Eleiciones al Congresu · 2023
Somiedo
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33068.
- Más votada: PSOE
- Participación: 64,09 %
- Puestu 75 de 78 en participación
- 639 votantes de 997 nel censu
En Somiedo, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 259 votos (40,66 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 227 votos (35,64 %). La diferencia ente dambes foi de 32 votos (5,02 puntos).
La participación foi del 64,09 %: votaron 639 de 997 electores del censu. Son 7,05 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 7 votos en blanco (1,10 % de los votos válidos) y 2 votos nulos (0,31 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Somiedo, PP obtuvo 0,02 puntos más; PSOE, 6,28 puntos más; SUMAR, 7,20 puntos menos, y VOX, 0,55 puntos más.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 259 | 40,66 % | +6,28 | |
| PP | 227 | 35,64 % | +0,02 | |
| VOX | 83 | 13,03 % | +0,55 | |
| SUMAR | 49 | 7,69 % | -7,20 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 6 | 0,94 % | +0,56 | |
| PACMA | 2 | 0,31 % | -0,20 | |
| PUEDE | 2 | 0,31 % | +0,27 | |
| PUM+J | 1 | 0,16 % | +0,04 | |
| PCTE | 1 | 0,16 % | -0,10 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Somiedo
- 1977UCD · 37,2 %Participación: 42,8 %
- 1979UCD · 50,7 %Participación: —
- 1982PSOE · 43,5 %Participación: 43,7 %
- 1986PSOE · 54,4 %Participación: 48,5 %
- 1989PSOE · 59,8 %Participación: 55,1 %
- 1993PSOE · 57,5 %Participación: 58,8 %
- 1996PSOE · 56,3 %Participación: 60,5 %
- 2000PSOE-PROGR. · 54,0 %Participación: 55,7 %
- 2004PSOE · 53,3 %Participación: 58,2 %
- 2008PSOE · 59,8 %Participación: 60,7 %
- 2011PSOE · 43,1 %Participación: 57,5 %
- 2015PSOE · 42,2 %Participación: 56,6 %
- 2016PSOE · 40,6 %Participación: 59,0 %
- Abr. 2019PSOE · 45,2 %Participación: 59,6 %
- Pay. 2019PSOE · 48,6 %Participación: 50,2 %
- 2023PSOE · 40,7 %Participación: 64,1 %
Porcentaxe de votos en Somiedo
- PSOE
- AP / CP / PP
- Foro
- VOX
- UCD
- SUMAR
- Unidos / Unidas Podemos
- PCE / IU
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 14,92 % (PSOE) | 22,76 % (PSOE) | 43,49 % (PSOE) | 54,39 % (PSOE) | 59,83 % (PSOE) | 57,53 % (PSOE) | 56,31 % (PSOE) | 53,97 % (PSOE-PROGR.) | 53,30 % (PSOE) | 59,80 % (PSOE) | 43,10 % (PSOE) | 42,17 % (PSOE) | 40,56 % (PSOE) | 45,16 % (PSOE) | 48,63 % (PSOE) | 40,66 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 28,04 % (AP) | 11,21 % (CD) | 33,56 % (AP-PDP) | 31,85 % (AP-PDP-PL) | 26,71 % (PP) | 34,72 % (PP) | 37,94 % (PP) | 39,50 % (PP) | 41,42 % (PP) | 35,05 % (PP) | 29,30 % (PP) | 31,15 % (PP-FORO) | 38,69 % (PP-FORO) | 20,32 % (PP-FORO) | 19,02 % (PP-FORO) | 35,64 % (PP) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 17,92 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,16 % (VOX) | 0,16 % (VOX) | 11,77 % (VOX) | 20,39 % (VOX) | 13,03 % (VOX) |
| UCD | 37,18 % (UCD) | 50,69 % (UCD) | 9,13 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 7,69 % (SUMAR) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 13,10 % (PODEMOS) | 12,32 % (UNIDOS PODEMOS) | 9,19 % (UNIDAS PODEMOS) | 7,45 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 5,42 % (PCE) | 7,76 % (PCE) | 2,01 % (PCE) | 3,37 % (IU) | 5,24 % (IU) | 4,61 % (IU) | 4,42 % (IU) | 3,91 % (IU) | 3,60 % (IU-BA) | 3,64 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 6,40 % (IU-IX) | 4,63 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 7,35 % (C's) | 6,08 % (C's) | 11,29 % (Cs) | 2,16 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 3,49 % (CDS) | 7,83 % (CDS) | 5,98 % (CDS) | 1,01 % (CDS) | 0,11 % (UC) | 0,12 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos