Eleiciones al Congresu · 2023
Cangas del Narcea
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33011.
- Más votada: PP
- Participación: 61,90 %
- Puestu 78 de 78 en participación
- 6190 votantes de 10.000 nel censu
En Cangas del Narcea, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 2816 votos (45,98 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 1871 votos (30,55 %). La diferencia ente dambes foi de 945 votos (15,43 puntos).
La participación foi del 61,90 %: votaron 6190 de 10.000 electores del censu. Son 9,24 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 65 votos en blanco (1,06 % de los votos válidos) y 66 votos nulos (1,07 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Cangas del Narcea, PP obtuvo 10,36 puntos más; PSOE, 3,83 puntos menos; SUMAR, 5,94 puntos menos, y VOX, 0,15 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 2816 | 45,98 % | +10,36 | |
| PSOE | 1871 | 30,55 % | -3,83 | |
| VOX | 755 | 12,33 % | -0,15 | |
| SUMAR | 548 | 8,95 % | -5,94 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 28 | 0,46 % | +0,08 | |
| FO | 11 | 0,18 % | -0,02 | |
| PACMA | 9 | 0,15 % | -0,36 | |
| PCTE | 9 | 0,15 % | -0,11 | |
| RECORTES CERO | 7 | 0,11 % | +0,01 | |
| PUM+J | 4 | 0,07 % | -0,05 | |
| PUEDE | 1 | 0,02 % | -0,02 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Cangas del Narcea
- Participación
En 2023, Cangas del Narcea foi el conceyu con menos participación d’Asturies: 61,9 %, frente al 71,1 % del conxuntu de los residentes.
Evolución en Cangas del Narcea
- 1977UCD · 50,3 %Participación: 52,6 %
- 1979UCD · 50,1 %Participación: —
- 1982PSOE · 41,9 %Participación: 57,0 %
- 1986PSOE · 38,3 %Participación: 45,0 %
- 1989PSOE · 38,1 %Participación: 47,5 %
- 1993PP · 42,2 %Participación: 56,8 %
- 1996PP · 44,6 %Participación: 63,3 %
- 2000PP · 55,7 %Participación: 54,4 %
- 2004PP · 54,6 %Participación: 61,8 %
- 2008PP · 50,3 %Participación: 62,4 %
- 2011PP · 46,0 %Participación: 59,5 %
- 2015PP-FORO · 40,4 %Participación: 55,6 %
- 2016PP-FORO · 46,8 %Participación: 55,5 %
- Abr. 2019PSOE · 30,0 %Participación: 60,5 %
- Pay. 2019PP-FORO · 31,2 %Participación: 53,5 %
- 2023PP · 46,0 %Participación: 61,9 %
Porcentaxe de votos en Cangas del Narcea
- AP / CP / PP
- PSOE
- UCD
- Foro
- VOX
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- PCE / IU
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 6,64 % (AP) | 4,80 % (CD) | 24,01 % (AP-PDP) | 29,81 % (AP-PDP-PL) | 26,70 % (PP) | 42,18 % (PP) | 44,61 % (PP) | 55,66 % (PP) | 54,59 % (PP) | 50,34 % (PP) | 46,01 % (PP) | 40,39 % (PP-FORO) | 46,80 % (PP-FORO) | 28,08 % (PP-FORO) | 31,18 % (PP-FORO) | 45,98 % (PP) |
| PSOE | 22,08 % (PSOE) | 23,10 % (PSOE) | 41,87 % (PSOE) | 38,28 % (PSOE) | 38,13 % (PSOE) | 36,98 % (PSOE) | 39,63 % (PSOE) | 31,65 % (PSOE-PROGR.) | 35,01 % (PSOE) | 37,23 % (PSOE) | 20,57 % (PSOE) | 23,96 % (PSOE) | 23,38 % (PSOE) | 30,02 % (PSOE) | 29,94 % (PSOE) | 30,55 % (PSOE) |
| UCD | 50,26 % (UCD) | 50,05 % (UCD) | 18,68 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 18,65 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,14 % (VOX) | 0,11 % (VOX) | 12,27 % (VOX) | 18,68 % (VOX) | 12,33 % (VOX) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 14,47 % (PODEMOS) | 16,70 % (UNIDOS PODEMOS) | 13,04 % (UNIDAS PODEMOS) | 11,37 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 8,95 % (SUMAR) |
| PCE / IU | 4,19 % (PCE) | 10,23 % (PCE) | 7,14 % (PCE) | 9,12 % (IU) | 14,83 % (IU) | 13,13 % (IU) | 13,06 % (IU) | 7,20 % (IU) | 7,63 % (IU-BA) | 9,85 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 9,92 % (IU-IX) | 7,99 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,06 % (C's) | Sin candidatura propia | 9,94 % (C's) | 10,32 % (C's) | 13,42 % (Cs) | 5,34 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 2,65 % (CDS) | 16,33 % (CDS) | 14,26 % (CDS) | 4,41 % (CDS) | 0,16 % (UC) | 0,06 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos