Eleiciones al Congresu · 2023

Illas

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33030.

  • Más votada: PP
  • Participación: 77,95 %
  • Puestu 5 de 78 en participación
  • 707 votantes de 907 nel censu
Illas, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Illas, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 294 votos (41,70 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 196 votos (27,80 %). La diferencia ente dambes foi de 98 votos (13,90 puntos).

La participación foi del 77,95 %: votaron 707 de 907 electores del censu. Son 6,81 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 3 votos en blanco (0,43 % de los votos válidos) y 2 votos nulos (0,28 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Illas, PP obtuvo 6,08 puntos más; PSOE, 6,58 puntos menos; SUMAR, 1,14 puntos más, y VOX, 0,14 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Illas
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP29441,70 %+6,08
PSOE19627,80 %-6,58
SUMAR11316,03 %+1,14
VOX8712,34 %-0,14
PACMA50,71 %+0,20
PUM+J20,28 %+0,16
RECORTES CERO20,28 %+0,18
FO10,14 %-0,06
PCTE10,14 %-0,12
ASTURIAS EXISTE EV10,14 %-0,24
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Illas

Evolución en Illas

  1. 1977UCD · 43,8 %Participación: 77,5 %
  2. 1979UCD · 47,3 %Participación: —
  3. 1982AP-PDP · 45,6 %Participación: 75,5 %
  4. 1986AP-PDP-PL · 44,1 %Participación: 66,4 %
  5. 1989PP · 43,8 %Participación: 70,8 %
  6. 1993PP · 50,9 %Participación: 76,7 %
  7. 1996PP · 55,1 %Participación: 78,1 %
  8. 2000PP · 50,1 %Participación: 72,4 %
  9. 2004PP · 59,7 %Participación: 73,8 %
  10. 2008PP · 54,0 %Participación: 76,4 %
  11. 2011PP · 46,1 %Participación: 74,1 %
  12. 2015PP-FORO · 40,1 %Participación: 76,9 %
  13. 2016PP-FORO · 44,4 %Participación: 74,8 %
  14. Abr. 2019PP-FORO · 26,4 %Participación: 77,7 %
  15. Pay. 2019PP-FORO · 31,1 %Participación: 72,2 %
  16. 2023PP · 41,7 %Participación: 78,0 %

Porcentaxe de votos en Illas

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 25,17 %CD, 1979: 13,51 %AP-PDP, 1982: 45,56 %AP-PDP-PL, 1986: 44,05 %PP, 1989: 43,77 %PP, 1993: 50,89 %PP, 1996: 55,07 %PP, 2000: 50,07 %PP, 2004: 59,69 %PP, 2008: 54,01 %PP, 2011: 46,11 %PP-FORO, 2015: 40,06 %PP-FORO, 2016: 44,44 %PP-FORO, abril de 2019: 26,38 %PP-FORO, payares de 2019: 31,11 %PP, 2023: 41,70 %PSOE, 1977: 18,65 %PSOE, 1979: 24,03 %PSOE, 1982: 39,33 %PSOE, 1986: 33,50 %PSOE, 1989: 37,24 %PSOE, 1993: 32,74 %PSOE, 1996: 32,43 %PSOE-PROGR., 2000: 21,85 %PSOE, 2004: 29,91 %PSOE, 2008: 31,95 %PSOE, 2011: 18,56 %PSOE, 2015: 19,30 %PSOE, 2016: 21,02 %PSOE, abril de 2019: 23,70 %PSOE, payares de 2019: 23,81 %PSOE, 2023: 27,80 %SUMAR, 2023: 16,03 %PODEMOS, 2015: 17,85 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 22,52 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 20,12 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 15,71 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,00 %VOX, abril de 2019: 13,56 %VOX, payares de 2019: 18,73 %VOX, 2023: 12,34 %PCE, 1977: 3,26 %PCE, 1979: 8,44 %PCE, 1982: 3,34 %IU, 1986: 4,91 %IU, 1989: 5,08 %IU, 1993: 7,83 %IU, 1996: 9,91 %IU, 2000: 8,01 %IU-BA, 2004: 7,69 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 11,03 %IU-IX, 2011: 20,36 %IU-UPeC-IAS, 2015: 12,19 %FAC, 2011: 11,98 %UCD, 1977: 43,82 %UCD, 1979: 47,27 %UCD, 1982: 7,04 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 8,27 %C's, 2016: 8,56 %Cs, abril de 2019: 14,16 %Cs, payares de 2019: 6,51 %CDS, 1982: 1,96 %CDS, 1986: 13,62 %CDS, 1989: 11,25 %CDS, 1993: 5,58 %UC, 1996: 0,00 %UC-CDS, 2000: 0,00 %UNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASFACUCDCsUC-CDSPP 41,7 %PSOE 27,8 %SUMAR 16,0 %VOX 12,3 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Illas
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP25,17 % (AP)13,51 % (CD)45,56 % (AP-PDP)44,05 % (AP-PDP-PL)43,77 % (PP)50,89 % (PP)55,07 % (PP)50,07 % (PP)59,69 % (PP)54,01 % (PP)46,11 % (PP)40,06 % (PP-FORO)44,44 % (PP-FORO)26,38 % (PP-FORO)31,11 % (PP-FORO)41,70 % (PP)
PSOE18,65 % (PSOE)24,03 % (PSOE)39,33 % (PSOE)33,50 % (PSOE)37,24 % (PSOE)32,74 % (PSOE)32,43 % (PSOE)21,85 % (PSOE-PROGR.)29,91 % (PSOE)31,95 % (PSOE)18,56 % (PSOE)19,30 % (PSOE)21,02 % (PSOE)23,70 % (PSOE)23,81 % (PSOE)27,80 % (PSOE)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia16,03 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia17,85 % (PODEMOS)22,52 % (UNIDOS PODEMOS)20,12 % (UNIDAS PODEMOS)15,71 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,00 % (VOX)13,56 % (VOX)18,73 % (VOX)12,34 % (VOX)
PCE / IU3,26 % (PCE)8,44 % (PCE)3,34 % (PCE)4,91 % (IU)5,08 % (IU)7,83 % (IU)9,91 % (IU)8,01 % (IU)7,69 % (IU-BA)11,03 % (IU-B.A-LOS VERDES)20,36 % (IU-IX)12,19 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,98 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
UCD43,82 % (UCD)47,27 % (UCD)7,04 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia8,27 % (C's)8,56 % (C's)14,16 % (Cs)6,51 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia1,96 % (CDS)13,62 % (CDS)11,25 % (CDS)5,58 % (CDS)0,00 % (UC)0,00 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos