Eleiciones al Congresu · 2023

Mieres

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33037.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 67,46 %
  • Puestu 65 de 78 en participación
  • 21.294 votantes de 31.567 nel censu
Mieres, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Mieres, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 8647 votos (41,04 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 4988 votos (23,67 %). La diferencia ente dambes foi de 3659 votos (17,37 puntos).

La participación foi del 67,46 %: votaron 21.294 de 31.567 electores del censu. Son 3,68 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 203 votos en blanco (0,96 % de los votos válidos) y 223 votos nulos (1,05 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Mieres, PP obtuvo 11,95 puntos menos; PSOE, 6,66 puntos más; SUMAR, 8,12 puntos más, y VOX, 3,36 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Mieres
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE864741,04 %+6,66
PP498823,67 %-11,95
SUMAR484923,01 %+8,12
VOX19229,12 %-3,36
PCTE1380,65 %+0,39
PACMA1160,55 %+0,04
ASTURIAS EXISTE EV840,40 %+0,02
FO720,34 %+0,14
PUM+J210,10 %-0,02
RECORTES CERO170,08 %-0,02
PUEDE140,07 %+0,03

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Mieres

Evolución en Mieres

  1. 1977PSOE · 38,6 %Participación: 80,1 %
  2. 1979PSOE · 40,4 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 54,0 %Participación: 82,4 %
  4. 1986PSOE · 45,6 %Participación: 71,7 %
  5. 1989PSOE · 37,5 %Participación: 72,4 %
  6. 1993PSOE · 40,0 %Participación: 78,3 %
  7. 1996PSOE · 40,4 %Participación: 79,2 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 39,1 %Participación: 67,9 %
  9. 2004PSOE · 44,1 %Participación: 72,7 %
  10. 2008PSOE · 48,6 %Participación: 71,9 %
  11. 2011PP · 31,1 %Participación: 68,7 %
  12. 2015PODEMOS · 25,8 %Participación: 70,0 %
  13. 2016UNIDOS PODEMOS · 34,3 %Participación: 66,4 %
  14. Abr. 2019PSOE · 37,9 %Participación: 70,8 %
  15. Pay. 2019PSOE · 37,8 %Participación: 62,6 %
  16. 2023PSOE · 41,0 %Participación: 67,5 %

Porcentaxe de votos en Mieres

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 38,59 %PSOE, 1979: 40,36 %PSOE, 1982: 53,99 %PSOE, 1986: 45,64 %PSOE, 1989: 37,49 %PSOE, 1993: 39,99 %PSOE, 1996: 40,43 %PSOE-PROGR., 2000: 39,12 %PSOE, 2004: 44,07 %PSOE, 2008: 48,64 %PSOE, 2011: 30,05 %PSOE, 2015: 25,54 %PSOE, 2016: 28,11 %PSOE, abril de 2019: 37,94 %PSOE, payares de 2019: 37,82 %PSOE, 2023: 41,04 %PODEMOS, 2015: 25,83 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 34,30 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 25,93 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 25,53 %AP, 1977: 10,26 %CD, 1979: 6,15 %AP-PDP, 1982: 17,22 %AP-PDP-PL, 1986: 17,11 %PP, 1989: 16,79 %PP, 1993: 25,36 %PP, 1996: 29,30 %PP, 2000: 36,70 %PP, 2004: 34,75 %PP, 2008: 33,42 %PP, 2011: 31,08 %PP-FORO, 2015: 21,71 %PP-FORO, 2016: 25,14 %PP-FORO, abril de 2019: 13,24 %PP-FORO, payares de 2019: 16,51 %PP, 2023: 23,67 %SUMAR, 2023: 23,01 %PCE, 1977: 24,57 %PCE, 1979: 30,18 %PCE, 1982: 21,60 %IU, 1986: 20,76 %IU, 1989: 29,33 %IU, 1993: 27,93 %IU, 1996: 27,80 %IU, 2000: 18,73 %IU-BA, 2004: 17,02 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 14,39 %IU-IX, 2011: 24,73 %IU-UPeC-IAS, 2015: 15,70 %VOX, 2015: 0,12 %VOX, 2016: 0,13 %VOX, abril de 2019: 6,85 %VOX, payares de 2019: 10,54 %VOX, 2023: 9,12 %FAC, 2011: 8,29 %C's, 2008: 0,05 %C's, 2015: 8,15 %C's, 2016: 8,57 %Cs, abril de 2019: 11,82 %Cs, payares de 2019: 4,52 %UCD, 1977: 15,55 %UCD, 1979: 16,76 %UCD, 1982: 2,25 %CDS, 1982: 2,46 %CDS, 1986: 11,46 %CDS, 1989: 12,03 %CDS, 1993: 3,52 %UC, 1996: 0,15 %UC-CDS, 2000: 0,10 %UNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASFACCsUCDUC-CDSPSOE 41,0 %PP 23,7 %SUMAR 23,0 %VOX 9,1 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Mieres
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE38,59 % (PSOE)40,36 % (PSOE)53,99 % (PSOE)45,64 % (PSOE)37,49 % (PSOE)39,99 % (PSOE)40,43 % (PSOE)39,12 % (PSOE-PROGR.)44,07 % (PSOE)48,64 % (PSOE)30,05 % (PSOE)25,54 % (PSOE)28,11 % (PSOE)37,94 % (PSOE)37,82 % (PSOE)41,04 % (PSOE)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia25,83 % (PODEMOS)34,30 % (UNIDOS PODEMOS)25,93 % (UNIDAS PODEMOS)25,53 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
AP / CP / PP10,26 % (AP)6,15 % (CD)17,22 % (AP-PDP)17,11 % (AP-PDP-PL)16,79 % (PP)25,36 % (PP)29,30 % (PP)36,70 % (PP)34,75 % (PP)33,42 % (PP)31,08 % (PP)21,71 % (PP-FORO)25,14 % (PP-FORO)13,24 % (PP-FORO)16,51 % (PP-FORO)23,67 % (PP)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia23,01 % (SUMAR)
PCE / IU24,57 % (PCE)30,18 % (PCE)21,60 % (PCE)20,76 % (IU)29,33 % (IU)27,93 % (IU)27,80 % (IU)18,73 % (IU)17,02 % (IU-BA)14,39 % (IU-B.A-LOS VERDES)24,73 % (IU-IX)15,70 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,12 % (VOX)0,13 % (VOX)6,85 % (VOX)10,54 % (VOX)9,12 % (VOX)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia8,29 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,05 % (C's)Sin candidatura propia8,15 % (C's)8,57 % (C's)11,82 % (Cs)4,52 % (Cs)Sin candidatura propia
UCD15,55 % (UCD)16,76 % (UCD)2,25 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia2,46 % (CDS)11,46 % (CDS)12,03 % (CDS)3,52 % (CDS)0,15 % (UC)0,10 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos