Eleiciones al Congresu · 2023

Cudillero

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33021.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 70,08 %
  • Puestu 51 de 78 en participación
  • 2987 votantes de 4262 nel censu
Cudillero, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Cudillero, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 1080 votos (36,80 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 1067 votos (36,35 %). La diferencia ente dambes foi de 13 votos (0,45 puntos).

La participación foi del 70,08 %: votaron 2987 de 4262 electores del censu. Son 1,06 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 21 votos en blanco (0,72 % de los votos válidos) y 52 votos nulos (1,74 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Cudillero, PP obtuvo 0,73 puntos más; PSOE, 2,42 puntos más; SUMAR, 3,03 puntos menos, y VOX, 0,40 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Cudillero
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE108036,80 %+2,42
PP106736,35 %+0,73
VOX37812,88 %+0,40
SUMAR34811,86 %-3,03
ASTURIAS EXISTE EV140,48 %+0,10
PACMA110,37 %-0,14
FO80,27 %+0,07
PUEDE40,14 %+0,10
RECORTES CERO20,07 %-0,03
PUM+J10,03 %-0,09
PCTE10,03 %-0,23

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Evolución en Cudillero

  1. 1977UCD · 47,8 %Participación: 60,7 %
  2. 1979UCD · 50,2 %Participación: —
  3. 1982AP-PDP · 40,1 %Participación: 69,1 %
  4. 1986PSOE · 44,5 %Participación: 63,7 %
  5. 1989PSOE · 52,6 %Participación: 68,0 %
  6. 1993PSOE · 55,4 %Participación: 77,2 %
  7. 1996PSOE · 55,6 %Participación: 77,4 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 49,4 %Participación: 71,2 %
  9. 2004PSOE · 52,3 %Participación: 74,5 %
  10. 2008PSOE · 55,2 %Participación: 75,5 %
  11. 2011PP · 38,0 %Participación: 71,9 %
  12. 2015PP-FORO · 34,4 %Participación: 68,8 %
  13. 2016PP-FORO · 39,2 %Participación: 66,1 %
  14. Abr. 2019PSOE · 37,4 %Participación: 71,0 %
  15. Pay. 2019PSOE · 39,7 %Participación: 61,4 %
  16. 2023PSOE · 36,8 %Participación: 70,1 %

Porcentaxe de votos en Cudillero

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 19,31 %PSOE, 1979: 26,52 %PSOE, 1982: 38,00 %PSOE, 1986: 44,49 %PSOE, 1989: 52,60 %PSOE, 1993: 55,40 %PSOE, 1996: 55,61 %PSOE-PROGR., 2000: 49,41 %PSOE, 2004: 52,31 %PSOE, 2008: 55,15 %PSOE, 2011: 37,24 %PSOE, 2015: 31,58 %PSOE, 2016: 31,77 %PSOE, abril de 2019: 37,43 %PSOE, payares de 2019: 39,66 %PSOE, 2023: 36,80 %AP, 1977: 18,62 %CD, 1979: 10,17 %AP-PDP, 1982: 40,11 %AP-PDP-PL, 1986: 31,99 %PP, 1989: 25,49 %PP, 1993: 33,32 %PP, 1996: 36,03 %PP, 2000: 42,36 %PP, 2004: 40,65 %PP, 2008: 37,65 %PP, 2011: 38,04 %PP-FORO, 2015: 34,39 %PP-FORO, 2016: 39,18 %PP-FORO, abril de 2019: 21,69 %PP-FORO, payares de 2019: 24,25 %PP, 2023: 36,35 %VOX, 2015: 0,10 %VOX, 2016: 0,20 %VOX, abril de 2019: 10,09 %VOX, payares de 2019: 14,56 %VOX, 2023: 12,88 %SUMAR, 2023: 11,86 %FAC, 2011: 11,56 %PODEMOS, 2015: 15,44 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 16,56 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 12,68 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 11,53 %UCD, 1977: 47,83 %UCD, 1979: 50,19 %UCD, 1982: 6,73 %C's, 2008: 0,05 %C's, 2015: 10,70 %C's, 2016: 9,73 %Cs, abril de 2019: 14,76 %Cs, payares de 2019: 5,75 %PCE, 1977: 5,33 %PCE, 1979: 7,67 %PCE, 1982: 3,86 %IU, 1986: 4,83 %IU, 1989: 5,31 %IU, 1993: 6,35 %IU, 1996: 6,30 %IU, 2000: 4,19 %IU-BA, 2004: 4,41 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 4,28 %IU-IX, 2011: 8,22 %IU-UPeC-IAS, 2015: 4,96 %CDS, 1982: 8,57 %CDS, 1986: 15,24 %CDS, 1989: 11,17 %CDS, 1993: 2,82 %UC, 1996: 0,07 %UC-CDS, 2000: 0,05 %FACUNIDAS PODEMOSUCDCsIU-UPeC-IASUC-CDSPSOE 36,8 %PP 36,4 %VOX 12,9 %SUMAR 11,9 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Cudillero
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE19,31 % (PSOE)26,52 % (PSOE)38,00 % (PSOE)44,49 % (PSOE)52,60 % (PSOE)55,40 % (PSOE)55,61 % (PSOE)49,41 % (PSOE-PROGR.)52,31 % (PSOE)55,15 % (PSOE)37,24 % (PSOE)31,58 % (PSOE)31,77 % (PSOE)37,43 % (PSOE)39,66 % (PSOE)36,80 % (PSOE)
AP / CP / PP18,62 % (AP)10,17 % (CD)40,11 % (AP-PDP)31,99 % (AP-PDP-PL)25,49 % (PP)33,32 % (PP)36,03 % (PP)42,36 % (PP)40,65 % (PP)37,65 % (PP)38,04 % (PP)34,39 % (PP-FORO)39,18 % (PP-FORO)21,69 % (PP-FORO)24,25 % (PP-FORO)36,35 % (PP)
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,10 % (VOX)0,20 % (VOX)10,09 % (VOX)14,56 % (VOX)12,88 % (VOX)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,86 % (SUMAR)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,56 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia15,44 % (PODEMOS)16,56 % (UNIDOS PODEMOS)12,68 % (UNIDAS PODEMOS)11,53 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
UCD47,83 % (UCD)50,19 % (UCD)6,73 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,05 % (C's)Sin candidatura propia10,70 % (C's)9,73 % (C's)14,76 % (Cs)5,75 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU5,33 % (PCE)7,67 % (PCE)3,86 % (PCE)4,83 % (IU)5,31 % (IU)6,35 % (IU)6,30 % (IU)4,19 % (IU)4,41 % (IU-BA)4,28 % (IU-B.A-LOS VERDES)8,22 % (IU-IX)4,96 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia8,57 % (CDS)15,24 % (CDS)11,17 % (CDS)2,82 % (CDS)0,07 % (UC)0,05 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos