Eleiciones al Congresu · 2023

Ribadedeva

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33055.

  • Más votada: PP
  • Participación: 75,49 %
  • Puestu 8 de 78 en participación
  • 1106 votantes de 1465 nel censu
Ribadedeva, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Ribadedeva, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 483 votos (44,23 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 357 votos (32,69 %). La diferencia ente dambes foi de 126 votos (11,54 puntos).

La participación foi del 75,49 %: votaron 1106 de 1465 electores del censu. Son 4,35 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 7 votos en blanco (0,64 % de los votos válidos) y 14 votos nulos (1,27 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Ribadedeva, PP obtuvo 8,61 puntos más; PSOE, 1,69 puntos menos; SUMAR, 5,09 puntos menos, y VOX, 0,67 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Ribadedeva
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP48344,23 %+8,61
PSOE35732,69 %-1,69
VOX12911,81 %-0,67
SUMAR1079,80 %-5,09
PACMA20,18 %-0,33
RECORTES CERO20,18 %+0,08
PCTE20,18 %-0,08
ASTURIAS EXISTE EV20,18 %-0,20
FO10,09 %-0,11
PUM+J00,00 %-0,12
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Ribadedeva

Evolución en Ribadedeva

  1. 1977UCD · 55,7 %Participación: 81,4 %
  2. 1979UCD · 48,2 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 48,3 %Participación: 78,6 %
  4. 1986PSOE · 50,7 %Participación: 71,8 %
  5. 1989PSOE · 48,7 %Participación: 71,6 %
  6. 1993PSOE · 47,5 %Participación: 82,5 %
  7. 1996PSOE · 46,8 %Participación: 79,9 %
  8. 2000PP · 51,7 %Participación: 75,5 %
  9. 2004PSOE · 49,3 %Participación: 80,3 %
  10. 2008PSOE · 51,2 %Participación: 78,5 %
  11. 2011PP · 43,5 %Participación: 76,3 %
  12. 2015PP-FORO · 36,7 %Participación: 76,3 %
  13. 2016PP-FORO · 41,1 %Participación: 73,3 %
  14. Abr. 2019PSOE · 37,6 %Participación: 77,5 %
  15. Pay. 2019PSOE · 36,2 %Participación: 66,8 %
  16. 2023PP · 44,2 %Participación: 75,5 %

Porcentaxe de votos en Ribadedeva

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 20,91 %CD, 1979: 11,76 %AP-PDP, 1982: 29,76 %AP-PDP-PL, 1986: 30,68 %PP, 1989: 33,41 %PP, 1993: 41,60 %PP, 1996: 46,46 %PP, 2000: 51,69 %PP, 2004: 46,55 %PP, 2008: 45,00 %PP, 2011: 43,54 %PP-FORO, 2015: 36,66 %PP-FORO, 2016: 41,12 %PP-FORO, abril de 2019: 19,98 %PP-FORO, payares de 2019: 26,81 %PP, 2023: 44,23 %PSOE, 1977: 13,89 %PSOE, 1979: 32,88 %PSOE, 1982: 48,34 %PSOE, 1986: 50,71 %PSOE, 1989: 48,72 %PSOE, 1993: 47,46 %PSOE, 1996: 46,84 %PSOE-PROGR., 2000: 41,70 %PSOE, 2004: 49,26 %PSOE, 2008: 51,23 %PSOE, 2011: 36,24 %PSOE, 2015: 33,66 %PSOE, 2016: 32,23 %PSOE, abril de 2019: 37,64 %PSOE, payares de 2019: 36,23 %PSOE, 2023: 32,69 %UCD, 1977: 55,72 %UCD, 1979: 48,24 %UCD, 1982: 15,63 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,27 %VOX, abril de 2019: 12,85 %VOX, payares de 2019: 16,67 %VOX, 2023: 11,81 %FAC, 2011: 10,49 %SUMAR, 2023: 9,80 %PODEMOS, 2015: 13,07 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 12,55 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 9,46 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 9,52 %C's, 2008: 0,08 %C's, 2015: 10,95 %C's, 2016: 12,55 %Cs, abril de 2019: 17,84 %Cs, payares de 2019: 6,00 %PCE, 1977: 3,40 %PCE, 1979: 2,08 %PCE, 1982: 0,45 %IU, 1986: 1,89 %IU, 1989: 4,49 %IU, 1993: 5,00 %IU, 1996: 4,32 %IU, 2000: 2,89 %IU-BA, 2004: 1,56 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 1,72 %IU-IX, 2011: 5,45 %IU-UPeC-IAS, 2015: 3,27 %CDS, 1982: 3,17 %CDS, 1986: 12,62 %CDS, 1989: 9,20 %CDS, 1993: 2,86 %UC, 1996: 0,52 %UC-CDS, 2000: 0,08 %UCDFACUNIDAS PODEMOSCsIU-UPeC-IASUC-CDSPP 44,2 %PSOE 32,7 %VOX 11,8 %SUMAR 9,8 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Ribadedeva
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP20,91 % (AP)11,76 % (CD)29,76 % (AP-PDP)30,68 % (AP-PDP-PL)33,41 % (PP)41,60 % (PP)46,46 % (PP)51,69 % (PP)46,55 % (PP)45,00 % (PP)43,54 % (PP)36,66 % (PP-FORO)41,12 % (PP-FORO)19,98 % (PP-FORO)26,81 % (PP-FORO)44,23 % (PP)
PSOE13,89 % (PSOE)32,88 % (PSOE)48,34 % (PSOE)50,71 % (PSOE)48,72 % (PSOE)47,46 % (PSOE)46,84 % (PSOE)41,70 % (PSOE-PROGR.)49,26 % (PSOE)51,23 % (PSOE)36,24 % (PSOE)33,66 % (PSOE)32,23 % (PSOE)37,64 % (PSOE)36,23 % (PSOE)32,69 % (PSOE)
UCD55,72 % (UCD)48,24 % (UCD)15,63 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,27 % (VOX)12,85 % (VOX)16,67 % (VOX)11,81 % (VOX)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia10,49 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia9,80 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia13,07 % (PODEMOS)12,55 % (UNIDOS PODEMOS)9,46 % (UNIDAS PODEMOS)9,52 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,08 % (C's)Sin candidatura propia10,95 % (C's)12,55 % (C's)17,84 % (Cs)6,00 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU3,40 % (PCE)2,08 % (PCE)0,45 % (PCE)1,89 % (IU)4,49 % (IU)5,00 % (IU)4,32 % (IU)2,89 % (IU)1,56 % (IU-BA)1,72 % (IU-B.A-LOS VERDES)5,45 % (IU-IX)3,27 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia3,17 % (CDS)12,62 % (CDS)9,20 % (CDS)2,86 % (CDS)0,52 % (UC)0,08 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos