Eleiciones al Congresu · 2023
Boal
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33007.
- Más votada: PSOE
- Participación: 71,68 %
- Puestu 36 de 78 en participación
- 939 votantes de 1310 nel censu
En Boal, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 383 votos (41,09 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 337 votos (36,16 %). La diferencia ente dambes foi de 46 votos (4,93 puntos).
La participación foi del 71,68 %: votaron 939 de 1310 electores del censu. Son 0,54 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 9 votos en blanco (0,97 % de los votos válidos) y 7 votos nulos (0,75 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Boal, PP obtuvo 0,54 puntos más; PSOE, 6,71 puntos más; SUMAR, 5,66 puntos menos, y VOX, 3,25 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 383 | 41,09 % | +6,71 | |
| PP | 337 | 36,16 % | +0,54 | |
| VOX | 86 | 9,23 % | -3,25 | |
| SUMAR | 86 | 9,23 % | -5,66 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 23 | 2,47 % | +2,09 | |
| PACMA | 5 | 0,54 % | +0,03 | |
| PUM+J | 1 | 0,11 % | -0,01 | |
| RECORTES CERO | 1 | 0,11 % | +0,01 | |
| PCTE | 1 | 0,11 % | -0,15 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Boal
- 1977UCD · 50,1 %Participación: 66,8 %
- 1979UCD · 50,3 %Participación: —
- 1982PSOE · 49,3 %Participación: 69,7 %
- 1986PSOE · 51,1 %Participación: 64,8 %
- 1989PSOE · 54,6 %Participación: 68,9 %
- 1993PSOE · 47,7 %Participación: 75,7 %
- 1996PSOE · 50,5 %Participación: 76,2 %
- 2000PSOE-PROGR. · 48,7 %Participación: 73,1 %
- 2004PSOE · 50,0 %Participación: 73,5 %
- 2008PSOE · 53,4 %Participación: 75,6 %
- 2011PP · 39,5 %Participación: 70,6 %
- 2015PSOE · 36,3 %Participación: 65,2 %
- 2016PP-FORO · 39,9 %Participación: 62,5 %
- Abr. 2019PSOE · 44,4 %Participación: 68,7 %
- Pay. 2019PSOE · 43,4 %Participación: 58,2 %
- 2023PSOE · 41,1 %Participación: 71,7 %
Porcentaxe de votos en Boal
- PSOE
- AP / CP / PP
- UCD
- Unidos / Unidas Podemos
- VOX
- SUMAR
- Foro
- PCE / IU
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 21,49 % (PSOE) | 32,53 % (PSOE) | 49,27 % (PSOE) | 51,08 % (PSOE) | 54,58 % (PSOE) | 47,70 % (PSOE) | 50,54 % (PSOE) | 48,74 % (PSOE-PROGR.) | 50,00 % (PSOE) | 53,43 % (PSOE) | 37,66 % (PSOE) | 36,25 % (PSOE) | 35,56 % (PSOE) | 44,37 % (PSOE) | 43,40 % (PSOE) | 41,09 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 16,03 % (AP) | 6,38 % (CD) | 27,80 % (AP-PDP) | 25,59 % (AP-PDP-PL) | 27,35 % (PP) | 37,02 % (PP) | 39,35 % (PP) | 42,25 % (PP) | 41,05 % (PP) | 36,89 % (PP) | 39,53 % (PP) | 36,05 % (PP-FORO) | 39,92 % (PP-FORO) | 24,29 % (PP-FORO) | 27,92 % (PP-FORO) | 36,16 % (PP) |
| UCD | 50,10 % (UCD) | 50,34 % (UCD) | 12,17 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 11,00 % (PODEMOS) | 16,67 % (UNIDOS PODEMOS) | 10,94 % (UNIDAS PODEMOS) | 9,69 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,20 % (VOX) | 0,21 % (VOX) | 7,99 % (VOX) | 12,96 % (VOX) | 9,23 % (VOX) |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 9,23 % (SUMAR) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 8,48 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 2,99 % (PCE) | 7,89 % (PCE) | 3,70 % (PCE) | 4,95 % (IU) | 6,88 % (IU) | 9,78 % (IU) | 8,37 % (IU) | 6,92 % (IU) | 7,20 % (IU-BA) | 7,49 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 10,86 % (IU-IX) | 8,35 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 6,11 % (C's) | 5,41 % (C's) | 10,09 % (Cs) | 3,77 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 5,74 % (CDS) | 14,64 % (CDS) | 8,80 % (CDS) | 4,22 % (CDS) | 0,16 % (UC) | 0,06 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos