Eleiciones al Congresu · 2023
Taramundi
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33071.
- Más votada: PSOE
- Participación: 75,00 %
- Puestu 11 de 78 en participación
- 387 votantes de 516 nel censu
En Taramundi, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 208 votos (54,74 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 108 votos (28,42 %). La diferencia ente dambes foi de 100 votos (26,32 puntos).
La participación foi del 75,00 %: votaron 387 de 516 electores del censu. Son 3,86 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 8 votos en blanco (2,11 % de los votos válidos) y 7 votos nulos (1,81 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Taramundi, PP obtuvo 7,20 puntos menos; PSOE, 20,36 puntos más; SUMAR, 9,10 puntos menos, y VOX, 3,53 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 208 | 54,74 % | +20,36 | |
| PP | 108 | 28,42 % | -7,20 | |
| VOX | 34 | 8,95 % | -3,53 | |
| SUMAR | 22 | 5,79 % | -9,10 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| PACMA | 0 | 0,00 % | -0,51 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| PCTE | 0 | 0,00 % | -0,26 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 0 | 0,00 % | -0,38 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Taramundi
- Diferencia
En 2023, PSOE superó a PP por 100 votos (26,32 puntos): la diferencia más grande de los 78 conceyos.
- PSOE
En 2023, Taramundi foi el conceyu con mayor porcentaxe de votos de PSOE: 54,7 % (34,4 % nel conxuntu de los residentes).
- Votu en blanco
En 2023, Taramundi foi el conceyu con más votu en blanco: 8 votos, el 2,1 % de los válidos.
Evolución en Taramundi
- 1977UCD · 40,2 %Participación: 48,0 %
- 1979PSOE · 47,8 %Participación: —
- 1982PSOE · 61,2 %Participación: 51,2 %
- 1986PSOE · 61,3 %Participación: 54,6 %
- 1989PSOE · 67,3 %Participación: 63,3 %
- 1993PSOE · 64,8 %Participación: 72,5 %
- 1996PSOE · 62,9 %Participación: 76,8 %
- 2000PSOE-PROGR. · 56,6 %Participación: 76,0 %
- 2004PSOE · 62,0 %Participación: 79,0 %
- 2008PSOE · 63,9 %Participación: 80,0 %
- 2011PSOE · 49,9 %Participación: 78,7 %
- 2015PSOE · 52,8 %Participación: 74,6 %
- 2016PSOE · 50,2 %Participación: 72,8 %
- Abr. 2019PSOE · 56,0 %Participación: 73,4 %
- Pay. 2019PSOE · 60,1 %Participación: 70,5 %
- 2023PSOE · 54,7 %Participación: 75,0 %
Porcentaxe de votos en Taramundi
- PSOE
- AP / CP / PP
- UCD
- Foro
- VOX
- SUMAR
- Unidos / Unidas Podemos
- Ciudadanos
- PCE / IU
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 30,90 % (PSOE) | 47,80 % (PSOE) | 61,24 % (PSOE) | 61,28 % (PSOE) | 67,32 % (PSOE) | 64,80 % (PSOE) | 62,92 % (PSOE) | 56,57 % (PSOE-PROGR.) | 62,04 % (PSOE) | 63,90 % (PSOE) | 49,90 % (PSOE) | 52,76 % (PSOE) | 50,23 % (PSOE) | 56,02 % (PSOE) | 60,05 % (PSOE) | 54,74 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 5,48 % (AP) | 3,98 % (CD) | 16,09 % (AP-PDP) | 22,20 % (AP-PDP-PL) | 16,42 % (PP) | 29,46 % (PP) | 33,23 % (PP) | 40,06 % (PP) | 34,28 % (PP) | 31,86 % (PP) | 30,59 % (PP) | 28,70 % (PP-FORO) | 34,42 % (PP-FORO) | 23,34 % (PP-FORO) | 20,10 % (PP-FORO) | 28,42 % (PP) |
| UCD | 40,22 % (UCD) | 39,41 % (UCD) | 14,81 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 9,18 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (VOX) | 0,00 % (VOX) | 4,91 % (VOX) | 7,57 % (VOX) | 8,95 % (VOX) |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 5,79 % (SUMAR) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 8,61 % (PODEMOS) | 6,98 % (UNIDOS PODEMOS) | 5,90 % (UNIDAS PODEMOS) | 5,48 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 5,30 % (C's) | 4,42 % (C's) | 7,62 % (Cs) | 3,13 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 3,84 % (PCE) | 1,89 % (PCE) | 0,37 % (PCE) | 2,13 % (IU) | 1,64 % (IU) | 3,17 % (IU) | 2,66 % (IU) | 1,60 % (IU) | 2,34 % (IU-BA) | 2,39 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 5,93 % (IU-IX) | 2,65 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 4,75 % (CDS) | 10,48 % (CDS) | 13,14 % (CDS) | 1,36 % (CDS) | 0,15 % (UC) | 0,32 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos