Eleiciones al Congresu · 2023

Caravia

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33013.

  • Más votada: PP
  • Participación: 78,54 %
  • Puestu 4 de 78 en participación
  • 344 votantes de 438 nel censu
Caravia, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Caravia, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 154 votos (45,83 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 103 votos (30,65 %). La diferencia ente dambes foi de 51 votos (15,18 puntos).

La participación foi del 78,54 %: votaron 344 de 438 electores del censu. Son 7,40 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 1 votu en blanco (0,30 % de los votos válidos) y 8 votos nulos (2,33 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Caravia, PP obtuvo 10,21 puntos más; PSOE, 3,73 puntos menos; SUMAR, 5,37 puntos menos, y VOX, 1,21 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Caravia
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP15445,83 %+10,21
PSOE10330,65 %-3,73
VOX4613,69 %+1,21
SUMAR329,52 %-5,37
FO00,00 %-0,20
PUM+J00,00 %-0,12
PACMA00,00 %-0,51
RECORTES CERO00,00 %-0,10
PCTE00,00 %-0,26
PUEDE00,00 %-0,04
ASTURIAS EXISTE EV00,00 %-0,38

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Evolución en Caravia

  1. 1977UCD · 38,9 %Participación: 81,9 %
  2. 1979UCD · 51,1 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 44,7 %Participación: 85,4 %
  4. 1986PSOE · 46,2 %Participación: 74,5 %
  5. 1989PSOE · 47,3 %Participación: 70,6 %
  6. 1993PSOE · 46,4 %Participación: 84,0 %
  7. 1996PP · 45,2 %Participación: 85,5 %
  8. 2000PP · 55,6 %Participación: 80,3 %
  9. 2004PP · 49,0 %Participación: 81,3 %
  10. 2008PP · 50,9 %Participación: 76,3 %
  11. 2011PP · 30,7 %Participación: 74,9 %
  12. 2015PP-FORO · 39,2 %Participación: 73,9 %
  13. 2016PP-FORO · 45,9 %Participación: 72,0 %
  14. Abr. 2019Empate nel primer puestuParticipación: 74,6 %
  15. Pay. 2019PP-FORO · 36,3 %Participación: 68,4 %
  16. 2023PP · 45,8 %Participación: 78,5 %

Porcentaxe de votos en Caravia

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 11,45 %CD, 1979: 4,28 %AP-PDP, 1982: 30,96 %AP-PDP-PL, 1986: 38,73 %PP, 1989: 30,88 %PP, 1993: 39,80 %PP, 1996: 45,23 %PP, 2000: 55,56 %PP, 2004: 49,02 %PP, 2008: 50,91 %PP, 2011: 30,72 %PP-FORO, 2015: 39,16 %PP-FORO, 2016: 45,91 %PP-FORO, abril de 2019: 29,75 %PP-FORO, payares de 2019: 36,30 %PP, 2023: 45,83 %PSOE, 1977: 15,33 %PSOE, 1979: 30,23 %PSOE, 1982: 44,72 %PSOE, 1986: 46,24 %PSOE, 1989: 47,31 %PSOE, 1993: 46,35 %PSOE, 1996: 44,74 %PSOE-PROGR., 2000: 40,00 %PSOE, 2004: 44,88 %PSOE, 2008: 40,47 %PSOE, 2011: 25,80 %PSOE, 2015: 28,61 %PSOE, 2016: 26,42 %PSOE, abril de 2019: 29,75 %PSOE, payares de 2019: 28,08 %PSOE, 2023: 30,65 %FAC, 2011: 28,12 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,63 %VOX, abril de 2019: 13,61 %VOX, payares de 2019: 17,47 %VOX, 2023: 13,69 %UCD, 1977: 38,88 %UCD, 1979: 51,13 %UCD, 1982: 12,61 %PODEMOS, 2015: 11,75 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 18,55 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 11,39 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 10,27 %SUMAR, 2023: 9,52 %PCE, 1977: 3,46 %PCE, 1979: 6,30 %PCE, 1982: 2,52 %IU, 1986: 6,81 %IU, 1989: 9,07 %IU, 1993: 9,57 %IU, 1996: 7,82 %IU, 2000: 2,96 %IU-BA, 2004: 4,63 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 7,57 %IU-IX, 2011: 12,75 %IU-UPeC-IAS, 2015: 8,73 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 8,73 %C's, 2016: 5,35 %Cs, abril de 2019: 13,61 %Cs, payares de 2019: 5,14 %CDS, 1982: 6,88 %CDS, 1986: 4,69 %CDS, 1989: 10,76 %CDS, 1993: 2,27 %UC, 1996: 0,00 %UC-CDS, 2000: 0,25 %FACUCDUNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASCsUC-CDSPP 45,8 %PSOE 30,7 %VOX 13,7 %SUMAR 9,5 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Caravia
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP11,45 % (AP)4,28 % (CD)30,96 % (AP-PDP)38,73 % (AP-PDP-PL)30,88 % (PP)39,80 % (PP)45,23 % (PP)55,56 % (PP)49,02 % (PP)50,91 % (PP)30,72 % (PP)39,16 % (PP-FORO)45,91 % (PP-FORO)29,75 % (PP-FORO)36,30 % (PP-FORO)45,83 % (PP)
PSOE15,33 % (PSOE)30,23 % (PSOE)44,72 % (PSOE)46,24 % (PSOE)47,31 % (PSOE)46,35 % (PSOE)44,74 % (PSOE)40,00 % (PSOE-PROGR.)44,88 % (PSOE)40,47 % (PSOE)25,80 % (PSOE)28,61 % (PSOE)26,42 % (PSOE)29,75 % (PSOE)28,08 % (PSOE)30,65 % (PSOE)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia28,12 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,63 % (VOX)13,61 % (VOX)17,47 % (VOX)13,69 % (VOX)
UCD38,88 % (UCD)51,13 % (UCD)12,61 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,75 % (PODEMOS)18,55 % (UNIDOS PODEMOS)11,39 % (UNIDAS PODEMOS)10,27 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia9,52 % (SUMAR)
PCE / IU3,46 % (PCE)6,30 % (PCE)2,52 % (PCE)6,81 % (IU)9,07 % (IU)9,57 % (IU)7,82 % (IU)2,96 % (IU)4,63 % (IU-BA)7,57 % (IU-B.A-LOS VERDES)12,75 % (IU-IX)8,73 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia8,73 % (C's)5,35 % (C's)13,61 % (Cs)5,14 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia6,88 % (CDS)4,69 % (CDS)10,76 % (CDS)2,27 % (CDS)0,00 % (UC)0,25 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos