Eleiciones al Congresu · 2023

Langreo

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33031.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 65,89 %
  • Puestu 71 de 78 en participación
  • 21.359 votantes de 32.414 nel censu
Langreo, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Langreo, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 8443 votos (40,02 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 5070 votos (24,03 %). La diferencia ente dambes foi de 3373 votos (15,99 puntos).

La participación foi del 65,89 %: votaron 21.359 de 32.414 electores del censu. Son 5,25 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 237 votos en blanco (1,12 % de los votos válidos) y 260 votos nulos (1,22 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Langreo, PP obtuvo 11,59 puntos menos; PSOE, 5,64 puntos más; SUMAR, 7,34 puntos más, y VOX, 1,62 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Langreo
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE844340,02 %+5,64
PP507024,03 %-11,59
SUMAR469122,23 %+7,34
VOX229110,86 %-1,62
PACMA1410,67 %+0,16
PCTE880,42 %+0,16
ASTURIAS EXISTE EV560,27 %-0,11
FO360,17 %-0,03
PUM+J230,11 %-0,01
RECORTES CERO160,08 %-0,02
PUEDE70,03 %-0,01

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Langreo

Evolución en Langreo

  1. 1977PSOE · 41,5 %Participación: 77,5 %
  2. 1979PSOE · 40,6 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 55,1 %Participación: 79,1 %
  4. 1986PSOE · 45,7 %Participación: 71,4 %
  5. 1989PSOE · 37,9 %Participación: 70,6 %
  6. 1993PSOE · 38,7 %Participación: 75,8 %
  7. 1996PSOE · 37,9 %Participación: 75,6 %
  8. 2000PP · 39,4 %Participación: 65,6 %
  9. 2004PSOE · 43,7 %Participación: 70,7 %
  10. 2008PSOE · 49,4 %Participación: 68,5 %
  11. 2011PSOE · 30,8 %Participación: 65,7 %
  12. 2015PSOE · 26,1 %Participación: 67,5 %
  13. 2016UNIDOS PODEMOS · 33,5 %Participación: 63,5 %
  14. Abr. 2019PSOE · 37,9 %Participación: 69,5 %
  15. Pay. 2019PSOE · 37,2 %Participación: 60,7 %
  16. 2023PSOE · 40,0 %Participación: 65,9 %

Porcentaxe de votos en Langreo

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 41,51 %PSOE, 1979: 40,57 %PSOE, 1982: 55,14 %PSOE, 1986: 45,71 %PSOE, 1989: 37,90 %PSOE, 1993: 38,65 %PSOE, 1996: 37,89 %PSOE-PROGR., 2000: 35,71 %PSOE, 2004: 43,67 %PSOE, 2008: 49,39 %PSOE, 2011: 30,81 %PSOE, 2015: 26,06 %PSOE, 2016: 28,65 %PSOE, abril de 2019: 37,94 %PSOE, payares de 2019: 37,20 %PSOE, 2023: 40,02 %PODEMOS, 2015: 25,33 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 33,53 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 25,36 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 25,21 %AP, 1977: 9,17 %CD, 1979: 6,27 %AP-PDP, 1982: 19,14 %AP-PDP-PL, 1986: 17,74 %PP, 1989: 16,91 %PP, 1993: 26,95 %PP, 1996: 30,48 %PP, 2000: 39,41 %PP, 2004: 35,11 %PP, 2008: 33,24 %PP, 2011: 30,20 %PP-FORO, 2015: 20,86 %PP-FORO, 2016: 25,30 %PP-FORO, abril de 2019: 12,78 %PP-FORO, payares de 2019: 16,50 %PP, 2023: 24,03 %SUMAR, 2023: 22,23 %PCE, 1977: 20,87 %PCE, 1979: 24,48 %PCE, 1982: 18,32 %IU, 1986: 20,40 %IU, 1989: 29,31 %IU, 1993: 27,54 %IU, 1996: 28,91 %IU, 2000: 19,65 %IU-BA, 2004: 17,51 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 13,78 %IU-IX, 2011: 21,06 %IU-UPeC-IAS, 2015: 15,26 %FAC, 2011: 12,04 %VOX, 2015: 0,18 %VOX, 2016: 0,19 %VOX, abril de 2019: 7,63 %VOX, payares de 2019: 11,68 %VOX, 2023: 10,86 %C's, 2008: 0,05 %C's, 2015: 9,07 %C's, 2016: 8,76 %Cs, abril de 2019: 12,35 %Cs, payares de 2019: 4,45 %UCD, 1977: 18,30 %UCD, 1979: 18,77 %UCD, 1982: 1,59 %CDS, 1982: 2,66 %CDS, 1986: 11,71 %CDS, 1989: 11,82 %CDS, 1993: 3,27 %UC, 1996: 0,19 %UC-CDS, 2000: 0,06 %UNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASFACCsUCDUC-CDSPSOE 40,0 %PP 24,0 %SUMAR 22,2 %VOX 10,9 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Langreo
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE41,51 % (PSOE)40,57 % (PSOE)55,14 % (PSOE)45,71 % (PSOE)37,90 % (PSOE)38,65 % (PSOE)37,89 % (PSOE)35,71 % (PSOE-PROGR.)43,67 % (PSOE)49,39 % (PSOE)30,81 % (PSOE)26,06 % (PSOE)28,65 % (PSOE)37,94 % (PSOE)37,20 % (PSOE)40,02 % (PSOE)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia25,33 % (PODEMOS)33,53 % (UNIDOS PODEMOS)25,36 % (UNIDAS PODEMOS)25,21 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
AP / CP / PP9,17 % (AP)6,27 % (CD)19,14 % (AP-PDP)17,74 % (AP-PDP-PL)16,91 % (PP)26,95 % (PP)30,48 % (PP)39,41 % (PP)35,11 % (PP)33,24 % (PP)30,20 % (PP)20,86 % (PP-FORO)25,30 % (PP-FORO)12,78 % (PP-FORO)16,50 % (PP-FORO)24,03 % (PP)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia22,23 % (SUMAR)
PCE / IU20,87 % (PCE)24,48 % (PCE)18,32 % (PCE)20,40 % (IU)29,31 % (IU)27,54 % (IU)28,91 % (IU)19,65 % (IU)17,51 % (IU-BA)13,78 % (IU-B.A-LOS VERDES)21,06 % (IU-IX)15,26 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia12,04 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,18 % (VOX)0,19 % (VOX)7,63 % (VOX)11,68 % (VOX)10,86 % (VOX)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,05 % (C's)Sin candidatura propia9,07 % (C's)8,76 % (C's)12,35 % (Cs)4,45 % (Cs)Sin candidatura propia
UCD18,30 % (UCD)18,77 % (UCD)1,59 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia2,66 % (CDS)11,71 % (CDS)11,82 % (CDS)3,27 % (CDS)0,19 % (UC)0,06 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos