Eleiciones al Congresu · 2023

Llanera

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33035.

  • Más votada: PP
  • Participación: 72,11 %
  • Puestu 30 de 78 en participación
  • 8225 votantes de 11.406 nel censu
Llanera, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Llanera, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 2993 votos (36,71 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 2646 votos (32,45 %). La diferencia ente dambes foi de 347 votos (4,26 puntos).

La participación foi del 72,11 %: votaron 8225 de 11.406 electores del censu. Son 0,97 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 102 votos en blanco (1,25 % de los votos válidos) y 71 votos nulos (0,86 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Llanera, PP obtuvo 1,09 puntos más; PSOE, 1,93 puntos menos; SUMAR, 2,17 puntos menos, y VOX, 3,14 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Llanera
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP299336,71 %+1,09
PSOE264632,45 %-1,93
VOX127415,62 %+3,14
SUMAR103712,72 %-2,17
PACMA410,50 %-0,01
ASTURIAS EXISTE EV250,31 %-0,07
PCTE120,15 %-0,11
FO110,13 %-0,07
PUM+J110,13 %+0,01
RECORTES CERO20,02 %-0,08
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Llanera

Evolución en Llanera

  1. 1977PSOE · 45,0 %Participación: 79,5 %
  2. 1979PSOE · 48,3 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 59,4 %Participación: 78,1 %
  4. 1986PSOE · 54,6 %Participación: 71,5 %
  5. 1989PSOE · 51,0 %Participación: 70,2 %
  6. 1993PSOE · 44,7 %Participación: 73,3 %
  7. 1996PP · 42,9 %Participación: 77,5 %
  8. 2000PP · 48,1 %Participación: 69,6 %
  9. 2004PP · 44,8 %Participación: 76,3 %
  10. 2008PSOE · 45,9 %Participación: 75,4 %
  11. 2011PP · 39,0 %Participación: 71,0 %
  12. 2015PP-FORO · 29,9 %Participación: 71,7 %
  13. 2016PP-FORO · 35,8 %Participación: 68,1 %
  14. Abr. 2019PSOE · 31,7 %Participación: 74,2 %
  15. Pay. 2019PSOE · 30,9 %Participación: 65,6 %
  16. 2023PP · 36,7 %Participación: 72,1 %

Porcentaxe de votos en Llanera

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 10,45 %CD, 1979: 6,36 %AP-PDP, 1982: 25,01 %AP-PDP-PL, 1986: 26,14 %PP, 1989: 26,18 %PP, 1993: 39,33 %PP, 1996: 42,91 %PP, 2000: 48,08 %PP, 2004: 44,81 %PP, 2008: 44,28 %PP, 2011: 39,04 %PP-FORO, 2015: 29,85 %PP-FORO, 2016: 35,80 %PP-FORO, abril de 2019: 16,52 %PP-FORO, payares de 2019: 23,00 %PP, 2023: 36,71 %PSOE, 1977: 45,03 %PSOE, 1979: 48,31 %PSOE, 1982: 59,39 %PSOE, 1986: 54,55 %PSOE, 1989: 51,04 %PSOE, 1993: 44,71 %PSOE, 1996: 42,46 %PSOE-PROGR., 2000: 38,72 %PSOE, 2004: 44,53 %PSOE, 2008: 45,87 %PSOE, 2011: 27,37 %PSOE, 2015: 22,70 %PSOE, 2016: 24,44 %PSOE, abril de 2019: 31,73 %PSOE, payares de 2019: 30,85 %PSOE, 2023: 32,45 %VOX, 2015: 0,32 %VOX, 2016: 0,28 %VOX, abril de 2019: 13,67 %VOX, payares de 2019: 19,57 %VOX, 2023: 15,62 %FAC, 2011: 14,57 %PODEMOS, 2015: 21,02 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 21,91 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 15,24 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 14,43 %SUMAR, 2023: 12,72 %C's, 2008: 0,05 %C's, 2015: 16,41 %C's, 2016: 14,62 %Cs, abril de 2019: 19,23 %Cs, payares de 2019: 7,16 %PCE, 1977: 8,31 %PCE, 1979: 10,50 %PCE, 1982: 4,09 %IU, 1986: 4,62 %IU, 1989: 9,46 %IU, 1993: 9,81 %IU, 1996: 11,64 %IU, 2000: 7,91 %IU-BA, 2004: 7,27 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 6,10 %IU-IX, 2011: 11,97 %IU-UPeC-IAS, 2015: 7,14 %UCD, 1977: 25,22 %UCD, 1979: 27,85 %UCD, 1982: 2,06 %CDS, 1982: 4,54 %CDS, 1986: 10,94 %CDS, 1989: 9,80 %CDS, 1993: 2,66 %UC, 1996: 0,14 %UC-CDS, 2000: 0,04 %FACUNIDAS PODEMOSCsIU-UPeC-IASUCDUC-CDSPP 36,7 %PSOE 32,5 %VOX 15,6 %SUMAR 12,7 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Llanera
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP10,45 % (AP)6,36 % (CD)25,01 % (AP-PDP)26,14 % (AP-PDP-PL)26,18 % (PP)39,33 % (PP)42,91 % (PP)48,08 % (PP)44,81 % (PP)44,28 % (PP)39,04 % (PP)29,85 % (PP-FORO)35,80 % (PP-FORO)16,52 % (PP-FORO)23,00 % (PP-FORO)36,71 % (PP)
PSOE45,03 % (PSOE)48,31 % (PSOE)59,39 % (PSOE)54,55 % (PSOE)51,04 % (PSOE)44,71 % (PSOE)42,46 % (PSOE)38,72 % (PSOE-PROGR.)44,53 % (PSOE)45,87 % (PSOE)27,37 % (PSOE)22,70 % (PSOE)24,44 % (PSOE)31,73 % (PSOE)30,85 % (PSOE)32,45 % (PSOE)
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,32 % (VOX)0,28 % (VOX)13,67 % (VOX)19,57 % (VOX)15,62 % (VOX)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia14,57 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia21,02 % (PODEMOS)21,91 % (UNIDOS PODEMOS)15,24 % (UNIDAS PODEMOS)14,43 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia12,72 % (SUMAR)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,05 % (C's)Sin candidatura propia16,41 % (C's)14,62 % (C's)19,23 % (Cs)7,16 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU8,31 % (PCE)10,50 % (PCE)4,09 % (PCE)4,62 % (IU)9,46 % (IU)9,81 % (IU)11,64 % (IU)7,91 % (IU)7,27 % (IU-BA)6,10 % (IU-B.A-LOS VERDES)11,97 % (IU-IX)7,14 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
UCD25,22 % (UCD)27,85 % (UCD)2,06 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia4,54 % (CDS)10,94 % (CDS)9,80 % (CDS)2,66 % (CDS)0,14 % (UC)0,04 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos