Eleiciones al Congresu · 2023

Yernes y Tameza

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33078.

  • Más votada: PP
  • Participación: 77,86 %
  • Puestu 6 de 78 en participación
  • 102 votantes de 131 nel censu
Yernes y Tameza, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Yernes y Tameza, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 37 votos (37,76 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 32 votos (32,65 %). La diferencia ente dambes foi de 5 votos (5,11 puntos).

La participación foi del 77,86 %: votaron 102 de 131 electores del censu. Son 6,72 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 1 votu en blanco (1,02 % de los votos válidos) y 4 votos nulos (3,92 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Yernes y Tameza, PP obtuvo 2,14 puntos más; PSOE, 1,73 puntos menos; SUMAR, 2,46 puntos más, y VOX, 1,26 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Yernes y Tameza
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP3737,76 %+2,14
PSOE3232,65 %-1,73
SUMAR1717,35 %+2,46
VOX1111,22 %-1,26
FO00,00 %-0,20
PUM+J00,00 %-0,12
PACMA00,00 %-0,51
RECORTES CERO00,00 %-0,10
PCTE00,00 %-0,26
PUEDE00,00 %-0,04
ASTURIAS EXISTE EV00,00 %-0,38

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Yernes y Tameza

Evolución en Yernes y Tameza

  1. 1977UCD · 37,8 %Participación: 82,2 %
  2. 1979UCD · 47,6 %Participación: —
  3. 1982PCE · 42,9 %Participación: 76,6 %
  4. 1986IU · 40,5 %Participación: 87,3 %
  5. 1989IU · 35,9 %Participación: 72,9 %
  6. 1993PP · 38,9 %Participación: 83,7 %
  7. 1996PP · 40,9 %Participación: 75,3 %
  8. 2000PP · 56,1 %Participación: 74,4 %
  9. 2004PP · 49,3 %Participación: 77,6 %
  10. 2008PP · 49,6 %Participación: 75,1 %
  11. 2011PP · 45,3 %Participación: 67,9 %
  12. 2015PSOE · 33,7 %Participación: 66,7 %
  13. 2016PP-FORO · 39,4 %Participación: 71,1 %
  14. Abr. 2019PSOE · 47,1 %Participación: 69,1 %
  15. Pay. 2019PSOE · 43,2 %Participación: 63,8 %
  16. 2023PP · 37,8 %Participación: 77,9 %

Porcentaxe de votos en Yernes y Tameza

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 7,66 %CD, 1979: 3,24 %AP-PDP, 1982: 32,20 %AP-PDP-PL, 1986: 29,19 %PP, 1989: 25,00 %PP, 1993: 38,93 %PP, 1996: 40,94 %PP, 2000: 56,13 %PP, 2004: 49,34 %PP, 2008: 49,64 %PP, 2011: 45,28 %PP-FORO, 2015: 29,59 %PP-FORO, 2016: 39,39 %PP-FORO, abril de 2019: 25,88 %PP-FORO, payares de 2019: 20,99 %PP, 2023: 37,76 %PSOE, 1977: 22,01 %PSOE, 1979: 15,68 %PSOE, 1982: 15,82 %PSOE, 1986: 23,24 %PSOE, 1989: 21,15 %PSOE, 1993: 26,85 %PSOE, 1996: 32,21 %PSOE-PROGR., 2000: 21,29 %PSOE, 2004: 34,21 %PSOE, 2008: 41,73 %PSOE, 2011: 20,75 %PSOE, 2015: 33,67 %PSOE, 2016: 35,35 %PSOE, abril de 2019: 47,06 %PSOE, payares de 2019: 43,21 %PSOE, 2023: 32,65 %SUMAR, 2023: 17,35 %PODEMOS, 2015: 21,43 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 21,21 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 9,41 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 16,05 %FAC, 2011: 15,09 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,00 %VOX, abril de 2019: 9,41 %VOX, payares de 2019: 16,05 %VOX, 2023: 11,22 %PCE, 1977: 20,57 %PCE, 1979: 28,65 %PCE, 1982: 42,94 %IU, 1986: 40,54 %IU, 1989: 35,90 %IU, 1993: 22,82 %IU, 1996: 25,50 %IU, 2000: 20,65 %IU-BA, 2004: 14,47 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 7,91 %IU-IX, 2011: 14,15 %IU-UPeC-IAS, 2015: 6,12 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 6,12 %C's, 2016: 2,02 %Cs, abril de 2019: 7,06 %Cs, payares de 2019: 3,70 %UCD, 1977: 37,80 %UCD, 1979: 47,57 %UCD, 1982: 2,82 %CDS, 1982: 2,82 %CDS, 1986: 5,41 %CDS, 1989: 14,74 %CDS, 1993: 10,74 %UC, 1996: 0,67 %UC-CDS, 2000: 0,00 %UNIDAS PODEMOSFACIU-UPeC-IASCsUCDUC-CDSPP 37,8 %PSOE 32,7 %SUMAR 17,4 %VOX 11,2 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Yernes y Tameza
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP7,66 % (AP)3,24 % (CD)32,20 % (AP-PDP)29,19 % (AP-PDP-PL)25,00 % (PP)38,93 % (PP)40,94 % (PP)56,13 % (PP)49,34 % (PP)49,64 % (PP)45,28 % (PP)29,59 % (PP-FORO)39,39 % (PP-FORO)25,88 % (PP-FORO)20,99 % (PP-FORO)37,76 % (PP)
PSOE22,01 % (PSOE)15,68 % (PSOE)15,82 % (PSOE)23,24 % (PSOE)21,15 % (PSOE)26,85 % (PSOE)32,21 % (PSOE)21,29 % (PSOE-PROGR.)34,21 % (PSOE)41,73 % (PSOE)20,75 % (PSOE)33,67 % (PSOE)35,35 % (PSOE)47,06 % (PSOE)43,21 % (PSOE)32,65 % (PSOE)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia17,35 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia21,43 % (PODEMOS)21,21 % (UNIDOS PODEMOS)9,41 % (UNIDAS PODEMOS)16,05 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia15,09 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,00 % (VOX)9,41 % (VOX)16,05 % (VOX)11,22 % (VOX)
PCE / IU20,57 % (PCE)28,65 % (PCE)42,94 % (PCE)40,54 % (IU)35,90 % (IU)22,82 % (IU)25,50 % (IU)20,65 % (IU)14,47 % (IU-BA)7,91 % (IU-B.A-LOS VERDES)14,15 % (IU-IX)6,12 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia6,12 % (C's)2,02 % (C's)7,06 % (Cs)3,70 % (Cs)Sin candidatura propia
UCD37,80 % (UCD)47,57 % (UCD)2,82 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia2,82 % (CDS)5,41 % (CDS)14,74 % (CDS)10,74 % (CDS)0,67 % (UC)0,00 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos