Eleiciones al Congresu · 2023

San Martín del Rey Aurelio

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33060.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 68,12 %
  • Puestu 60 de 78 en participación
  • 9149 votantes de 13.430 nel censu
San Martín del Rey Aurelio, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En San Martín del Rey Aurelio, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 4056 votos (45,05 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 1996 votos (22,17 %). La diferencia ente dambes foi de 2060 votos (22,88 puntos).

La participación foi del 68,12 %: votaron 9149 de 13.430 electores del censu. Son 3,02 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 99 votos en blanco (1,10 % de los votos válidos) y 146 votos nulos (1,60 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en San Martín del Rey Aurelio, PP obtuvo 13,45 puntos menos; PSOE, 10,67 puntos más; SUMAR, 5,25 puntos más, y VOX, 2,99 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en San Martín del Rey Aurelio
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE405645,05 %+10,67
PP199622,17 %-13,45
SUMAR181320,14 %+5,25
VOX8549,49 %-2,99
PACMA510,57 %+0,06
PCTE410,46 %+0,20
FO340,38 %+0,18
ASTURIAS EXISTE EV330,37 %-0,01
RECORTES CERO130,14 %+0,04
PUM+J100,11 %-0,01
PUEDE30,03 %-0,01

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de San Martín del Rey Aurelio

Evolución en San Martín del Rey Aurelio

  1. 1977PSOE · 49,2 %Participación: 73,5 %
  2. 1979PSOE · 49,6 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 58,3 %Participación: 81,1 %
  4. 1986PSOE · 49,5 %Participación: 74,6 %
  5. 1989PSOE · 43,0 %Participación: 76,9 %
  6. 1993PSOE · 46,0 %Participación: 81,6 %
  7. 1996PSOE · 46,1 %Participación: 81,5 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 43,7 %Participación: 72,9 %
  9. 2004PSOE · 49,7 %Participación: 76,4 %
  10. 2008PSOE · 53,5 %Participación: 74,6 %
  11. 2011PSOE · 37,6 %Participación: 70,3 %
  12. 2015PSOE · 32,7 %Participación: 70,4 %
  13. 2016PSOE · 35,8 %Participación: 65,9 %
  14. Abr. 2019PSOE · 43,5 %Participación: 70,5 %
  15. Pay. 2019PSOE · 43,6 %Participación: 61,7 %
  16. 2023PSOE · 45,1 %Participación: 68,1 %

Porcentaxe de votos en San Martín del Rey Aurelio

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 49,19 %PSOE, 1979: 49,63 %PSOE, 1982: 58,31 %PSOE, 1986: 49,52 %PSOE, 1989: 42,98 %PSOE, 1993: 45,97 %PSOE, 1996: 46,05 %PSOE-PROGR., 2000: 43,72 %PSOE, 2004: 49,66 %PSOE, 2008: 53,45 %PSOE, 2011: 37,62 %PSOE, 2015: 32,65 %PSOE, 2016: 35,79 %PSOE, abril de 2019: 43,53 %PSOE, payares de 2019: 43,56 %PSOE, 2023: 45,05 %PODEMOS, 2015: 23,04 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 31,67 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 24,74 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 23,61 %AP, 1977: 6,07 %CD, 1979: 4,00 %AP-PDP, 1982: 13,65 %AP-PDP-PL, 1986: 14,87 %PP, 1989: 13,77 %PP, 1993: 22,60 %PP, 1996: 27,57 %PP, 2000: 34,98 %PP, 2004: 32,11 %PP, 2008: 29,48 %PP, 2011: 28,70 %PP-FORO, 2015: 19,42 %PP-FORO, 2016: 23,11 %PP-FORO, abril de 2019: 12,49 %PP-FORO, payares de 2019: 15,21 %PP, 2023: 22,17 %SUMAR, 2023: 20,14 %PCE, 1977: 20,89 %PCE, 1979: 26,03 %PCE, 1982: 19,81 %IU, 1986: 20,86 %IU, 1989: 26,97 %IU, 1993: 24,54 %IU, 1996: 23,82 %IU, 2000: 15,32 %IU-BA, 2004: 15,15 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 14,04 %IU-IX, 2011: 20,30 %IU-UPeC-IAS, 2015: 16,11 %VOX, 2015: 0,13 %VOX, 2016: 0,15 %VOX, abril de 2019: 5,97 %VOX, payares de 2019: 9,09 %VOX, 2023: 9,49 %FAC, 2011: 8,81 %C's, 2008: 0,06 %C's, 2015: 6,29 %C's, 2016: 6,46 %Cs, abril de 2019: 9,58 %Cs, payares de 2019: 3,88 %UCD, 1977: 17,25 %UCD, 1979: 16,29 %UCD, 1982: 2,86 %CDS, 1982: 3,20 %CDS, 1986: 11,60 %CDS, 1989: 13,10 %CDS, 1993: 3,64 %UC, 1996: 0,14 %UC-CDS, 2000: 0,03 %UNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASFACCsUCDUC-CDSPSOE 45,1 %PP 22,2 %SUMAR 20,1 %VOX 9,5 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en San Martín del Rey Aurelio
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE49,19 % (PSOE)49,63 % (PSOE)58,31 % (PSOE)49,52 % (PSOE)42,98 % (PSOE)45,97 % (PSOE)46,05 % (PSOE)43,72 % (PSOE-PROGR.)49,66 % (PSOE)53,45 % (PSOE)37,62 % (PSOE)32,65 % (PSOE)35,79 % (PSOE)43,53 % (PSOE)43,56 % (PSOE)45,05 % (PSOE)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia23,04 % (PODEMOS)31,67 % (UNIDOS PODEMOS)24,74 % (UNIDAS PODEMOS)23,61 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
AP / CP / PP6,07 % (AP)4,00 % (CD)13,65 % (AP-PDP)14,87 % (AP-PDP-PL)13,77 % (PP)22,60 % (PP)27,57 % (PP)34,98 % (PP)32,11 % (PP)29,48 % (PP)28,70 % (PP)19,42 % (PP-FORO)23,11 % (PP-FORO)12,49 % (PP-FORO)15,21 % (PP-FORO)22,17 % (PP)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia20,14 % (SUMAR)
PCE / IU20,89 % (PCE)26,03 % (PCE)19,81 % (PCE)20,86 % (IU)26,97 % (IU)24,54 % (IU)23,82 % (IU)15,32 % (IU)15,15 % (IU-BA)14,04 % (IU-B.A-LOS VERDES)20,30 % (IU-IX)16,11 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,13 % (VOX)0,15 % (VOX)5,97 % (VOX)9,09 % (VOX)9,49 % (VOX)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia8,81 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,06 % (C's)Sin candidatura propia6,29 % (C's)6,46 % (C's)9,58 % (Cs)3,88 % (Cs)Sin candidatura propia
UCD17,25 % (UCD)16,29 % (UCD)2,86 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia3,20 % (CDS)11,60 % (CDS)13,10 % (CDS)3,64 % (CDS)0,14 % (UC)0,03 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos