Eleiciones al Congresu · 2023

Santa Eulalia de Oscos

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33062.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 67,49 %
  • Puestu 64 de 78 en participación
  • 247 votantes de 366 nel censu
Santa Eulalia de Oscos, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Santa Eulalia de Oscos, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 123 votos (51,25 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 70 votos (29,17 %). La diferencia ente dambes foi de 53 votos (22,08 puntos).

La participación foi del 67,49 %: votaron 247 de 366 electores del censu. Son 3,65 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 3 votos en blanco (1,25 % de los votos válidos) y 7 votos nulos (2,83 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Santa Eulalia de Oscos, PP obtuvo 6,45 puntos menos; PSOE, 16,87 puntos más; SUMAR, 3,22 puntos menos, y VOX, 6,65 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Santa Eulalia de Oscos
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE12351,25 %+16,87
PP7029,17 %-6,45
SUMAR2811,67 %-3,22
VOX145,83 %-6,65
ASTURIAS EXISTE EV20,83 %+0,45
FO00,00 %-0,20
PUM+J00,00 %-0,12
PACMA00,00 %-0,51
RECORTES CERO00,00 %-0,10
PCTE00,00 %-0,26
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Santa Eulalia de Oscos

Evolución en Santa Eulalia de Oscos

  1. 1977AN18 · 38,6 %Participación: 58,3 %
  2. 1979UCD · 75,3 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 42,2 %Participación: 49,9 %
  4. 1986PSOE · 37,9 %Participación: 51,5 %
  5. 1989PSOE · 43,5 %Participación: 56,6 %
  6. 1993PSOE · 54,9 %Participación: 65,7 %
  7. 1996PSOE · 60,3 %Participación: 67,9 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 49,1 %Participación: 63,7 %
  9. 2004PSOE · 52,7 %Participación: 70,5 %
  10. 2008PSOE · 52,8 %Participación: 73,8 %
  11. 2011PP · 35,2 %Participación: 62,4 %
  12. 2015PSOE · 35,0 %Participación: 59,4 %
  13. 2016PSOE · 40,3 %Participación: 59,5 %
  14. Abr. 2019PSOE · 53,1 %Participación: 64,4 %
  15. Pay. 2019PSOE · 58,3 %Participación: 50,4 %
  16. 2023PSOE · 51,3 %Participación: 67,5 %

Porcentaxe de votos en Santa Eulalia de Oscos

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %70 %80 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 9,77 %PSOE, 1979: 20,92 %PSOE, 1982: 42,17 %PSOE, 1986: 37,87 %PSOE, 1989: 43,50 %PSOE, 1993: 54,91 %PSOE, 1996: 60,26 %PSOE-PROGR., 2000: 49,09 %PSOE, 2004: 52,72 %PSOE, 2008: 52,75 %PSOE, 2011: 33,10 %PSOE, 2015: 35,00 %PSOE, 2016: 40,34 %PSOE, abril de 2019: 53,06 %PSOE, payares de 2019: 58,29 %PSOE, 2023: 51,25 %AP, 1977: 10,47 %CD, 1979: 0,27 %AP-PDP, 1982: 27,41 %AP-PDP-PL, 1986: 36,09 %PP, 1989: 38,42 %PP, 1993: 32,63 %PP, 1996: 34,29 %PP, 2000: 44,24 %PP, 2004: 44,41 %PP, 2008: 28,70 %PP, 2011: 35,23 %PP-FORO, 2015: 30,42 %PP-FORO, 2016: 32,62 %PP-FORO, abril de 2019: 15,10 %PP-FORO, payares de 2019: 16,04 %PP, 2023: 29,17 %UCD, 1977: 32,56 %UCD, 1979: 75,27 %UCD, 1982: 18,98 %PCE, 1977: 1,16 %PCE, 1979: 0,27 %PCE, 1982: 1,20 %IU, 1986: 2,66 %IU, 1989: 3,95 %IU, 1993: 4,51 %IU, 1996: 3,90 %IU, 2000: 1,82 %IU-BA, 2004: 1,15 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 15,36 %IU-IX, 2011: 22,78 %IU-UPeC-IAS, 2015: 13,33 %SUMAR, 2023: 11,67 %PODEMOS, 2015: 13,33 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 17,17 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 10,20 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 6,42 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,00 %VOX, abril de 2019: 4,08 %VOX, payares de 2019: 11,23 %VOX, 2023: 5,83 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 5,42 %C's, 2016: 7,30 %Cs, abril de 2019: 11,43 %Cs, payares de 2019: 4,28 %CDS, 1982: 7,53 %CDS, 1986: 21,01 %CDS, 1989: 10,45 %CDS, 1993: 5,57 %UC, 1996: 0,26 %UC-CDS, 2000: 0,61 %UCDIU-UPeC-IASUNIDAS PODEMOSCsUC-CDSPSOE 51,3 %PP 29,2 %SUMAR 11,7 %VOX 5,8 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Santa Eulalia de Oscos
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE9,77 % (PSOE)20,92 % (PSOE)42,17 % (PSOE)37,87 % (PSOE)43,50 % (PSOE)54,91 % (PSOE)60,26 % (PSOE)49,09 % (PSOE-PROGR.)52,72 % (PSOE)52,75 % (PSOE)33,10 % (PSOE)35,00 % (PSOE)40,34 % (PSOE)53,06 % (PSOE)58,29 % (PSOE)51,25 % (PSOE)
AP / CP / PP10,47 % (AP)0,27 % (CD)27,41 % (AP-PDP)36,09 % (AP-PDP-PL)38,42 % (PP)32,63 % (PP)34,29 % (PP)44,24 % (PP)44,41 % (PP)28,70 % (PP)35,23 % (PP)30,42 % (PP-FORO)32,62 % (PP-FORO)15,10 % (PP-FORO)16,04 % (PP-FORO)29,17 % (PP)
UCD32,56 % (UCD)75,27 % (UCD)18,98 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
PCE / IU1,16 % (PCE)0,27 % (PCE)1,20 % (PCE)2,66 % (IU)3,95 % (IU)4,51 % (IU)3,90 % (IU)1,82 % (IU)1,15 % (IU-BA)15,36 % (IU-B.A-LOS VERDES)22,78 % (IU-IX)13,33 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,67 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia13,33 % (PODEMOS)17,17 % (UNIDOS PODEMOS)10,20 % (UNIDAS PODEMOS)6,42 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,00 % (VOX)4,08 % (VOX)11,23 % (VOX)5,83 % (VOX)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia5,42 % (C's)7,30 % (C's)11,43 % (Cs)4,28 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia7,53 % (CDS)21,01 % (CDS)10,45 % (CDS)5,57 % (CDS)0,26 % (UC)0,61 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos