Eleiciones al Congresu · 2023

Oviedo

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33044.

  • Más votada: PP
  • Participación: 72,43 %
  • Puestu 27 de 78 en participación
  • 125.676 votantes de 173.514 nel censu
Oviedo, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Oviedo, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 51.743 votos (41,53 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 36.487 votos (29,29 %). La diferencia ente dambes foi de 15.256 votos (12,24 puntos).

La participación foi del 72,43 %: votaron 125.676 de 173.514 electores del censu. Son 1,29 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 1286 votos en blanco (1,03 % de los votos válidos) y 1095 votos nulos (0,87 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Oviedo, PP obtuvo 5,91 puntos más; PSOE, 5,09 puntos menos; SUMAR, 1,96 puntos menos, y VOX, 1,06 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Oviedo
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP51.74341,53 %+5,91
PSOE36.48729,29 %-5,09
VOX16.86613,54 %+1,06
SUMAR16.11112,93 %-1,96
PACMA6260,50 %-0,01
ASTURIAS EXISTE EV5500,44 %+0,06
PCTE2730,22 %-0,04
PUM+J2220,18 %+0,06
FO2060,17 %-0,03
RECORTES CERO1640,13 %+0,03
PUEDE470,04 %0,00

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Oviedo

Evolución en Oviedo

  1. 1977PSOE · 29,3 %Participación: 80,6 %
  2. 1979PSOE · 36,4 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 48,8 %Participación: 82,8 %
  4. 1986PSOE · 41,3 %Participación: 71,3 %
  5. 1989PP · 35,8 %Participación: 70,9 %
  6. 1993PP · 47,0 %Participación: 77,1 %
  7. 1996PP · 49,4 %Participación: 77,8 %
  8. 2000PP · 53,3 %Participación: 71,4 %
  9. 2004PP · 50,3 %Participación: 76,8 %
  10. 2008PP · 50,3 %Participación: 75,7 %
  11. 2011PP · 40,9 %Participación: 71,5 %
  12. 2015PP-FORO · 35,2 %Participación: 73,3 %
  13. 2016PP-FORO · 40,9 %Participación: 70,4 %
  14. Abr. 2019PSOE · 27,3 %Participación: 75,8 %
  15. Pay. 2019PSOE · 27,8 %Participación: 68,6 %
  16. 2023PP · 41,5 %Participación: 72,4 %

Porcentaxe de votos en Oviedo

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 18,82 %CD, 1979: 14,49 %AP-PDP, 1982: 35,45 %AP-PDP-PL, 1986: 35,08 %PP, 1989: 35,82 %PP, 1993: 47,03 %PP, 1996: 49,43 %PP, 2000: 53,25 %PP, 2004: 50,32 %PP, 2008: 50,29 %PP, 2011: 40,92 %PP-FORO, 2015: 35,18 %PP-FORO, 2016: 40,86 %PP-FORO, abril de 2019: 20,31 %PP-FORO, payares de 2019: 27,74 %PP, 2023: 41,53 %PSOE, 1977: 29,34 %PSOE, 1979: 36,36 %PSOE, 1982: 48,77 %PSOE, 1986: 41,25 %PSOE, 1989: 32,28 %PSOE, 1993: 32,34 %PSOE, 1996: 33,39 %PSOE-PROGR., 2000: 31,35 %PSOE, 2004: 38,05 %PSOE, 2008: 39,28 %PSOE, 2011: 24,30 %PSOE, 2015: 17,74 %PSOE, 2016: 19,84 %PSOE, abril de 2019: 27,33 %PSOE, payares de 2019: 27,77 %PSOE, 2023: 29,29 %FAC, 2011: 14,44 %VOX, 2015: 0,47 %VOX, 2016: 0,33 %VOX, abril de 2019: 14,17 %VOX, payares de 2019: 18,08 %VOX, 2023: 13,54 %PODEMOS, 2015: 19,46 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 20,25 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 14,44 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 13,23 %SUMAR, 2023: 12,93 %C's, 2008: 0,16 %C's, 2015: 17,38 %C's, 2016: 15,50 %Cs, abril de 2019: 20,10 %Cs, payares de 2019: 8,13 %PCE, 1977: 7,30 %PCE, 1979: 8,97 %PCE, 1982: 4,49 %IU, 1986: 5,53 %IU, 1989: 13,18 %IU, 1993: 12,48 %IU, 1996: 13,10 %IU, 2000: 8,71 %IU-BA, 2004: 6,54 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 5,22 %IU-IX, 2011: 11,17 %IU-UPeC-IAS, 2015: 6,46 %UCD, 1977: 28,29 %UCD, 1979: 31,89 %UCD, 1982: 4,32 %CDS, 1982: 4,62 %CDS, 1986: 13,58 %CDS, 1989: 13,81 %CDS, 1993: 3,93 %UC, 1996: 0,28 %UC-CDS, 2000: 0,10 %FACUNIDAS PODEMOSCsIU-UPeC-IASUCDUC-CDSPP 41,5 %PSOE 29,3 %VOX 13,5 %SUMAR 12,9 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Oviedo
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP18,82 % (AP)14,49 % (CD)35,45 % (AP-PDP)35,08 % (AP-PDP-PL)35,82 % (PP)47,03 % (PP)49,43 % (PP)53,25 % (PP)50,32 % (PP)50,29 % (PP)40,92 % (PP)35,18 % (PP-FORO)40,86 % (PP-FORO)20,31 % (PP-FORO)27,74 % (PP-FORO)41,53 % (PP)
PSOE29,34 % (PSOE)36,36 % (PSOE)48,77 % (PSOE)41,25 % (PSOE)32,28 % (PSOE)32,34 % (PSOE)33,39 % (PSOE)31,35 % (PSOE-PROGR.)38,05 % (PSOE)39,28 % (PSOE)24,30 % (PSOE)17,74 % (PSOE)19,84 % (PSOE)27,33 % (PSOE)27,77 % (PSOE)29,29 % (PSOE)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia14,44 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,47 % (VOX)0,33 % (VOX)14,17 % (VOX)18,08 % (VOX)13,54 % (VOX)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia19,46 % (PODEMOS)20,25 % (UNIDOS PODEMOS)14,44 % (UNIDAS PODEMOS)13,23 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia12,93 % (SUMAR)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,16 % (C's)Sin candidatura propia17,38 % (C's)15,50 % (C's)20,10 % (Cs)8,13 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU7,30 % (PCE)8,97 % (PCE)4,49 % (PCE)5,53 % (IU)13,18 % (IU)12,48 % (IU)13,10 % (IU)8,71 % (IU)6,54 % (IU-BA)5,22 % (IU-B.A-LOS VERDES)11,17 % (IU-IX)6,46 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
UCD28,29 % (UCD)31,89 % (UCD)4,32 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia4,62 % (CDS)13,58 % (CDS)13,81 % (CDS)3,93 % (CDS)0,28 % (UC)0,10 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos