8 %
  14. Abr. 2019PSOE · 45,4 %Participación: 70,0 %
  15. Pay. 2019PSOE · 48,3 %Participación: 62,9 %
  16. 2023PSOE · 43,5 %Participación: 77,2 %

Porcentaxe de votos en Santo Adriano

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %70 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 28,00 %PSOE, 1979: 32,69 %PSOE, 1982: 53,90 %PSOE, 1986: 65,27 %PSOE, 1989: 61,33 %PSOE, 1993: 61,00 %PSOE, 1996: 60,00 %PSOE-PROGR., 2000: 51,38 %PSOE, 2004: 59,68 %PSOE, 2008: 61,46 %PSOE, 2011: 43,35 %PSOE, 2015: 36,87 %PSOE, 2016: 37,72 %PSOE, abril de 2019: 45,40 %PSOE, payares de 2019: 48,34 %PSOE, 2023: 43,48 %AP, 1977: 29,67 %CD, 1979: 4,62 %AP-PDP, 1982: 23,79 %AP-PDP-PL, 1986: 23,85 %PP, 1989: 24,00 %PP, 1993: 29,46 %PP, 1996: 30,43 %PP, 2000: 38,07 %PP, 2004: 31,18 %PP, 2008: 31,25 %PP, 2011: 28,90 %PP-FORO, 2015: 26,82 %PP-FORO, 2016: 30,54 %PP-FORO, abril de 2019: 17,82 %PP-FORO, payares de 2019: 17,22 %PP, 2023: 26,09 %SUMAR, 2023: 17,39 %PODEMOS, 2015: 14,53 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 20,96 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 17,82 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 17,22 %FAC, 2011: 15,61 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,00 %VOX, abril de 2019: 6,90 %VOX, payares de 2019: 8,61 %VOX, 2023: 12,50 %UCD, 1977: 22,67 %UCD, 1979: 41,15 %UCD, 1982: 7,81 %PCE, 1977: 10,00 %PCE, 1979: 11,15 %PCE, 1982: 10,04 %IU, 1986: 2,93 %IU, 1989: 4,89 %IU, 1993: 5,81 %IU, 1996: 6,52 %IU, 2000: 5,50 %IU-BA, 2004: 6,45 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 5,73 %IU-IX, 2011: 8,09 %IU-UPeC-IAS, 2015: 6,15 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 10,06 %C's, 2016: 8,38 %Cs, abril de 2019: 11,49 %Cs, payares de 2019: 3,97 %CDS, 1982: 2,23 %CDS, 1986: 2,51 %CDS, 1989: 5,33 %CDS, 1993: 2,49 %UC, 1996: 0,00 %UC-CDS, 2000: 0,00 %UNIDAS PODEMOSFACUCDIU-UPeC-IASCsUC-CDSPSOE 43,5 %PP 26,1 %SUMAR 17,4 %VOX 12,5 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Santo Adriano
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE28,00 % (PSOE)32,69 % (PSOE)53,90 % (PSOE)65,27 % (PSOE)61,33 % (PSOE)61,00 % (PSOE)60,00 % (PSOE)51,38 % (PSOE-PROGR.)59,68 % (PSOE)61,46 % (PSOE)43,35 % (PSOE)36,87 % (PSOE)37,72 % (PSOE)45,40 % (PSOE)48,34 % (PSOE)43,48 % (PSOE)
AP / CP / PP29,67 % (AP)4,62 % (CD)23,79 % (AP-PDP)23,85 % (AP-PDP-PL)24,00 % (PP)29,46 % (PP)30,43 % (PP)38,07 % (PP)31,18 % (PP)31,25 % (PP)28,90 % (PP)26,82 % (PP-FORO)30,54 % (PP-FORO)17,82 % (PP-FORO)17,22 % (PP-FORO)26,09 % (PP)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia17,39 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia14,53 % (PODEMOS)20,96 % (UNIDOS PODEMOS)17,82 % (UNIDAS PODEMOS)17,22 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia15,61 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,00 % (VOX)6,90 % (VOX)8,61 % (VOX)12,50 % (VOX)
UCD22,67 % (UCD)41,15 % (UCD)7,81 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
PCE / IU10,00 % (PCE)11,15 % (PCE)10,04 % (PCE)2,93 % (IU)4,89 % (IU)5,81 % (IU)6,52 % (IU)5,50 % (IU)6,45 % (IU-BA)5,73 % (IU-B.A-LOS VERDES)8,09 % (IU-IX)6,15 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia10,06 % (C's)8,38 % (C's)11,49 % (Cs)3,97 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia2,23 % (CDS)2,51 % (CDS)5,33 % (CDS)2,49 % (CDS)0,00 % (UC)0,00 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos