Eleiciones al Congresu · 2023
Grado
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33026.
- Más votada: PP
- Participación: 68,19 %
- Puestu 59 de 78 en participación
- 5442 votantes de 7981 nel censu
En Grado, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 1975 votos (36,65 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 1833 votos (34,01 %). La diferencia ente dambes foi de 142 votos (2,64 puntos).
La participación foi del 68,19 %: votaron 5442 de 7981 electores del censu. Son 2,95 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 38 votos en blanco (0,71 % de los votos válidos) y 53 votos nulos (0,97 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Grado, PP obtuvo 1,03 puntos más; PSOE, 0,37 puntos menos; SUMAR, 0,32 puntos menos, y VOX, 0,19 puntos más.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 1975 | 36,65 % | +1,03 | |
| PSOE | 1833 | 34,01 % | -0,37 | |
| SUMAR | 785 | 14,57 % | -0,32 | |
| VOX | 683 | 12,67 % | +0,19 | |
| PACMA | 23 | 0,43 % | -0,08 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 21 | 0,39 % | +0,01 | |
| PCTE | 14 | 0,26 % | 0,00 | |
| RECORTES CERO | 8 | 0,15 % | +0,05 | |
| FO | 5 | 0,09 % | -0,11 | |
| PUEDE | 3 | 0,06 % | +0,02 | |
| PUM+J | 1 | 0,02 % | -0,10 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Grado
- Cambéu
En 2023, la candidatura más votada en Grado foi PP. Nes eleiciones anteriores, les de payares de 2019, fuera PSOE.
- Paecíu a Asturies
En 2023, Grado foi el conceyu que más se paeció al conxuntu de los residentes n’Asturies: los porcentaxes de PP, PSOE, VOX y SUMAR dixebráronse de los d’Asturies 1,9 puntos en total.
Evolución en Grado
- 1977PSOE · 31,4 %Participación: 72,9 %
- 1979PSOE · 33,3 %Participación: —
- 1982PSOE · 47,7 %Participación: 72,6 %
- 1986PSOE · 42,5 %Participación: 64,4 %
- 1989PSOE · 38,8 %Participación: 64,9 %
- 1993PSOE · 40,9 %Participación: 73,5 %
- 1996PSOE · 43,3 %Participación: 74,5 %
- 2000PP · 45,2 %Participación: 64,5 %
- 2004PP · 43,6 %Participación: 69,1 %
- 2008PSOE · 46,6 %Participación: 70,0 %
- 2011PP · 38,3 %Participación: 65,8 %
- 2015PP-FORO · 31,0 %Participación: 65,4 %
- 2016PP-FORO · 36,6 %Participación: 63,3 %
- Abr. 2019PSOE · 35,0 %Participación: 67,0 %
- Pay. 2019PSOE · 34,7 %Participación: 61,1 %
- 2023PP · 36,7 %Participación: 68,2 %
Porcentaxe de votos en Grado
- AP / CP / PP
- PSOE
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- VOX
- Foro
- PCE / IU
- Ciudadanos
- UCD
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 13,52 % (AP) | 8,49 % (CD) | 30,23 % (AP-PDP) | 27,37 % (AP-PDP-PL) | 25,75 % (PP) | 35,31 % (PP) | 39,56 % (PP) | 45,16 % (PP) | 43,59 % (PP) | 42,45 % (PP) | 38,31 % (PP) | 31,03 % (PP-FORO) | 36,59 % (PP-FORO) | 18,62 % (PP-FORO) | 22,98 % (PP-FORO) | 36,65 % (PP) |
| PSOE | 31,44 % (PSOE) | 33,25 % (PSOE) | 47,68 % (PSOE) | 42,51 % (PSOE) | 38,77 % (PSOE) | 40,92 % (PSOE) | 43,28 % (PSOE) | 35,31 % (PSOE-PROGR.) | 42,87 % (PSOE) | 46,58 % (PSOE) | 29,97 % (PSOE) | 24,52 % (PSOE) | 26,10 % (PSOE) | 34,97 % (PSOE) | 34,66 % (PSOE) | 34,01 % (PSOE) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 18,96 % (PODEMOS) | 24,02 % (UNIDOS PODEMOS) | 16,35 % (UNIDAS PODEMOS) | 15,34 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 14,57 % (SUMAR) |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,18 % (VOX) | 0,21 % (VOX) | 11,29 % (VOX) | 17,49 % (VOX) | 12,67 % (VOX) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 11,21 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 12,66 % (PCE) | 18,31 % (PCE) | 11,93 % (PCE) | 13,81 % (IU) | 17,61 % (IU) | 17,77 % (IU) | 14,49 % (IU) | 13,46 % (IU) | 10,37 % (IU-BA) | 8,39 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 15,52 % (IU-IX) | 10,03 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,03 % (C's) | Sin candidatura propia | 12,09 % (C's) | 10,53 % (C's) | 15,84 % (Cs) | 5,61 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| UCD | 30,79 % (UCD) | 32,01 % (UCD) | 3,89 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 3,49 % (CDS) | 11,47 % (CDS) | 10,90 % (CDS) | 3,05 % (CDS) | 0,13 % (UC) | 0,19 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos