Eleiciones al Congresu · 2023
Ibias
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33028.
- Más votada: PSOE
- Participación: 64,75 %
- Puestu 74 de 78 en participación
- 674 votantes de 1041 nel censu
En Ibias, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 301 votos (44,93 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 248 votos (37,01 %). La diferencia ente dambes foi de 53 votos (7,92 puntos).
La participación foi del 64,75 %: votaron 674 de 1041 electores del censu. Son 6,39 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 0 votos en blanco (0,00 % de los votos válidos) y 4 votos nulos (0,59 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Ibias, PP obtuvo 1,39 puntos más; PSOE, 10,55 puntos más; SUMAR, 8,47 puntos menos, y VOX, 2,18 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 301 | 44,93 % | +10,55 | |
| PP | 248 | 37,01 % | +1,39 | |
| VOX | 69 | 10,30 % | -2,18 | |
| SUMAR | 43 | 6,42 % | -8,47 | |
| PACMA | 2 | 0,30 % | -0,21 | |
| RECORTES CERO | 2 | 0,30 % | +0,20 | |
| PCTE | 2 | 0,30 % | +0,04 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 2 | 0,30 % | -0,08 | |
| FO | 1 | 0,15 % | -0,05 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Ibias
- 1977UCD · 38,5 %Participación: 35,7 %
- 1979UCD · 42,1 %Participación: —
- 1982PSOE · 60,7 %Participación: 42,4 %
- 1986PSOE · 37,0 %Participación: 34,9 %
- 1989PSOE · 41,3 %Participación: 43,4 %
- 1993PSOE · 46,7 %Participación: 54,0 %
- 1996PSOE · 54,1 %Participación: 57,9 %
- 2000PP · 44,6 %Participación: 48,2 %
- 2004PSOE · 48,9 %Participación: 55,0 %
- 2008PSOE · 54,0 %Participación: 56,4 %
- 2011PP · 35,4 %Participación: 55,4 %
- 2015PSOE · 34,5 %Participación: 53,1 %
- 2016PP-FORO · 37,9 %Participación: 50,9 %
- Abr. 2019PSOE · 48,6 %Participación: 54,8 %
- Pay. 2019PSOE · 46,5 %Participación: 45,4 %
- 2023PSOE · 44,9 %Participación: 64,8 %
Porcentaxe de votos en Ibias
- PSOE
- AP / CP / PP
- Foro
- UCD
- VOX
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- PCE / IU
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 17,77 % (PSOE) | 21,68 % (PSOE) | 60,66 % (PSOE) | 36,96 % (PSOE) | 41,29 % (PSOE) | 46,69 % (PSOE) | 54,11 % (PSOE) | 39,10 % (PSOE-PROGR.) | 48,90 % (PSOE) | 53,95 % (PSOE) | 34,12 % (PSOE) | 34,46 % (PSOE) | 37,29 % (PSOE) | 48,57 % (PSOE) | 46,53 % (PSOE) | 44,93 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 2,10 % (AP) | 1,15 % (CD) | 7,07 % (AP-PDP) | 12,08 % (AP-PDP-PL) | 4,28 % (PP) | 25,37 % (PP) | 31,34 % (PP) | 44,58 % (PP) | 42,93 % (PP) | 37,69 % (PP) | 35,36 % (PP) | 32,55 % (PP-FORO) | 37,91 % (PP-FORO) | 23,17 % (PP-FORO) | 23,55 % (PP-FORO) | 37,01 % (PP) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 17,87 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| UCD | 38,52 % (UCD) | 42,09 % (UCD) | 13,11 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (VOX) | 0,00 % (VOX) | 10,00 % (VOX) | 12,36 % (VOX) | 10,30 % (VOX) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 19,35 % (PODEMOS) | 15,91 % (UNIDOS PODEMOS) | 9,68 % (UNIDAS PODEMOS) | 10,04 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 6,42 % (SUMAR) |
| PCE / IU | 28,48 % (PCE) | 28,19 % (PCE) | 10,66 % (PCE) | 17,51 % (IU) | 16,72 % (IU) | 16,18 % (IU) | 13,01 % (IU) | 10,08 % (IU) | 6,70 % (IU-BA) | 6,53 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 9,43 % (IU-IX) | 5,87 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,11 % (C's) | Sin candidatura propia | 5,87 % (C's) | 6,86 % (C's) | 6,67 % (Cs) | 4,44 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 2,66 % (CDS) | 24,28 % (CDS) | 34,63 % (CDS) | 10,11 % (CDS) | 0,34 % (UC) | 0,22 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos