Eleiciones al Congresu · 2023

Gozón

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33025.

  • Más votada: PP
  • Participación: 70,32 %
  • Puestu 47 de 78 en participación
  • 6319 votantes de 8986 nel censu
Gozón, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Gozón, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 2382 votos (38,06 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 2116 votos (33,81 %). La diferencia ente dambes foi de 266 votos (4,25 puntos).

La participación foi del 70,32 %: votaron 6319 de 8986 electores del censu. Son 0,82 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 58 votos en blanco (0,93 % de los votos válidos) y 60 votos nulos (0,95 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Gozón, PP obtuvo 2,44 puntos más; PSOE, 0,57 puntos menos; SUMAR, 0,19 puntos más, y VOX, 1,86 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Gozón
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP238238,06 %+2,44
PSOE211633,81 %-0,57
SUMAR94415,08 %+0,19
VOX66510,62 %-1,86
PACMA360,58 %+0,07
ASTURIAS EXISTE EV270,43 %+0,05
PCTE120,19 %-0,07
FO110,18 %-0,02
RECORTES CERO40,06 %-0,04
PUEDE40,06 %+0,02
PUM+J00,00 %-0,12

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Gozón

Evolución en Gozón

  1. 1977UCD · 39,7 %Participación: 78,6 %
  2. 1979UCD · 41,1 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 54,7 %Participación: 76,2 %
  4. 1986PSOE · 49,7 %Participación: 68,7 %
  5. 1989PSOE · 44,1 %Participación: 65,6 %
  6. 1993PSOE · 41,8 %Participación: 72,5 %
  7. 1996PSOE · 42,5 %Participación: 74,0 %
  8. 2000PP · 45,3 %Participación: 62,2 %
  9. 2004PSOE · 44,9 %Participación: 69,7 %
  10. 2008PSOE · 46,8 %Participación: 69,7 %
  11. 2011PP · 37,0 %Participación: 67,0 %
  12. 2015PP-FORO · 29,7 %Participación: 66,5 %
  13. 2016PP-FORO · 34,9 %Participación: 63,6 %
  14. Abr. 2019PSOE · 34,2 %Participación: 70,8 %
  15. Pay. 2019PSOE · 35,6 %Participación: 61,3 %
  16. 2023PP · 38,1 %Participación: 70,3 %

Porcentaxe de votos en Gozón

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 9,35 %CD, 1979: 5,74 %AP-PDP, 1982: 27,19 %AP-PDP-PL, 1986: 26,06 %PP, 1989: 25,36 %PP, 1993: 36,74 %PP, 1996: 40,30 %PP, 2000: 45,32 %PP, 2004: 44,13 %PP, 2008: 42,14 %PP, 2011: 37,04 %PP-FORO, 2015: 29,70 %PP-FORO, 2016: 34,89 %PP-FORO, abril de 2019: 17,74 %PP-FORO, payares de 2019: 23,34 %PP, 2023: 38,06 %PSOE, 1977: 30,86 %PSOE, 1979: 35,11 %PSOE, 1982: 54,68 %PSOE, 1986: 49,69 %PSOE, 1989: 44,05 %PSOE, 1993: 41,80 %PSOE, 1996: 42,52 %PSOE-PROGR., 2000: 38,40 %PSOE, 2004: 44,89 %PSOE, 2008: 46,83 %PSOE, 2011: 30,29 %PSOE, 2015: 26,06 %PSOE, 2016: 27,10 %PSOE, abril de 2019: 34,24 %PSOE, payares de 2019: 35,58 %PSOE, 2023: 33,81 %SUMAR, 2023: 15,08 %PODEMOS, 2015: 19,65 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 23,70 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 15,90 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 14,78 %FAC, 2011: 12,98 %VOX, 2015: 0,15 %VOX, 2016: 0,09 %VOX, abril de 2019: 10,65 %VOX, payares de 2019: 14,71 %VOX, 2023: 10,62 %PCE, 1977: 6,52 %PCE, 1979: 11,06 %PCE, 1982: 4,66 %IU, 1986: 6,03 %IU, 1989: 12,03 %IU, 1993: 13,18 %IU, 1996: 12,98 %IU, 2000: 9,68 %IU-BA, 2004: 7,07 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 6,84 %IU-IX, 2011: 13,84 %IU-UPeC-IAS, 2015: 9,11 %C's, 2008: 0,05 %C's, 2015: 12,82 %C's, 2016: 11,39 %Cs, abril de 2019: 18,21 %Cs, payares de 2019: 6,77 %UCD, 1977: 39,69 %UCD, 1979: 41,11 %UCD, 1982: 4,89 %CDS, 1982: 5,40 %CDS, 1986: 12,98 %CDS, 1989: 13,67 %CDS, 1993: 3,67 %UC, 1996: 0,36 %UC-CDS, 2000: 0,14 %UNIDAS PODEMOSFACIU-UPeC-IASCsUCDUC-CDSPP 38,1 %PSOE 33,8 %SUMAR 15,1 %VOX 10,6 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Gozón
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP9,35 % (AP)5,74 % (CD)27,19 % (AP-PDP)26,06 % (AP-PDP-PL)25,36 % (PP)36,74 % (PP)40,30 % (PP)45,32 % (PP)44,13 % (PP)42,14 % (PP)37,04 % (PP)29,70 % (PP-FORO)34,89 % (PP-FORO)17,74 % (PP-FORO)23,34 % (PP-FORO)38,06 % (PP)
PSOE30,86 % (PSOE)35,11 % (PSOE)54,68 % (PSOE)49,69 % (PSOE)44,05 % (PSOE)41,80 % (PSOE)42,52 % (PSOE)38,40 % (PSOE-PROGR.)44,89 % (PSOE)46,83 % (PSOE)30,29 % (PSOE)26,06 % (PSOE)27,10 % (PSOE)34,24 % (PSOE)35,58 % (PSOE)33,81 % (PSOE)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia15,08 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia19,65 % (PODEMOS)23,70 % (UNIDOS PODEMOS)15,90 % (UNIDAS PODEMOS)14,78 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia12,98 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,15 % (VOX)0,09 % (VOX)10,65 % (VOX)14,71 % (VOX)10,62 % (VOX)
PCE / IU6,52 % (PCE)11,06 % (PCE)4,66 % (PCE)6,03 % (IU)12,03 % (IU)13,18 % (IU)12,98 % (IU)9,68 % (IU)7,07 % (IU-BA)6,84 % (IU-B.A-LOS VERDES)13,84 % (IU-IX)9,11 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,05 % (C's)Sin candidatura propia12,82 % (C's)11,39 % (C's)18,21 % (Cs)6,77 % (Cs)Sin candidatura propia
UCD39,69 % (UCD)41,11 % (UCD)4,89 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia5,40 % (CDS)12,98 % (CDS)13,67 % (CDS)3,67 % (CDS)0,36 % (UC)0,14 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos