Eleiciones al Congresu · 2023
Illano
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33029.
- Más votada: PSOE
- Participación: 67,04 %
- Puestu 67 de 78 en participación
- 181 votantes de 270 nel censu
En Illano, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 79 votos (44,63 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 65 votos (36,72 %). La diferencia ente dambes foi de 14 votos (7,91 puntos).
La participación foi del 67,04 %: votaron 181 de 270 electores del censu. Son 4,10 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 3 votos en blanco (1,69 % de los votos válidos) y 4 votos nulos (2,21 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Illano, PP obtuvo 1,10 puntos más; PSOE, 10,25 puntos más; SUMAR, 5,29 puntos menos, y VOX, 7,40 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 79 | 44,63 % | +10,25 | |
| PP | 65 | 36,72 % | +1,10 | |
| SUMAR | 17 | 9,60 % | -5,29 | |
| VOX | 9 | 5,08 % | -7,40 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 4 | 2,26 % | +1,88 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| PACMA | 0 | 0,00 % | -0,51 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| PCTE | 0 | 0,00 % | -0,26 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Illano
- VOX
En 2023, Illano foi el segundu conceyu con menor porcentaxe de votos de VOX: 5,1 % (12,5 % nel conxuntu de los residentes).
Evolución en Illano
- 1977UCD · 61,1 %Participación: 42,5 %
- 1979UCD · 50,7 %Participación: —
- 1982PSOE · 51,4 %Participación: 53,4 %
- 1986PSOE · 52,9 %Participación: 43,8 %
- 1989PSOE · 64,3 %Participación: 49,4 %
- 1993PSOE · 53,2 %Participación: 61,3 %
- 1996PSOE · 56,4 %Participación: 64,6 %
- 2000PSOE-PROGR. · 58,8 %Participación: 59,6 %
- 2004PSOE · 62,4 %Participación: 60,6 %
- 2008PSOE · 59,9 %Participación: 60,0 %
- 2011PSOE · 39,4 %Participación: 57,9 %
- 2015PSOE · 44,4 %Participación: 54,8 %
- 2016PSOE · 46,0 %Participación: 51,7 %
- Abr. 2019PSOE · 49,4 %Participación: 53,3 %
- Pay. 2019PSOE · 54,9 %Participación: 46,0 %
- 2023PSOE · 44,6 %Participación: 67,0 %
Porcentaxe de votos en Illano
- PSOE
- AP / CP / PP
- UCD
- Unidos / Unidas Podemos
- Foro
- SUMAR
- PCE / IU
- VOX
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 15,13 % (PSOE) | 30,71 % (PSOE) | 51,39 % (PSOE) | 52,89 % (PSOE) | 64,33 % (PSOE) | 53,23 % (PSOE) | 56,44 % (PSOE) | 58,82 % (PSOE-PROGR.) | 62,38 % (PSOE) | 59,93 % (PSOE) | 39,42 % (PSOE) | 44,44 % (PSOE) | 45,98 % (PSOE) | 49,41 % (PSOE) | 54,93 % (PSOE) | 44,63 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 4,76 % (AP) | 0,36 % (CD) | 8,56 % (AP-PDP) | 14,05 % (AP-PDP-PL) | 9,55 % (PP) | 23,63 % (PP) | 33,42 % (PP) | 35,88 % (PP) | 29,15 % (PP) | 33,21 % (PP) | 31,95 % (PP) | 26,26 % (PP-FORO) | 28,74 % (PP-FORO) | 22,94 % (PP-FORO) | 21,83 % (PP-FORO) | 36,72 % (PP) |
| UCD | 61,06 % (UCD) | 50,71 % (UCD) | 31,02 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 15,66 % (PODEMOS) | 17,82 % (UNIDOS PODEMOS) | 12,94 % (UNIDAS PODEMOS) | 13,38 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 11,20 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 9,60 % (SUMAR) |
| PCE / IU | 2,24 % (PCE) | 10,00 % (PCE) | 2,31 % (PCE) | 3,86 % (IU) | 8,43 % (IU) | 11,19 % (IU) | 8,66 % (IU) | 3,82 % (IU) | 5,33 % (IU-BA) | 5,42 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 13,28 % (IU-IX) | 7,58 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (VOX) | 0,00 % (VOX) | 4,12 % (VOX) | 7,75 % (VOX) | 5,08 % (VOX) |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 3,54 % (C's) | 6,32 % (C's) | 8,82 % (Cs) | 0,70 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 5,09 % (CDS) | 24,52 % (CDS) | 12,92 % (CDS) | 10,70 % (CDS) | 0,00 % (UC) | 0,00 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos