Eleiciones al Congresu · 2023

Peñamellera Alta

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33046.

  • Más votada: PP
  • Participación: 80,04 %
  • Puestu 3 de 78 en participación
  • 385 votantes de 481 nel censu
Peñamellera Alta, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Peñamellera Alta, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 176 votos (46,32 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 103 votos (27,11 %). La diferencia ente dambes foi de 73 votos (19,21 puntos).

La participación foi del 80,04 %: votaron 385 de 481 electores del censu. Son 8,90 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 1 votu en blanco (0,26 % de los votos válidos) y 5 votos nulos (1,30 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Peñamellera Alta, PP obtuvo 10,70 puntos más; PSOE, 7,27 puntos menos; SUMAR, 8,84 puntos menos, y VOX, 6,73 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Peñamellera Alta
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP17646,32 %+10,70
PSOE10327,11 %-7,27
VOX7319,21 %+6,73
SUMAR236,05 %-8,84
FO10,26 %+0,06
PUM+J10,26 %+0,14
PACMA10,26 %-0,25
ASTURIAS EXISTE EV10,26 %-0,12
RECORTES CERO00,00 %-0,10
PCTE00,00 %-0,26
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Peñamellera Alta

Evolución en Peñamellera Alta

  1. 1977AP · 43,0 %Participación: 74,4 %
  2. 1979UCD · 50,3 %Participación: —
  3. 1982AP-PDP · 47,1 %Participación: 68,5 %
  4. 1986AP-PDP-PL · 51,2 %Participación: 67,9 %
  5. 1989PSOE · 51,5 %Participación: 70,3 %
  6. 1993PP · 50,1 %Participación: 69,2 %
  7. 1996PP · 52,6 %Participación: 72,8 %
  8. 2000PP · 51,6 %Participación: 74,6 %
  9. 2004PP · 56,6 %Participación: 78,5 %
  10. 2008PP · 52,0 %Participación: 79,2 %
  11. 2011FAC · 47,3 %Participación: 78,6 %
  12. 2015PP-FORO · 57,3 %Participación: 73,8 %
  13. 2016PP-FORO · 59,1 %Participación: 76,0 %
  14. Abr. 2019PP-FORO · 34,9 %Participación: 76,6 %
  15. Pay. 2019PP-FORO · 38,0 %Participación: 69,6 %
  16. 2023PP · 46,3 %Participación: 80,0 %

Porcentaxe de votos en Peñamellera Alta

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023FAC, 2011: 47,27 %AP, 1977: 43,01 %CD, 1979: 16,90 %AP-PDP, 1982: 47,05 %AP-PDP-PL, 1986: 51,16 %PP, 1989: 43,78 %PP, 1993: 50,10 %PP, 1996: 52,60 %PP, 2000: 51,61 %PP, 2004: 56,60 %PP, 2008: 51,97 %PP, 2011: 24,47 %PP-FORO, 2015: 57,26 %PP-FORO, 2016: 59,13 %PP-FORO, abril de 2019: 34,88 %PP-FORO, payares de 2019: 37,99 %PP, 2023: 46,32 %PSOE, 1977: 20,63 %PSOE, 1979: 26,56 %PSOE, 1982: 35,24 %PSOE, 1986: 43,85 %PSOE, 1989: 51,53 %PSOE, 1993: 44,58 %PSOE, 1996: 43,49 %PSOE-PROGR., 2000: 38,91 %PSOE, 2004: 39,41 %PSOE, 2008: 45,61 %PSOE, 2011: 23,52 %PSOE, 2015: 27,95 %PSOE, 2016: 24,80 %PSOE, abril de 2019: 27,25 %PSOE, payares de 2019: 26,14 %PSOE, 2023: 27,11 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,00 %VOX, abril de 2019: 24,25 %VOX, payares de 2019: 26,14 %VOX, 2023: 19,21 %UCD, 1977: 25,00 %UCD, 1979: 50,30 %UCD, 1982: 13,72 %PODEMOS, 2015: 6,85 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 8,17 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 6,54 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 6,99 %SUMAR, 2023: 6,05 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 3,84 %C's, 2016: 5,18 %Cs, abril de 2019: 4,90 %Cs, payares de 2019: 1,82 %FACUCDUNIDAS PODEMOSCsPP 46,3 %PSOE 27,1 %VOX 19,2 %SUMAR 6,1 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Peñamellera Alta
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia47,27 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
AP / CP / PP43,01 % (AP)16,90 % (CD)47,05 % (AP-PDP)51,16 % (AP-PDP-PL)43,78 % (PP)50,10 % (PP)52,60 % (PP)51,61 % (PP)56,60 % (PP)51,97 % (PP)24,47 % (PP)57,26 % (PP-FORO)59,13 % (PP-FORO)34,88 % (PP-FORO)37,99 % (PP-FORO)46,32 % (PP)
PSOE20,63 % (PSOE)26,56 % (PSOE)35,24 % (PSOE)43,85 % (PSOE)51,53 % (PSOE)44,58 % (PSOE)43,49 % (PSOE)38,91 % (PSOE-PROGR.)39,41 % (PSOE)45,61 % (PSOE)23,52 % (PSOE)27,95 % (PSOE)24,80 % (PSOE)27,25 % (PSOE)26,14 % (PSOE)27,11 % (PSOE)
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,00 % (VOX)24,25 % (VOX)26,14 % (VOX)19,21 % (VOX)
UCD25,00 % (UCD)50,30 % (UCD)13,72 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia6,85 % (PODEMOS)8,17 % (UNIDOS PODEMOS)6,54 % (UNIDAS PODEMOS)6,99 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia6,05 % (SUMAR)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia3,84 % (C's)5,18 % (C's)4,90 % (Cs)1,82 % (Cs)Sin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos